Ethereum Haberleri

Çin’de CoinmarketCap ve Coingecko yasaklandı! VPN ve Telegram’a hücum!

Çin’de CoinmarketCap ve Coingecko yasaklandı! VPN ve Telegram’a hücum!, kripto haberleri bölümümüzde Çin’de CoinmarketCap ve Coingecko yasaklandı! VPN ve Telegram’a hücum! başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Çin’de CoinmarketCap ve Coingecko yasaklandı! VPN ve Telegram’a hücum! ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Çin’de CoinmarketCap ve Coingecko yasaklandı! VPN ve Telegram’a hücum!

Cuma günü merkez bankası aracılığıyla bir kez daha kripto paralar ile ilgili olumsuz açıklamalarda bulunan Çin, duyurularını operasyonlarıyla da pekiştiriyor. En son 10 madencilik cihazına el koyan ülkede işin internet ve bilgi kısmına da müdahalede bulunuldu.

Dünyada en fazla ziyaret edilen kripto para veri siteleri CoinGecko ve CoinMarketCap, Çin ana kiçindeki kullanıcılar için erişilemez hale getirildi ve yasaklandı.

Bu sabah farkına vardılar

The Block’un haberine göre; CoinGecko ve CoinMarketCap şu anda Çin’in internet güvenlik duvarı (firewall) aracılığıyla engelleniyor. Çin’in yasakladığı web sitelerini kontrol eden bir uygulama olan Greatfire.org’daki arama sonuçları, iki sitenin de %100 miktarda engellendiğini gösteriyor. CoinGecko ve CoinMarketCap’in tam anlamıyla ne zaman erişilemez duruma geldiği belli olmasa da, Çinli kullanıcıların büyük kısmı salı sabahı itibariyle bu durumun farkına vardıkları belirtiliyor.

The Block’a konuşan CoinGecko’nun kurucu ortağı TM Lee, “Biz proaktif olarak bir engelleme yapmadık” dedi.

VPN ile ulaşabiliyorlar

Bu iki veri sitesine uygulanan sansür, Çin’in yalnızca ülke içindeki şirketleri kapatmakla yetinmeyip, Çin vatandaşlarına da uygulayacağı yasakları göstermesi yönünden mühim bir hamle. Lakin Çinli kullanıcılar, devletlerin yasaklarına karşı geliştirilen bir teknoloji olan VPN ile de bu sitelere ulaşabiliyorlar.

WeChat’ten Telegram’a geçiş söz konusu…

Bunun yanı sıra devletin hamlelerine karşı Çinli kripto para kullanıcıları da boş durmuyor. VPN kullanımının ülkede ciddi biçimde arttığı belirtilirken, Çinli mesajlaşma uygulaması WeChat’te kullanıcıların, ya isimlerini değiştirdikleri veya Telegram tarafına geçtikleri ifade ediliyor.

Birçok kullanıcı da bunun bunun yanında, kripto paralarla alakalı bilgilerin nasıl daha güvenli bir biçimde tartışılabileceği, VPN’lerin nasıl kurulacağı ve Telegram’da sohbet gruplarına nasıl katılılacağı hususunda eğitimler yayınlıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu