Ethereum Haberleri

Çin’in dijital parası 1 milyar kullanıcılı WeChat’e de geliyor

Çin’in dijital parası 1 milyar kullanıcılı WeChat’e de geliyor, kripto haberleri bölümümüzde Çin’in dijital parası 1 milyar kullanıcılı WeChat’e de geliyor başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Çin’in dijital parası 1 milyar kullanıcılı WeChat’e de geliyor ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Çin’in dijital parası 1 milyar kullanıcılı WeChat’e de geliyor

Uzun süredir merkez bankası dijital parası olan e-CNY üzerinde çalışmalar yürüten ve bir çok eyalette testler yapan Çin, hala dijital yuan’ı ülke çapında kullanamıyor olsa da mühim adımlar atmaya sürdürmekte.

Çinliler “Süper uygulama” adını verdi

Dijital yuan’ın, ülkenin en fazla kullanılan ödeme ve mesajlaşma platformu olan WeChat’e de geleceği altı çizildi. WeChat’in 1 milyardan fazla kullanıcısı yer alıyor. Platform Çin dışındaki ülkelerde pek fazla bilnmiyor fakat Çin’de ciddi biçimde popüler… Çin vatandaşları WeChat ile yemek spiarişinden taksi çağırmaya, ödeme yapmaktan mesajlaşmaya kadar bir çok uygulamayı kullanabiliyor. Çinliler fazla detaya sahip olmasından ötürü WeChat’e “Süper uygulama” adını veriyorlar.

Kullanıcılar WeChat Pay ile mağaza ve dükkanlarda barkod okutarak ödeme yapabiliyorlar. Bunun yanısra uygulama çevrimiçi alışverişlerde de kullanılabiliyor. WeChat Pay’in de aylık 800 milyon aktif kullanıcısı yer alıyor.

Bilindiği üzere Çin, e-CNY hususunda şimdiye kadar kura çekimi vasıtasıyla bazı vatandaşlarına dijital yuan dağıtarak, bu bireylerin belirli bölgelerde alışveriş yapmasını sağladı ve denemeleri bu biçimde icra etti. Lakin Çin Merkez Bankası (PBOC), dijital paranın kullanımını hızlandırmak için gaza bastı ve kısa bir sürede yaygın hale gelmesi için düğmese bastı. İşte WeChat hamlesi de bu biçimde geldi. PBOC son kez, e-CNY için bir uygulama geliştirip, IOS ve Android kullanan bireylerin hizmetine sunmuştu. Lakin uygulamanın kısıtlı bölgelerde indirilebildiği belirtiliyor.

AliPay de denemeleri başlattı

Çin’de WeChat ile birlikte en fazla kullanılan diğer uygulama ise Alibaba’nın ödeme platformu ALiPay… WeChat’in en büyük rakibi olarak gösterilen AliPay de dijital yuan testlerine başladı.

Çin hükumeti bunun bunun yanında, dijital yuan’ın Pekin’deki Kış Olimpiyatları’nda da kullanılmasını istiyor. Uzun süredir devam eden çalışmalar uygulamanın bu yarışmaya yetiştirilmesi içindi.

ABD’li politikacılar ise kendi sporcularının dijital yuan kullanmasına karşı çıkıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu