Gündem

Denizli’de definecilerin talan ettiği tarihi köprü, restore edilecek

Denizli’de definecilerin talan ettiği tarihi köprü, restore edilecek , ekonomi haberleri bölümümüzde Denizli’de definecilerin talan ettiği tarihi köprü, restore edilecek başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Denizli’de definecilerin talan ettiği tarihi köprü, restore edilecek  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Denizli’de definecilerin talan ettiği tarihi köprü, restore edilecek

Denizli'de definecilerin talan ettiği tarihi köprü, restore edilecek

Roma zamanında yapılan ve antik kentler Apamea, Eumenia, Peltea, Lounda, Mossyna, Hierapolis ile Laodikya ticaret yolları üzerindeki geçişi sağlayan köprülerden biri olarak kullanılan; 55 metre uzunluğunda, 3 metre 40 santimetre alanındeki 2 kemerli antik köprüde altın ve tarihi eser arayan defineciler, köprüye hasar veriyor.

DEFİNECİLER KÖPRÜYÜ TALAN ETTİ

Köprünün çeşitli noktalarında, definecilerin altın veya tarihi eser bulmak için açtığı oyuklar ve çukurlar yer alıyor.

Rivayetteki ‘Bu köprüyü yapan bir hatun, ya sağındadır ya solunda bir teneke altın’ sözüne inanan defineciler, köprüyü kullanılamaz hale getirdi.

Teneke dolusu altın gizlendiğina inanılarak, defineciler aracılığıyla senelerdır kaçak kazı yapılan tarihi köprü, yıkılmaveya yüz tuttu.

Denizli de definecilerin talan ettiği tarihi köprü, restore edilecek #1

RESTORE EDİLECEK

Denizli Çal Belediyesi’nin, Tozlukara Köprüsü’nün restore edilmesiyle alakalı müracaatı ise olumlu bulundu.

Belediye Başkanı Fethi Akcan, Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğü Köprüler Başmühendisliği’nden tarihi Tozlukara Köprüsü’nün restore edilmesi için bilgi geldiğini dile getirdi. Başkan Akcan, 17 Ocak 2022’de yapılacak proje ihalesinin ardından köprünün restorasyon çalışmalarının da kısa bir sürede başlamasını beklediklerini dile getirdi.

Denizli de definecilerin talan ettiği tarihi köprü, restore edilecek #2

Denizli de definecilerin talan ettiği tarihi köprü, restore edilecek #3

Denizli de definecilerin talan ettiği tarihi köprü, restore edilecek #4

Başa dön tuşu