Ekonomi Haberleri

Çin’de elektrik kesintisi üretimi vuruyor

Çin’de elektrik kesintisi üretimi vuruyor , ekonomi haberleri bölümümüzde Çin’de elektrik kesintisi üretimi vuruyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Çin’de elektrik kesintisi üretimi vuruyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Çin’de elektrik kesintisi üretimi vuruyor

Çin'de elektrik kesintisi üretimi vuruyor

Çin, adını ABD ile dünya devi olarak zirveye azmış bir ülke iken, koronavirüs salgınının ardından aksamalar yaşamaya aşladı. Önce ulaşım kısıtlaması nedeni ile yan sanayi üretimi durdu. Başka ülkelerde üretilen araçların yedek parça tedariğini yaptığı için tüm dünya çapında otomobil üretimi aksadı. Sonra çip krizi yaşanarak elektronik ürünlerde sıkıntı giderek arttı.

EVERGRANDE SORUNU ÇÖZÜLEMEDİ

Gayrimenkul şirketi  Evergrande’nin borcunun ilk vadesinde ödememesini yapamaması bu ay sonunda gelecek ikinci vadesinde de ödeme yapılamazsa domino taşı etkisi yaratarak sistemi olumsuz etkileneceği biliniyor. Çin hükümetinin halen bu hususta bir desteğinin olup olmayacağına dair piyasaları sakinleştirecek bir açıklama yapmaması gözleri üstüne topluyor.

En son bugünlerde de tüm dünya çapında görülen enerji sonunda dolayı bazı bölgelerde fabrikaların kapandığını göze çarpıyor.

Yüksek atlı binalarda asansörlerin çalışmaması da işe katılım alanında bir sorun oluşturuyor.

Çin de elektrik kesintisi üretimi vuruyor #1

ALINAN ÖNLEMLER ELEKTRİK ARZININ TALEBİ KARŞILAYAMAYACAĞI ENDİŞESİ KAYNAKLI

Dünya genelinde tedarik zincirine ilişkin aksaklıklara her gün bir yenisi eklenirken, Çin’de elektrik arzının talebi karşılayamayacağı endişesi sonrası Çin hükümeti bazı bölgelerdeki fabrikalara elektrik kullanımını azaltmaları talimatını verdi.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA TATİLİ 7 GÜN SÜRECEK

Asya’da, Çinli emlak geliştirme şirketi Evergrande’ye ilişkin süreç hala risk unsuru olarak fiyatlanmaya devam ederken, enerji arzında gittikçe artan problemlerin gelecek hafta başlayacak olan 1 haftalık resmi tatille azalabileceği ifade ediliyor.

Çin de elektrik kesintisi üretimi vuruyor #2

KÂRLILIK DÜŞTÜ

Bugün açıklanan verilere göre ise Çin’de sanayi sektörü karlılığı ağustosta yüzde 10,1’e geriledi.

BORSA GERİLEDİ

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,53 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,46 yükselirken, Japonya’da Nikei 225 endeksi yüzde 0,32 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,08 değer kaybetti.

Başa dön tuşu