Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni’nde konuşuyor (canlı yayın)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni’nde konuşuyor (canlı yayın), gündemdeki haberler bölümümüzde Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni’nde konuşuyor (canlı yayın) konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni’nde konuşuyor (canlı yayın) ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni’nde konuşuyor (canlı yayın)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde tertip edilen 24. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni’ne katıldı.

Erdoğan’ın burada yaptığı konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Bugün kura çekerek görevlerine ekranlara gelecek olanları tebrik ediyorum. Kadınlarımızın başarılarıyla temayüz ettiğini göze çarpıyor. Mesleki eğitim süreçlerini birincilikle itiren kadın hakim ve savcıları kutluyorum. Ülkemizde toplam 21 bin 844 hakim ve savcı görev yapmaktadır. 6 sene önce teröristler aracılığıyla makamında kalleşçe şehit edilen Mehmet Selim Kiraz başta olmak üzere şehit düşen yargı mensuplarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Son 19 yılda adliye kapısını adaletin kapısı haline getirmek için tarihi nitelikte birden çok adım attık. Hakim – savcı sayısını hemen hemen 2.5 kat arttırarak mahkemelerimizin yükünü hafiflettik. İnfaz koruma memurlarının yıpranma paylarından hakim ve savcılarımızın çalışma şartlarına kadar her alanda iyileştirmelere gittik. 

“ADALETİN GECİKMEMESİ DE ÖNEMLİDİR”

Adalet kalkınma ve büyümenin de lokomotifidir. Adaletin sağlanmadığı, adalete güvenin zedelendiği toplumda siyasi iradenin kalkınmaya yönelik yapacağı hamleler de eksik kalmaya mahkumdur.  Adalet terazisinin doğru tartması kadar adaletin gecikmemesi de mühimdir. Bu ilkeden hareketle vazifeye sıra geldiğinden beri adalet sisteminin bi hayli hızlı işlemesi için çaba harcıyoruz. Hakim ve savcıları merdiven altında sandalyelerde adalet dağıtmak gibi utanç sahnelerinden kurtardık. Adli yıl açılışında 10 bloktan bir araya gelen yeni Yargıtay binamızı merasimle hizmete aldık. 6 ayrı binaya bölünmüş Yargıtay’ı tek çatı altında toplayarak kalite ve vakit kaybının önüne geçtik. Ankara’ya modern bir adliye binası yapmak için çalışmalarımız sürdürmekte. 2021 yılı bitmeden yeni adliye binamızın temelini atmayı planlıyoruz.

“UYDURUK DAVALARLA BAŞBAKANLARIN ASILDIĞI YÜZ KIZARTICI DURUMLARA ŞAHİTLİK ETTİK”

Adaletin tecellisi için sağlıklı bir çalışma ortamının önemi tabi ki tartışma götürmez. Ama yalnızca modern binalar yapmakla adaletin tesis edilemeyeceği de bir gerçektir. Temel şart, kuvvetli, tarafsız ve bağımsız bir hukuk sisteminin varlığıdır. Yargı camiamız uzun seneler boyunca ya vesayetçilerin veya halka rağmen halkçılık yapan jakoben düşüncenin tasavvuru altında kalmıştır. Bir sağdan bir soldan gençlerin darağacına gönderildiği dönemler yaşadık. Uyduruk davalarla başbakanların asıldığı yüz kızartıcı durumlara tanıklık ettik. Darbecileri ayakta alkışlayan sözde yargı mensupları gördük. Haksız ithamlara ve eleştirilere rağmen 2002’den bu yana adaleti hakim kılmak için reform irademizi daima canlı tuttuk. 

Açıklamalar gelecek…

Başa dön tuşu