Altcoin Haberleri

Çip krizi, gelecek yıl da otomotiv sektörünü rehin alabilir

Çip krizi, gelecek yıl da otomotiv sektörünü rehin alabilir , ekonomi haberleri bölümümüzde Çip krizi, gelecek yıl da otomotiv sektörünü rehin alabilir başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Çip krizi, gelecek yıl da otomotiv sektörünü rehin alabilir  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Çip krizi, gelecek yıl da otomotiv sektörünü rehin alabilir

Çip krizi, gelecek yıl da otomotiv sektörünü rehin alabilir

Son aylarda yaşanan çip tedarik poblemleri artarak devam ederken, başta otomotivde yaşanan kriz, tüketiciği elektroniğine de sıçradı.

Birçok çip üreticisi, tedarik poblemlerinı çözmek için dev yatırımlar yapacağını duyursa da sektör temsilcileri şimdilik umutlu konuşmuyor.

Pandemiyle birlikte yaşanan çip problemlerinin ne zaman sona ereceği merak konusuyken, sorunun gelecek yıl da otomotiv sektörünü rehin alması bekleniyor.

ÜRETİMLER DURUYOR

Toyota’dan Volkswagen Grubu’na kadar birden fazla üretici geçtiğimiz haftalarda üretimlerini geçici olarak durduracaklarını açıklamıştı.

En son da Fiat, Peugeot, Citroen ve Opel’i bünyesinde bulunduran “Stellantis” bir açıklama yaparak, üç marka için tek çatı altında ticari araç üreten Sevel fabrikasında üretimin duracağını açıkladı. Bu kervana bunun bunun yanında Daimler Grubu da katıldı.

Bunun bunun yanında otomotiv üreticilerinin, son haftalarda yaşanan sahte çipler sebebiyle  zor durumda kaldığı belirtiliyor.

Bu çiplerin, gerçek üreticileri taklit eden ve sahte üretim yapan firmalarca dolaşıma sokulduğu, üreticilere yollandığı bilgisi yer alıyor.

Çip krizi, gelecek yıl da otomotiv sektörünü rehin alabilir #1

Müşterileri içinde Toyota, Ford ve Honda’nın bulunduğu Japon çip üreticisi “Rohm”, sorunun 2022’de de süreceğini kaydederken, kapasite artırımı için yatırımlara başladığını fakat devreye girmesinin zaman alacağını açıkladı.

Geçen eylül ayından bu yana tam kapasite çalıştıklarını söyleyen Rohm, buna karşın gittikçe artan siparişlere yetişemediklerini de söylüyor.

Başa dön tuşu