Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Ağaçlandırma Günü Fidan Dikim Töreni’nde konuşuyor (canlı yayın)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Ağaçlandırma Günü Fidan Dikim Töreni’nde konuşuyor (canlı yayın), gündemdeki haberler bölümümüzde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Ağaçlandırma Günü Fidan Dikim Töreni’nde konuşuyor (canlı yayın) konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Ağaçlandırma Günü Fidan Dikim Töreni’nde konuşuyor (canlı yayın) ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Ağaçlandırma Günü Fidan Dikim Töreni’nde konuşuyor (canlı yayın)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de 15 Temmuz Demokrasi Müzesi Mevkii Millet Ormanı’nda gerçekleştirilen Milli Ağaçlandırma Günü Fidan Dikim Töreni’nde konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Ülkemizin tüm şehirlerinde her yaştan vatandaşlarımız fidan dikmek üzere tespit edilen alanları doldurmuştur. Fidan dikerek geleceğe bir nefes bırakan herkese şükranlarımı sunuyorum. Atalarımızdan devraldığımız ağaç, çevre, yeşil sevgisini yeni nesillere aktarmak en başta gelen görevlerimizden biri olma özelliğini taşır. İmkan olanı her vatandaşımızın bahçesini ağaçla süslemesi görev zenginliğimizin ifadesidir. Ağaç dostu olan insanın da tüm canlıların da dostudur. 11 Kasım tarihini içinde yaşayan canlılarla birlikte dünyaya olan sorumluluklarımızı da hatırlama günü olarak görüyorum. 

DİKTİĞİMİZ HER FİDAN MÜCADELEMİZİN İŞARETİDİR”

İnsanoğlunun büyük hırsla doğal kaynaklara saldırması artık sürdürülemez bir boyuta gelmiştir. Yanan orman alanları, sel baskınları gibi olaylar bize tabiatın ikazlarıdır. Bu ikazları görüyor ve verdiği mesajı alıyoruz. Bu felaketlerin müsebbiplerinin aynı bilincine sahip oldukları hususunda derin endişelerimiz var. Diktiğimiz her fidan mücadelemizin işaretidir. 

“ÜLKEMİZİN TABİAT DEĞERLERİNİ DAHA SIKI ŞEKİLDE KORUYORUZ”

Türkiye, Paris İklim Anlaşması’na taraf olarak sıfır emisyon hedefini ortaya koymuştur. Orman varlığımızın arttırılması hususunda daima ön saflarda bulunacağız. Daha yeşil Türkiye hedefiyle son 19 yılda cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma seferberliğini sürdürüyoruz. Son 19 yılda 5.5 milyar fidanı toprakla bir araya getirdik. BM küresel orman kaynakları raporuna göre Türkiye, ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa’da birinci, dünya çapında 4. sırada yer alıyor.  Hedefimiz 2022 yılı sonuna kadar dikilen fidan sayısını 7 milyara ulaştırmaktır. 136 adet şehir ormanı kurduk. Çadır ve karavan turizmini de teşvik ediyoruz. Milli park sayımızı 45’e çıkararak ülkemizin tabiat değerlerini daha sıkı biçimde koruyoruz. 

Erozyonla karşılaşmada dünyaya örnek bir ülkeyiz. Artık her sene Kıbrıs adası büyüklüğünde bir toprağı kaybetmiyoruz. “

Açıklamalar gelecek…

Başa dön tuşu