Gündem

Denizli’de baba ocağına dönen gurbetçi, köyüne müze kurdu

Denizli’de baba ocağına dönen gurbetçi, köyüne müze kurdu , ekonomi haberleri bölümümüzde Denizli’de baba ocağına dönen gurbetçi, köyüne müze kurdu başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Denizli’de baba ocağına dönen gurbetçi, köyüne müze kurdu  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Denizli’de baba ocağına dönen gurbetçi, köyüne müze kurdu

Denizli'de baba ocağına dönen gurbetçi, köyüne müze kurdu

Yıllarca Fransa’da ormancılık yapan İsmail Ünat, bir süre sonra Denizli’ye baba ocağına döndü.

Tavas Nikfer Mahallesi’nde yaşayan İsmail Ünat, Fransa’da kaldığı zamanda, satın aldığı eski evlerin tadilatını yapıp satarak geçimini sağladığını dile getirdi.

Köyde bulunan eski eşyaları ve atadan kalma tarihi eşyaları çevreden toplayan Ünat, bir süre sonra köydeki komşularının evini satın aldı.

KÖYÜNE MÜZE YAPTI

Ünat, evi müze haline getirerek torunlarına miras kalması için topladığı eşyaları buraya yerleştirdi.

Müzeyi gezenler yüzlerce yıllık geçmişine yolculuk yapmış oluyor. İsmini ise Nikfer Kültür Evi olarak adlandırdığını söyleyen Ünat, gezmek isteyenleri özel olarak karşılıyor ve içeride bulunan tarihi yolculuğa anlatarak eşlik ediyor.

Denizli de baba ocağına dönen gurbetçi, köyüne müze kurdu #1

“TORUNLARIMA MİRAS KALSIN İSTEDİM”

Müzesi ile ilgili bilgi veren Ünat, “1972 senesinde Fransa’ya gittim, ormancı olarak 2004 yılına kadar eski evlerin alım satımını gerçekleştirdim. Böylesi işler ile uğraştığım için bunlara hevesim vardı bir eserim olsun istiyordum. Nikfer’e geldim burası komşumun eviydi. 1944 senesinde bu evin yapımı başlamış bu köydeki marangozun eviymiş ve ünlüdu marangozluk. Baktım bu bina güzel uygun, ben burayı bir müzeye çevirmeye karar verdim. Hem torunlarıma bir miras kalsın diye uğraştım. Bu müzemde bini aşkın eser ve parçalar mevcuttur. Bunları ben köyden ve çevre köylerden topladım. Ben bunları topladıkça değere bindi ve fiyat olarak herkesin elinde değerlendi. Elimden geldiği kadarıyla toparladım ve bir eser yaptım.” dedi.

Denizli’de baba ocağına dönen gurbetçi, köyüne müze kurdu

Denizli de baba ocağına dönen gurbetçi, köyüne müze kurdu #2

Denizli de baba ocağına dönen gurbetçi, köyüne müze kurdu #3

Denizli de baba ocağına dönen gurbetçi, köyüne müze kurdu #4

Başa dön tuşu