Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde konuştu: Bilim insanlarına destek olmak boynumuzun borcudur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde konuştu: Bilim bireylerina destek olmak boynumuzun borcudur, gündemdeki haberler bölümümüzde Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde konuştu: Bilim bireylerina destek olmak boynumuzun borcudur konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde konuştu: Bilim bireylerina destek olmak boynumuzun borcudur ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde konuştu: Bilim bireylerina destek olmak boynumuzun borcudur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde tertip edilen TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde bir konuşma gerçekleştirdi. Erdoğan konuşmasında ekonomideki gelişmeler, bilim ve teknoloji konularına değindi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Eskiler bir mekanın şerefi oradan bulunanlardan gelir derlerdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin şerefi de içinde misafir ettiği güzel insanlardan geliyor. Bu mekanda bugün ilme ömrünü adamış bilim bireylerinı ağırlamak da bizi bir başa sevindiriyor. Araştırmalarıyla dünyaya yön veren, yaşamımızı kolaylaştıran tüm bilim insanlarımıza milletim adına şükranlarımı sunuyorum.66 bilim insanımız yaptıkları çalışmalarla TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri’ne layık görüldü.

İnsanlığa faydalı çalışmaların tüm insanlığın ortak değeri olduğuna inanıyoruz. Batı medeniyeti referans vermekten imtina etse de bugün bilimde varılan düzeynin temelleri Doğu medeniyeti aracılığıyla atılmıştır. Batı’nın karanlık çağını yaşadığı zamanda doğunun altın çağını yaşadığını görürüz. Ömer Hayyam’lar, Farabiler, İbni Sinalar bizim medeniyet bayrağımız altında tarih yazmıştır. Sadece geçmişteki başarılarımızla iftihar ederek bir yere varamayız ama köprü kurmadan da geleceğimizi göremeyiz. Bizim geride kalmamızdan nice eziyetler yanında kendi hatamızın da payı mevcuttur. Hayıflanmak çözüm değildir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni'nde konuştu: Bilim bireylerina destek olmak boynumuzun borcudur

“ÜLKEMİZDEKİ ÜST DÜZEY YETKİNLİKLERE SAHİP BİLİM İNSANLARINA DESTEK OLMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR”

Bu toprakların ruhuna, birikimine güveniyoruz. Uyguladığımız politikalarla bilimin ve özgür düşüncenin hamisi olduk, olmaveya sürdürmekteuz. Bilimin, teknolojinin ve inovasyonun ülkemizden 7’den 77’e benimsenmesi için kararlı adımlar attık.

Biz sonu gelmeyecek bu Fetih için yeni fatihler yetiştirmenin gayretindeyiz. TEKNOFEST’te yarışmalara katılan gençlerimiz gelecekte dünyayı değiştirecek mucitler içinde olmak için emek harcıyorlar. Bu atölyeler ülkemizde daha birden çok Aziz Sancar çıkacağının habercisidir. TÜBİTAK Uluslararası Lider Araştırmacılar programı ile 127 öncü bilim insanının çalışmasını ülkemize taşımasının öncüsü olduk. 

İnşallah daha fazla bilim insanını ülkemizin beşeri sermayesine katmış bulunacağız. Aynı bir programın bir benzerini Türkiye’deki bilim insanlarımız için de temin ettik. Ülkemizdeki üst düzey yetkinliklere sahip bilim bireylerina destek olmak boynumuzun borcudur. Aziz Sancar adına verilecek doktora sonrası araştırma bursunu önceden duyurmuştuk. Ocak 2022’de başlatıyoruz, programda bulunacak hocaları Aziz Sancar bizzat seçecek.

“PROF. DR. FUAT SEZGİN ADINA YENİ BİR BURS PROGRAMI BAŞLATIYORUZ”

Bütün ömrünü bilime adayan Prof. Dr. Fuat Sezgin adına yeni bir burs programı başlatıyoruz. Yüksek lisans, doktora, doktora sonrası süreçlerde bilim tarihi adına çalışma yapacak, bilim insanlarımıza destek vereceğiz. Üniversitelerin temel bilimler bölgesindeki bölümlerine ilginin istediğimiz miktarda olmadığını en iyi sizler biliyorsunuz. Temel bilimlere ilgiyi arttırmak için her sene 2 bin 300 lisans öğrencisine başarı bursu veriyoruz. Üniversitelerdeki tematik araştırma merkezlerine büyük çapta yatırımlar yapıyoruz. Ülkemizde bilim denildiğinde ilk akla gelen kurumların başında TÜBA geliyor. 2021 senesinde 12 eser basıldı. Bilim Terimleri Sözlüğü de titizlikle üzerinde durduğumuz bir diğer mühim eserdir. 

“TÜRKİYE KÜRESEL YENİLİK ENDEKSİNDE EN BÜYÜK ARTIŞ KAYDEDEN ÜLKE OLDU”

Türkiye’nin bilhassa son haftalarda bilime büyük yatırımlar yaptığını gören her göz kabul etmektedir. Türkiye küresel yenilik endeksinde bu sene 10 basamak yükselerek 41. sıra ile ilk 50 liginden en büyük artış kaydeden ülke oldu. Buradan bütün dünyaya seslenerek diyorum ki bizi izlemeye devam edin. Teknolojik bağımsızlığın siyasi bağımsızlığın teminatı olduğunu bilerek çalışmaya devam edeceğiz. Bize dayatılan şartlara senelerca boğun eğmedik. 

“TÜRKİYE EKONOMİSİ DE BU SIKINTILI SÜREÇLERİN ETKİSİNİ HİSSEDİYOR”

İhracatta yıllık 221 milyar dolar rakamını yakaladık. Cari fazla vermeye başlayacağımız günler inşallah yakındır. Enflasyon dahil birden çok alanda ekonomiler sınanmaya sürdürmekte. Türkiye ekonomisi de bu sıkıntılı süreçlerin tesirini hissediyor. Ama biz bu fırtınaya sağlam bir ekonomi ile girdik. Pusulamız katma kıymetli üretimdir. Rotamız; yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyümedir. Hedefimiz de dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girmektir. Üstelik bu hedefe hiç olmadığımız kadar yakınız. 

Bu karşılaşmada başarıya ulaşmak için teknolojiye ve bilimin desteğine ihtiyacımız var. Bilimi ana okul çağındaki çocuklardan başlayarak ön sıralara çıkarmak amacımızdır. İnsan gücüne, azme ve iradeye sahibiz. 

Başa dön tuşu