Kripto Haberleri

“Büyük Kayıp Olabilir” 4 Analist, Altın Beklentilerini Paylaştı!

“Büyük Kayıp Olabilir” 4 Analist, Altın Beklentilerini Paylaştı!, kripto para takipçileri için “Büyük Kayıp Olabilir” 4 Analist, Altın Beklentilerini Paylaştı! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. “Büyük Kayıp Olabilir” 4 Analist, Altın Beklentilerini Paylaştı! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

“Büyük Kayıp Olabilir” 4 Analist, Altın Beklentilerini Paylaştı!

Altın fiyat aralıkları, Çarşamba günü Omicron vakaları artarken ve gösterge ABD hisse senedi endeksleri ve dolar zayıflarken ‘güvenliğe uçuş’tan destek buldu. Lakin ardından gelen Aralık toplantısına ilişkin Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanaklarının yayına girmesinın ardından, fiyatlar geri çekilmeye başladı. Yazının yazıldığı sıralarda ise altın, psikolojik düzey 1.800 doların altını gördükten sonra toparlandı ve 1.805 dolar düzeylerinde işlem görüyor.

Altın ayı piyasasına mı giriyor?

Kriptosite.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere FOMC tutanakları, faiz artırımlarının yetkililerin önceden beklediklerinden daha bi hayli hızlı bir biçimde gelebileceğini düşündüklerini gösterdi. Gold Newsletter editörü Brien Lundin verdiği bir demeçte, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed tutanakları şahindi, enflasyonun kalıcı bulunacağına dair daha büyük endişeler gösteriyor ve genelde faiz artırımları için hızlandırılmış bir programa işaret ediyor. Bu nedenle, altın fiyatındaki ani piyasa tepkisi ile teyit edildiği üzere, altın için ayı eğilimindeydiler.

Altın

FXTM’de piyasa analizi yöneticisi Lukman Otunuga ise, “Yükselen Omicron vakaları güvenliğe kaçışı hızlandırdığı için yatırımcılar altına yöneliyor gibi görünmekte” yorumunu yapıyor.

Bunun yanında Brien Lundin’e göre altın, genelde Fed’in faiz artırımlarıyla birlikte yükseldiği için, ilk faiz artırımının daha erken geleceğine dair herhangi bir gösterge, aslında altın için yükseliş manasına geliyor. Brien Lundin, bu durum için şu örneği veriyor:

Fed’in Aralık 2015’teki ilk faiz artırımı, altının uzun ayı piyasasını bittirdi ve sarı metal, ardından aylarca kuvvetli bir ralli kaydetti.

“FOMC tutanakları şahin tabir edilirsa altının düşmesine neden olabilir”

Lukman Otunuga, altının 2022’nin ilk işlem haftasını nasıl tamamlayacağı yalnızca FOMC toplantı tutanaklarından değil, Cuma günkü mühim ABD iş verilerinden de etkileneceğini hatırlatıyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yatırımcılar bu raporları, Fed’in bu sene üç kez faiz oranlarını artıracağı yönündeki beklentileri güçlendirecek biçimde yorumlarsa, bu, sıfır getirili altının düşmesine neden olabilir.

Altın

Resmi ABD istihdam raporu Cuma günü açıklanacak ve ekonomistler ekonomiye toplam 422.000 iş eklenmiş olmasını bekliyorlar. Bunun yanı sıra metal piyasaları, ADP’nin Çarşamba günü özel sektör bordrolarının Aralık ayında 807.000 artarak ekonomistler aracılığıyla beklenen 375.000’in iki katından fazla arttığını bildirmesinin ardından fazla tepki göstermedi. SIA Wealth Management baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, gelişmeleri şu biçimde yorumluyor:

Mevcut ekonomi haberlerinin tümü, Mart ayında varlık satın alma programı bittikten sonra Fed’in faiz oranlarını ne kadar bi hayli hızlı yükseltmeye başlayabileceği hususunda spekülasyon yapan yatırımcıların gözünden izleniyor.

Pablo Piovano: Altın 1.800 dolara odaklanmaya sürdürmekte

Altın vadeli işlem piyasalardaki açık faiz, CME Group’tan gelen flaş verileri dikkate alarak Çarşamba günü 10 binden fazla anlaşmayle yükseldi ve Çarşamba günü iki ardışık günlük geri dönüşü tersine çevirdi. Aynı çizgide, hacim art arda üçüncü seans için yükseliş trendini genişletti.

Piyasa analisti Pablo Piovano, altın fiyat aralıklarının daha da düştüğünü ve kilit önemdeki 1.800 dolar bölgesine yaklaştığını hatırlatıyor ve negatif fiyat hareketinin, git gide artan açık pozisyon ve hacmin ardından geldiğini belirtiyor. Pablo Piovano, şu analizi yapıyor:

Bu durum, çok yakın vadede boru hattında ekstra kayıpların kaldığını gösteriyor. Buna karşı, 1.800 dolarlık kilit düzey, arada birdüşüş girişimleri için hala büyük bir mıknatıs olarak ortaya çıkmakta.

Altın

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu