Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yeni yıl mesajı: Döviz kurunda yaşanan dalgalanmayı ortadan kaldırdık

Son dakika | Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yeni yıl mesajı: Döviz kurunda yaşanan dalgalanmayı ortadan kaldırdık, gündemdeki haberler bölümümüzde Son dakika | Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yeni yıl mesajı: Döviz kurunda yaşanan dalgalanmayı ortadan kaldırdık konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Son dakika | Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yeni yıl mesajı: Döviz kurunda yaşanan dalgalanmayı ortadan kaldırdık ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Son dakika | Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yeni yıl mesajı: Döviz kurunda yaşanan dalgalanmayı ortadan kaldırdık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yıl bundan dolayı paylaşımı yaptığı kutlama mesajında ekonomideki gelişmelere, koronavirüs salgını ve gerçekleştirdiği siyasi çalışmalar ve dünya çapındaki gelişmelere değindi. Erdoğan, mesajında yeni yılın tüm insanlığa huzur ve refah getirmesini diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni yıl mesajında bulunan ifadeler şöyle:

“Aziz Milletim,

Hepinizi en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum.

Bir yılı daha geride bırakırken, insanlık ve milletimiz için daha iyi, daha güzel, daha huzurlu, daha müreffeh bir yıl olması temennisiyle 2022’ye girmenin çalışmalarını yapıyoruz.

Miladi yıl değişimlerini, bunun yanı sıra bir muhasebe ve murakabe vesilesi olarak göze çarpıyor.

“2021’İ, BİR ÖNCEKİ YIL GİBİ KORONAVİRÜS SALGINININ GÖLGESİ ALTINDA GEÇİRDİK”

Öncelikle, 2022 senesinin milletimizle birlikte tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbim’den niyaz ediyorum.

Geride bırakmak üzere olduğumuz 2021’i, bir önceki yıl gibi koronavirüs salgınının gölgesi altında geçirdik.

Üstelik bu sene, hastalığa ilave olarak iklim değişikliğinin yol açtığı afetler, çeşitli ülkelerdeki istikrarsızlıklardan kaynaklanan gerilimler, bitmeyen göç dalgalarının yol açtığı acı görüntüler gibi yeni yahut süregelen sıkıntılarla da yüzleştik.

Küresel yönetim ve ekonomi sistemi, 2008 finans krizi, Suriye ve Afganistan başta olmak üzere kriz bölgelerinde verilen kötü imtihanlar, salgın sürecindeki beceriksizlikler gibi hadiselerde olduğu gibi, geçtiğimiz yıl da kökünden sarsılmaya devam etmiştir.

Gelişmiş ülkelerin, İkinci Dünya Savaşı sonrası tesis ettikleri refah ve güvenlik düzeninin, insanlığın kalanının acısı, sefaleti, itirazı pahasına yürüyemeyeceği, 2021’de tüm açıklığıyla ortaya çıkmıştır.

Son dakika | Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yeni yıl mesajı: Döviz kurunda yaşanan dalgalanmayı ortadan kaldırdık

Ziya Paşa’nın dediği gibi;
İDRAK-İ MAALİ BU KÜÇÜK AKLA GEREKMEZ
ZİRA BU TERAZİ BU KADAR SIKLETİ ÇEKMEZ

Evet, kendilerini gelişmiş olarak nitelendiren, ama aslında o kadar da kuvvetli olmadıkları anlaşılan ülkelerin, artık dünyanın yüz yüze olduğu krizleri yönetemeyeceği, inkârı olabilecek olmayan bir gerçektir.

“KENDİ AŞIMIZ TURKOVAC’I DA ÜRETEREK, AŞININ SÜREKLİLİĞİ KONUSUNDAKİ TÜM SORU İŞARETLERİNİ ORTADAN KALDIRDIK”

Türkiye, işte bu küresel fotoğraf içinde, hem güvenlik krizlerini, hem sağlık krizini, hem siyasi ve sosyal sınamaları başarıyla veren bir ülke olarak, kendini olumlu yönde ayrıştırmayı başarmıştır.

Hatırlarsanız, salgın krizinin ilk zamanında maske ve tıbbi malzeme, ardından hastane yatağı ve sağlık hizmeti, ardından da aşı kargaşası meydana geldiğinda, biz vakitlice aldığımız önlemler ve attığımız adımlar aracılığıyla hepsinin de üstesinden gelmiştik.

Şehir Hastanelerimiz, salgın zamanında sağlık hizmetlerinin bihakkın yerine getirilmesinde mühim roller üstendi.

Hamdolsun, kendi aşımız TURKOVAC’ı da üreterek, aşının sürekli olarakliği hususundaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldırdık.

Son dakika | Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yeni yıl mesajı: Döviz kurunda yaşanan dalgalanmayı ortadan kaldırdık

“BEKLENMEDİK SARSINTILARA KARŞI ZATEN HAZIRLIKLIYIZ”

Bununla yetinmedik; ülkemizi yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla temelli bir büyüme sürecine sokarak, ekonomide de tarihi bir dönüşümü başlattık.

Altyapısını geçtiğimiz 19 yılda ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetlerin oluşturduğu bu ekonomik dönüşümü kararlılıkla sürdürüyoruz.

Elbette, her tarihi değişim gibi, bu sürede de sancılar, sıkıntılar, bedeller ortaya çıkmıştır.

Türk ekonomisinin uzun süredir maruz kaldığı saldırılar sebebiyle, bu tür beklenmedik sarsıntılara karşı zaten hazırlıklıyız.

