Altcoin Haberleri

Çin, elektrikli araç teşviklerini azalttı

Çin, elektrikli araç teşviklerini azalttı , ekonomi haberleri bölümümüzde Çin, elektrikli araç teşviklerini azalttı başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Çin, elektrikli araç teşviklerini azalttı  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Çin, elektrikli araç teşviklerini azalttı

Çin, elektrikli araç teşviklerini azalttı

Elektrikli araçlara olan ilgiyi yükseltmek için bir çok hükümet, çeşitli teşvikler uyguluyor. Bu hükümetlerin başında gelen Çin, elektrikli otomobillerde sunulan devlet teşvikini bu sene yüzde 30 azaltma kararı aldı.

Dünyanin en büyük elektrikli araç pazarı olarak gösterilen ülkede, devlet aracılığıyla verilen teşvikler gelecek yıl ise tamamen kaldırılacak.

Daha önce devlet,  teşviklerin 2020’den 2022’ye kadar sırasıyla yüzde 10, 20 ve 30 oranlarında azaltılacağı bundan öncekilerde açıklanmıştı.

FİYATLAR ARTTI

Söz konusu düşüş, ülkede satılan elektrikli araçların fiyat aralıklarına da yansıdı. Misal verilecek olursa teşvik kapsamına giren Tesla Model 3 ve Model Y versiyonlarının fiyat aralıkları ortalama yüzde 2 arttı.

Çin, elektrikli araç teşviklerini azalttı #1

Teşviklerin düşmesinin satışlara büyük bir tesirinin olması beklenmiyor. Çünkü bu teşvikler 2020’den bu yana düşmesine rağmen Çin’deki yeni elektrikli araç satışları rekor kırmaya devam etmekte.

2021’in ilk 11 ayında 2.7 milyon şarj edilebilir (PHEV+BEV) binek araç satıldı. Aralık verileri halen açıklanmasa da  Çin’deki elektrikli satışlarının 2021’de 3 milyona ulaştığı tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu