Ekonomi Haberleri

Çin dijital parası e-CYN uygulamada

Çin dijital parası e-CYN uygulamada , ekonomi haberleri bölümümüzde Çin dijital parası e-CYN uygulamada başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Çin dijital parası e-CYN uygulamada  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Çin dijital parası e-CYN uygulamada

Çin dijital parası e-CYN uygulamada

Apple’ın iOS ve Google’ın Android mağazalarında mevcut olan uygulama, pilot proje olarak 12 şehir ve bölgede kullanıma açıldı.

Dijital Para Birimi/Elektronik Ödeme (DC/EP) olarak adlandırılan sistemin pilot uygulamasına dahil edilen kişi ve kuruluşlar, uygulamayı cihazlarına indirerek elektronik cüzdan olarak kullanabilecek.

KAMU BANKALARI ARACI OLDU

Caixin’in haberine göre, kullanıcılardan dijital cüzdanlarını oluştururken aracı olarak kamu bankaları Bank of China, Industrial and Commercial Bank of China, Agricultural Bank of China, China Construction Bank, Bank of Communications, Postal Savings Bank of China, çok ortaklı China Merchants Bank yahut çevrimiçi bankacılık hizmetleri WeBank (Tencent) ve Mybank (Ant Grup) içinden birini ataması istendi.

Uygulamanın deneme versiyonu, Şanghay, Şıncın, Çıngdu, Çangşa, Sucou, Şian, Çingdao, Dailan şehirleri, Hainan eyaleti, Hıbey eyaletindeki Şiaongan Yeni Bölgesi, Kış Olimpiyatları’nın düzenleneceği Pekin ve Canjiakou şehirlerindeki tesis ve alanların içinde olduğu 12 şehir ve bölgede hizmete sunuldu.

Dijital yuan cüzdanı olanlar banka hesapları ile cüzdanları içinde ve diğer kullanıcılarla para transferleri, bunun bunun yanında çevrim içi ve dışı ödemeler yapabilecek.

Çin dijital parası e-CYN uygulamada #1

ÇİN’İN HEDEFİ DİJİTAL ALANDA LİDER OLMAK

Çin Merkez Bankası, bundan öncekilerde bağımsız dijital para birimlerinin işlem görmesini yasaklamıştı. Pekin yönetimi, ‘e-CYN’ olarak da adlandırılan resmi dijital para birimiyle dünya çapında bu alanda öncü olmayı planlıyor. 2014’ten bu yana geliştirilen dijital yuan ilk kez Şıncın şehri ve Şiaongan Yeni Bölgesi’ndeki pilot uygulamalarda kullanılmaya başlanmıştı.

Merkez Bankası’nın Dijital Para Araştırma Enstitüsünün Başkanı Mu Çangçun, Ekim 2021’de yaptığı bilgilendirmede, pilot uygulamalarda kapsamı içinde 140 milyon bireysel ve 10 milyon kurumsal dijital yuan cüzdanı yaratıldığını, para alışverişinin 62 milyar yuana (9.76 milyar dolara) eriştiğini bildirmişti.

Çevrim içi ödeme sistemleri yaygın bir şekilde kullanıldığı Çin’de nakit para kullanımı halihazırda bi hayli azalmış durumda. Mobil ödeme sistemlerinde önder konumdaki Çin’de Alibaba’nın ortaklığı Ant Grup’un sahibi olduğu Alipay ve Tencent Holding’in sahibi olduğu WeChat Pay ödeme servisleri yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Merkez Bankasının geliştirdiği yeni dijital para biriminin halihazırda büyüyen çevrim içi ve mobil ödeme altyapılarının gelişimine katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu