Gündem

Çubuk-1 Barajı 27 yıl sonra yeniden su tutuyor

Çubuk-1 Barajı 27 yıl sonra yeniden su tutuyor , ekonomi haberleri bölümümüzde Çubuk-1 Barajı 27 yıl sonra yeniden su tutuyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Çubuk-1 Barajı 27 yıl sonra yeniden su tutuyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Çubuk-1 Barajı 27 yıl sonra yeniden su tutuyor

Çubuk-1 Barajı 27 yıl sonra yeniden su tutuyor

Çubuk Çayı’nın kirlenmesi ve baraj çanağının alüvyonla dolması sebebiyle 1994 senesinden ibu yana su birikimi durdurulan Çubuk-1 Barajı’nda Ankara Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarıyla birlikte yeniden su tutulmaya başlandı.

YEŞİL ALAN SULAMASINDA KULLANILACAK

27 yıl sonra su tutulmaya başlanan Çubuk-1 Barajı’ndan elde edilecek su, tarımsal sulama faaliyetlerinde ve bölgedeki yeşil alanların sulamasında kullanılacak.

Çubuk-1 Barajı 27 yıl sonra yeniden su tutuyor #1

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çubuk- 1 ile alakalı haberi Sosyal paylaşım platformu Twitter hesabından şu sözlerle açıkladı:

“Cumhuriyet nesli ne yapar? Ata’sının mirasına sahip çıkar. Mutluyuz, Çubuk- 1 Barajı, 27 senenin ardından yaptığımız çalışmalarla su tutmaya başladı.”

“7 MİLYON METREKÜP SU TUTUMU HEDEFLİYORUZ”

Baraj kapasitesinin yüzde 50’si kadar su tutmayı hedeflediklerini söyleyen ANFA Genel Müdür Yardımcısı Özgür Alçı, “Barajın ilk kuruluş kapasitesi 13,5 milyon metreküp. Biz ortalama 7 milyon metreküp su tutumu planlıyoruz” dedi.

Barajda biriktirilen suyun da ‘hasat makinesi’ ile atıklardan temizlenerek en kısa bir sürede tarımsal sulamaya uygun hale getirileceğini vurgulayan Alçı, “Dolusavak ve dipsavak içindeki belirli kotlarda bypass boru bağlantısıyla bunun bunun yanında Çubuk-1 Alanı’ndaki kanala dinlenmiş, çökelmiş temiz suyu vererek hemşehrilerimizi daha sağlıklı, görsel olarak da daha düzgün ve kokudan arındırılmış bir suyla buluşturacağız” dedi.

Çubuk-1 Barajı 27 yıl sonra yeniden su tutuyor #2

Çubuk-1 Barajı 27 yıl sonra yeniden su tutuyor #3

Başa dön tuşu