Kripto Haberleri

CEO’ların Favorisi Layer 1 Coinleri ve Layer 2 Coinleri Hangileri?

CEO’ların Favorisi Layer 1 Coinleri ve Layer 2 Coinleri Hangileri?, kripto para takipçileri için CEO’ların Favorisi Layer 1 Coinleri ve Layer 2 Coinleri Hangileri? ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. CEO’ların Favorisi Layer 1 Coinleri ve Layer 2 Coinleri Hangileri? başlıklı haberimizin ayrıntıları..

CEO’ların Favorisi Layer 1 Coinleri ve Layer 2 Coinleri Hangileri?

Kripto para ve Blockchain alanına aşinaysanız, “layer-1 (katman-1)” ve “layer-2 (katman-2)” çözümlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu çözümler, Blockchain’deki ölçeklenebilirlik poblemlerina bir yol aramayı amaçlar. Bu yazıda, bu iki terime de değinip popüler layer 1 coinleri ve layer 2 coinlerini aktaracağız. Kriptosite.com olarak keyifli okumalar dileriz!

Layer-1 nedir?

Blockchain ölçeklenebilirliği, ağdaki hız ve işlem gücünün yükseltilmesi manasına gelmektedir. Ölçeklendirme, saniyedeki işlem sayısındaki artışı ifade edebilir. Ağlarda yaşanan gecikme sorununun artmaısyla ölçeklenebilirlik sorununin üstesinden gelmek için uygulanan çözümlerden biri, Layer 1 çözümleridir. Layer 1 Blockchain’i, genel sistemi daha ölçeklenebilir hale getirmek için protokolün kendisini, ağda herhangi bir değişim yapmadan geliştiren bir çözümdür. Bu çözümdeki iki popüler yaklaşım konsensüs değişimi ve sharding’dir.

  • Konsensüs: Proof-of-Work (PoW), Bitcoin başta olmak üzere bazı popüler kripto paralarda kullanılan, madenciliğe dayanan geleneksel bir fikir birliği/konsensüs mekanizmasıdır. Lakin PoW, işlemleri yavaş gerçekleştirmesi ve yoğun bir biçimde enerji tüketmesi gibi çeşitli sorunlarla mücadele ediyor. Misal verilecek olursa madencilik yapılmayan Proof-of-Stake (PoS), PoW kullanan ağların daha ölçeklenebilir ve sürdürülebilir hale getirmek için kullanılan bir Layer-1 çözümüdür diyebiliriz.
Shopify CEO'su Bu Altcoin Projesine Hayranlığını Duyurdu!
  • Sharding: Sharding (parçalama), veri tabanlarından alınan ve Layer 1 çözümlerine bir araya getirilen bir metottur. Bir ağın “shards” olarak anılan bir dizi ayrı veri tabanı bloğuna bölünmesi ile gerçekleşir. Bölünen parçaların aynı anda çalışmasıyla da işlemler hızlanır ve ölçeklenebilirlik sorunune çözüm bulunmuş olur.

Layer 1 coinleri hangileri?

Layer-1 coin’lerine misal olarak Solana (SOL), Cardano (ADA), Polkadot (DOT), Terra (LUNA), Avalanche (AVAX), Algorand (ALGO), Tron (TRX), Fantom (FTM), Elrond (EGLD) ve Kadena (KDA) gibi kripto paralar verilebilir. Bu altcoin’lere dikkat çekenler içinde kripto para yatırım yönetimi şifrketi Titan’ın CEO’su Clayton Gardner,  Wave Financial CEO’su Matteo Perruccio, eski Citigroup yöneticisi Matt Zhang gibi isimler yer alıyor.

Ünlü CEO: 2022'de Kurumlar Bu 3 Altcoin'e Atlayacak!

Layer-2 ve coin’leri nelerdir?

Layer-1, altta yatan ana Blockchain mimarisi ile birlikte kullanılır. Katman-2 ise, altta yatan Blockchain’in üzerinde bulunan art arda binen bir ağdır. Ana yapının üzerine eklenir fakat ağın yapısında değişiklik yapmaz. Bunlara layer-2 çözümleri denir. Bitcoin ve Lightning Network’ü düşünün. Bitcoin, layer-1 ağıdır; Lightning Network ise layer-2’dir. Bunların amacı da ağı hızlandırmak ve işlem fiyatlarıni düşürmek gibi maddelerdir.

Layer 2 kripto para projelerinden bazıları ise şu biçimde: Polygon (MATIC), Loopring (LRC), Immutable X (IMX), OMG Network (OMG), 0x (ZRX), Celer Network (CELR), Bancor (BNT), Perpetual Protocol (PERP), DeversiFi (DVF), ZKSwap (ZKS).

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu