Gündem

Dava yarın başlıyor! Sedat Peker hakkında ağırlaştırılmış müebbet talebi

Dava yarın başlıyor! Sedat Peker ile ilgili ağırlaştırılmış müebbet talebi, gündemdeki haberler bölümümüzde Dava yarın başlıyor! Sedat Peker ile ilgili ağırlaştırılmış müebbet talebi konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Dava yarın başlıyor! Sedat Peker ile ilgili ağırlaştırılmış müebbet talebi ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Dava yarın başlıyor! Sedat Peker ile ilgili ağırlaştırılmış müebbet talebi

Sedat Peker Suç Örgütü’ne yönelik soruşturmanın tamamlanması sonrası 29 Aralık Çarşamba günü  örgüt önderi Sedat Peker’in de aralarında olduğu 92 sanığın yargılanmasına başlanacak.

26’sı tutuklu 92 sanık yarın hazırlanan iddianameyi kabul eden Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

İDDİANAMENİN DETAYLARI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 241 sayfalık iddianamede Cahit Çetin’in 13 Ağustos 2017’de öldüğü belirtiliyor. İddianamede 30 kişi müşteki veya mağdur sıfatıyla yer alırken ile ilgili tutuklama kararı bulunan sanık Sedat Peker’in de aralarında olduğu 26’sı tutuklu 92 kişi ise ‘sanık’ sıfatıyla yer alıyor.

İddianamede örgütün legal yahut illegal iş sahibi olan bir kısım işletme sahiplerini koruma adı altında haraca bağlayarak maddi menfaat temin ettikleri, çek-senet tahsilatı yaptıkları ve bu biçimde toplumda korkutucu güç olarak maddi menfaat elde etmeye çalıştıkları anlatılıyor.

Sanık Peker’in milliyetçi kimliği ön plana çıkarmaya özen göstererek kendisini meşru ve sempatik göstermeye çalıştığı, bu biçimde vatandaşların desteğini almaya çalıştığı ve özellikle bu bağlamda genç kesimi elinde tutmaya yönelik çabalar söylediği kaydediliyor. Peker’in bu biçimde suç örgütünü kurarak Türkiye’de büyümeye başladığı ifade ediliyor.

Örgüt üyelerinin silah taşıdıkları, birbirlerine silah temin ettikleri elde edilen iddianamede, silah yerine günlük yaşamın akışına ters olarak ‘Emanet, cihaz, oyuncak, çekirdek’ şeklinde kelimler kullandıkları belirtiliyor. İddianamede suç örgütünün listesinin bizzat örgüt önderi aracılığıyla tutularak sevkiyatı yapılan tespihlerin imame yahut boncuklarında ‘Reis Sedat Peker, SP’ gibi yazıların olduğu bu tespihlerin örgütün parolası olarak kullanıldığı kaydediliyor. Tespihi olan bireylerin örgüt önderine bağlılığının tüm örgüt üyeleri aracılığıyla bilindiği, tespihi olan bireylerin örgüte yardım eden, geçmişinde örgütle kader birliği yapan veya örgüt üyeleri oldukları ifade ediliyor.

İddianamede 31 Ağustos 2017’de İstanbul, Çekmeköy’de silahla vurularak yaşamını kaybeden Cahit Çetin’in ölümünü sanık Sedat Peker’in azmettirdiği kaydediliyor.

İddianamede örgüt önderi konumda bulunan sanık Sedat Peker’in “Tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme”, “Suç işlemek maksadıyla silahlı örgüt kurma ve yönetme”, “Var olan suç örgütünün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma suçuna azmettirme”, “Tefecilik” ve “Silahla kasten yaralama” suçlarından toplamda ağırlaştırılmış müebbet ile 262 yıl 8 aydan 392 yıl 4 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

Örgüt yöneticisi olan 9 sanığın “Suç işlemek maksadıyla silahlı örgüt kurma ve yönetme” suçundan 5’er yıldan 10’ar yıla kadar, örgüt üyesi olası olan 46 sanığın “Suç işlemek maksadıyla kurulan silahlı örgüte üye olma” suçundan 2 yıl 6 aydan 6’şar yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. 22 sanığın da “Suç işlemek maksadıyla kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçundan 2 yıldan 4’er yıla kadar hapis talep ediliyor.

Ayrıca iddianamede örgüt yöneticisi, üyesi ve örgüt adına suç işleyen sanığın “Kasten öldürmeye azmettirme”, “Var olan suç örgütünün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma suçuna azmettirme”, “Tefecilik” ve “Silahla kasten yaralama” suçlarından değişen oranlarda hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

Başa dön tuşu