Nitekim, döviz kurunda yaşanan, ülkemiz ekonomisinin gerçekleriyle ve ilerleyişiyle uyumlu olmayan dalgalanmayı, serbest piyasa kaideleri çerçevesinde aldığımız tedbir paketiyle ortadan kaldırdık.

Hedefimiz; yatırımcılarımızın, üreticilerimizin, işletmelerimizin, vatandaşlarımızın önlerini görerek ekonomideki atılımımıza en yüksek katkıyı sağlayabilecekleri istikrar ve güven iklimini kalıcı kılmaktır. Her ne kadar, dövizdeki yükselişin durmayacağı propagandasıyla vatandaşlarımıza ciddi zararlar ettiren bir kesim, kendi aklınca yeni sinsilikler, yeni oyunlar peşinde koşsa da, bu güven ve istikrar iklimini kökleştirmekte kararlıyız.

Asgari ücrette ve maaşlarda yaptığımız tarihi artışlarla çalışanlarımızın, ihracata verdiğimiz destekle üreticilerimizin, yatırımları ve istihdamı teşvikle işveren ve işçi kesiminin yanında olduğumuzu gösterdik.

“TÜRKİYE’Yİ DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 EKONOMİSİ ARASINA SOKARAK HEDEFLERİNE ULAŞTIRMAKTA KARARLIYIZ”

Küresel emtia fiyat aralıklarındaki artış yanında, kurdaki dengesiz yükselişin tetiklemesiyle yaşanan fahiş fiyat oyunlarıyla mücadelemizi de kesintisiz sürdüreceğiz.

Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokarak hedeflerine ulaştırmakta kararlıyız.

Ülkemizin bir süredir yaşadığı ve yaşamın olağan akışına uygun olmayan siyasi, sosyal, diplomatik, askeri, ekonomik nice hadisenin gerisinde, ülkemizi bu hedefinden uzaklaştırma gayesi olduğunu çok iyi bilinmekte.

Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle geride bıraktığımız her engel, bozduğumuz her tuzak, yırtıp attığımız her karanlık senaryo, bizi büyük ve kuvvetli Türkiye’ye biraz daha yaklaştırmaktadır.

Geçmişte bu ülkenin önünü siyasi istikrarsızlıkların sembolü durumuna gelen koalisyonlarla, darbelerle, vesayet düzeniyle, sosyal fay hatlarını derinleştirmekle kesenlerin çabaları artık işe yaramıyor.

Son dakika | Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yeni yıl mesajı: Döviz kurunda yaşanan dalgalanmayı ortadan kaldırdık

“BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ, YENİ NESİLLERE 2053 VİZYONUNU MİRAS BIRAKMAYI TAAHHÜT EDİYORUZ”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin sembolü halini aldıği yeni Türkiye, sahip olduğu kuvvetli demokrasi ve kalkınma zemini üzerinde, kendi geleceğini kendi iradesiyle belirleme azminden taviz vermeden yoluna sürdürmekte.

Halkımıza tek vaatleri “Eski Türkiye’yi geri getirme” olanların önündeki en büyük engel, milletimizin işte bu iradeye sıkı sıkıya sahip çıkmasıdır. Biz milletimize 2023 hedeflerini, ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmayı, büyük ve kuvvetli Türkiye’yi, yeni nesillere 2053 vizyonunu miras bırakmayı taahhüt ediyoruz.

Bizimle bu vizyonu paylaşacak herkesle birlikte yol yürümeye, rekabet edecek herkesle de yarışmaya hazırız.

İnşallah 2022, 84 milyon insanımızın tamamı için hayal ettiğimiz güvenli, huzurlu, mutlu, müreffeh günlere erişeceğimiz bir yıl olacaktır.

“MİLLETİMİZE KESİNTİSİZ HİZMET SUNACAK ÇALIŞMALAR YÜRÜTTÜK”

Milletçe verdiğimiz emeklerin, sahip olduğumuz eser ve hizmetlerin, yaptığımız fedakârlıkların, çektiğimiz çilelerin karşılığını ziyadesiyle alacağımız bir döneme giriyoruz.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılına kavuştuğumuzda, bu gerçeği çok daha net göreceğiz.

Ülkemizi hedeflerine ulaştırmak için her sene olduğu gibi 2021 senesinde da yurt içinde ve yurt dışında birden fazla programa katıldık, çalışma yürüttük.

Yurt içinde 26 şehrimize 34 seyahat gerçekleştirerek, hem milletimizle kucaklaşıp hasret giderdik, hem de yapımı sona eren eser ve hizmetlerin açılış merasimlerine katıldık.

Yurt dışında 13 farklı ülkeye 14 seyahat yaparak, ülkemizin hak ve menfaatlerini daha ileriye taşıyacak temaslar gerçekleştirdik.

Bunların yanında Ankara ve İstanbul’daki programlarımızla, milletimize kesintisiz hizmet sunacak çalışmalar yürüttük.

Rabbim nefes ve milletimiz destek verdikçe, ülkemize hizmet etmeyi sürdüreceğiz.

Sözlerime son vermeden önce, 2021 yılı içinde, salgın ve tabii afetler başta olmak üzere çeşitli nedenlerle vefat eden tüm vatandaşlarımıza, vatan topraklarını müdafaa ederken şehadete yürüyen kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Bu yıl içinde doğan evlatlarımıza, anneleriyle, babalarıyla, sevdikleriyle sağlıklı, mutlu, hayırlı bir ömür temenni ediyoruz.

Yeni yılın milletimize ve tüm insanlığa huzur ve refah getirmesi duasıyla hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.

Kalın sağlıcakla…”

Başa dön tuşu