Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeditepe Bienali’nde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeditepe Bienali’nde konuştu, gündemdeki haberler bölümümüzde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeditepe Bienali’nde konuştu konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeditepe Bienali’nde konuştu ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeditepe Bienali’nde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Süleymaniye Darüzziyafe’de  ikincisi tertip edilen Yeditepe Bienali’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Bienali yalnızca etkinlik mekanları ile bile şehrimizin göz alıcı zenginliğini göstermeye yeterli gelmektedir. Kültür sanat ürünlerimizin yaydığı zenginlik içeriği ve kapsamı yönünden eşi ve benzeri olmayan bir şölendir. Bienalin bu seneki temasının çerçeve içi ve çerçeve dışı olarak belirlenmiş olması bize muazzam bir tarihi arka plan sunuyor. Bize düşen görev kültür ve sanat hazinelerimizi nerede kaybettiysek orada aramaktır. Başka yerlerde aramaya kalkarsak yalnızca vaktimizi heba etmiş oluruz. İyi olan, güzel, yararlı olan her şeyi nerede bulursak bulalım almak, kullanmak, daha iyisini yapmak ecdadımızdan bize kalan en mühim miraslardan biridir.

Sanat hususunda yaşatıcı, kuşatıcı, geliştirici vasfıyla tarihe damgasını vurmuş bir milletiz. Medya mecraları üzerinden dünyaya boca edilen batı menşeili kültür sanat eserlerinin içine özenle yerleştirilen mesajların tabi ki amacı var. Sapkınlığı sanat adı altında normalleştirme gayesi taşıyan sinsi saldırıya karşı olanaklarımızı devreye almalıyız. Bu amacın masum ve hayırlı olduğu açıktır. Daha çok üreterek, insanın kalbine ulaşarak aradaki farkı kapatmakla mükellefiz. Kültür-sanat birikimimizi milletimizin tüm fertlerine ulaştırana kadar bu tür faaliyetleri arttırarak sürdürmeliyiz.  

Sanat kavramına yaklaşımdaki bu derin farkın tezahürlerini Endülüs’ten Büyük Sahra’ya kadar geniş bir alana yayılan eserlerde görmek olabilecekdür. Sanat Allah’ı aramakmış değer üstat. İnancımızın ‘Allah güzeldir, güzel olanı sever’ yaklaşımının sanata yaklaşım halini içinde olduğumuz Süleymaniye Külliyesi’ne bakarak görebiliriz. “

Devamı gelecek…

 

screenshot-4.jpg

Başa dön tuşu