Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde konuşuyor (canlı yayın)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde konuşuyor (canlı yayın), gündemdeki haberler bölümümüzde Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde konuşuyor (canlı yayın) konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde konuşuyor (canlı yayın) ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde konuşuyor (canlı yayın)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde tertip edilen TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’nde konuşuyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Eskiler bir mekanın şerefi oradan bulunanlardan gelir derlerdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin şerefi de içinde misafir ettiği güzel insanlardan geliyor. Bu mekanda bugün ilme ömrünü adamış bilim bireylerinı ağırlamak da bizi bir başa sevindiriyor. Araştırmalarıyla dünyaya yön veren, yaşamımızı kolaylaştıran tüm bilim insanlarımıza milletim adına şükranlarımı sunuyorum.66 bilim insanımız yaptıkları çalışmalarla TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri’ne layık görüldü.

İnsanlığa faydalı çalışmaların tüm insanlığın ortak değeri olduğuna inanıyoruz. Batı medeniyeti referans vermekten imtina etse de bugün bilimde varılan düzeynin temelleri Doğu medeniyeti aracılığıyla atılmıştır. Batı’nın karanlık çağını yaşadığı zamanda doğunun altın çağını yaşadığını görürüz. Ömer Hayyam’lar, Farabiler, İbni Sinalar bizim medeniyet bayrağımız altında tarih yazmıştır. Sadece geçmişteki başarılarımızla iftihar ederek bir yere varamayız ama köprü kurmadan da geleceğimizi göremeyiz. Bizim geride kalmamızdan nice eziyetler yanında kendi hatamızın da payı mevcuttur. Hayıflanmak çözüm değildir.

Bu toprakların ruhuna, birikimine güveniyoruz. Uyguladığımız politikalarla bilimin ve özgür düşüncenin hamisi olduk, olmaveya sürdürmekteuz. Bilimin, teknolojinin ve inovasyonun ülkemizden 7’den 77’e benimsenmesi için kararlı adımlar attık.

Biz sonu gelmeyecek bu Fetih için yeni fatihler yetiştirmenin gayretindeyiz. TEKNOFEST’te yarışmalara katılan gençlerimiz gelecekte dünyayı değiştirecek mucitler içinde olmak için emek harcıyorlar. Bu atölyeler ülkemizde daha birden çok Aziz Sancar çıkacağının habercisidir. TÜBİTAK Uluslararası Lider Araştırmacılar programı ile 127 öncü bilim insanının çalışmasını ülkemize taşımasının öncüsü olduk. “

Açıklamalar gelecek… 

Başa dön tuşu