Gündem

Danıştay, Emniyet Genel Müdürlüğünün kamera kaydı alınmasını engelleyen genelgesinin yürütmesini durdurdu

Son dakika | Danıştay, Emniyet Genel Müdürlüğünün kamera kaydı alınmasını engelleyen genelgesinin yürütmesini durdurdu, gündemdeki haberler bölümümüzde Son dakika | Danıştay, Emniyet Genel Müdürlüğünün kamera kaydı alınmasını engelleyen genelgesinin yürütmesini durdurdu konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Son dakika | Danıştay, Emniyet Genel Müdürlüğünün kamera kaydı alınmasını engelleyen genelgesinin yürütmesini durdurdu ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Son dakika | Danıştay, Emniyet Genel Müdürlüğünün kamera kaydı alınmasını engelleyen genelgesinin yürütmesini durdurdu

Son dakika…Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş imzasıyla yayımlanan 27 Nisan 2021 tarihli genelgede “İzinsiz olarak bireylerin ses ve fotoğraflarınin kayda alınmasının ve yayımlanmasının en temel kişilik haklarından olan özel yaşamın gizliliğinin ihlali ve kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesi ve paylaşılması manasına geleceği” ifadesi yer alıyordu.

KARAR OY BİRLİĞİYLE VERİLDİ 

Tartışma konusu olan genelge ile ilgili karar veren Danıştay 10. Dairesi, Emniyet Genel Müdürlüğünün polislerin olduğu olaylarda video çekilmesinin engellenmesi hususunda paylaşımı yaptığı genelgenin durdurulması yönünde karar verdi. Alınan karar oy birliğiyle alındı.

KARARIN GEREKÇESİ BELLİ OLDU

Kararın gerekçesinde haberleşme hürriyetinin kısıtlandığı bilgilendirmesi yapılırken temel hak ve hürriyetlerin yalnızca kanunlarla sınırlandırabileceği altı çizildi. 

Emniyet Genel Müdürlüğünün genelgesi şöyleydi:

Son dakika | Danıştay, Emniyet Genel Müdürlüğünün kamera kaydı alınmasını engelleyen genelgesinin yürütmesini durdurdu

Başa dön tuşu