Gündem

Depresyon oluşumunu tetikleyen 3 vitamin eksikliği

Depresyon oluşumunu tetikleyen 3 vitamin eksikliği , ekonomi haberleri bölümümüzde Depresyon oluşumunu tetikleyen 3 vitamin eksikliği başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Depresyon oluşumunu tetikleyen 3 vitamin eksikliği  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Depresyon oluşumunu tetikleyen 3 vitamin eksikliği

Depresyon oluşumunu tetikleyen 3 vitamin eksikliği

Vitamin noksanlıklerinin fiziksel hastalıklara neden olabileceğini biliyoruz, fakat bunun zihinsel sağlığı da büyük ölçüde etkilediği pek bilinmiyor. Pandemi zamanında ruhsal endişe bozukluklarındaki artış sebebiyle depresyon, son haftalarda üzerinde daha fazla durulan bir konu halini aldı.

Vitamin eksikliği ile zihinsel sağlık poblemleri birbiriyle doğrudan ilişkilidır. D ve B12 vitamininin zihinsel kabiliyetleri güçlendirdiği, stresi azalttığı ve bilişsel becerileri geliştirdiği bilinmektedir. Bu nedenle eksikliği, birinin ruh sağlığı poblemleri yaşamasına neden olabilir. Neyse ki noksanlık, diyette bir değişiklik ve bir psikiyatrist ile düzenli kontroller yoluyla yönetilebilir. İşte, eksikliğinde depresyon oluşumuna zemin hazırlayan vitaminler;

Depresyon oluşumunu tetikleyen 3 vitamin eksikliği #1

B12 VİTAMİNİ

B12 Vitamini temel bir gıdadır ve vücudun kendi başına üretemediği suda çözünen bir vitamindir. Bu vitamin, kan oksijen düzeylerimize, fiziksel enerjimize ve zihinsel sağlığımıza destek sağlamak maksadıyla kritik öneme sahiptir. B12 vitamininin stresi azaltmaya, pozitiflik duygusu uyandırmaya ve hafızayı iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Ayrıca eksikliği, obsesif-kompulsif bozukluk, bipolar bozukluk ve şizofreni gibi zihinsel sağlık poblemlerindan muzdarip bireylerin daha fazla hastalık hissetmesine neden olabilir. Ayrıca, bu vitamin ruh hali dalgalanmalarını düzenlemede de yardımcı olmaktadır. B12 vitamini doğal olarak tavuk, yumurta, süt, peynir, soya sütü, badem sütü ve güçlendirilmiş tahıllarda bulunur.

Depresyon oluşumunu tetikleyen 3 vitamin eksikliği #2

D VİTAMİNİ

Geleneksel olarak kemik sağlığı ile ilişkilendirilen D vitamininin zihinsel sağlığı iyileştirdiği de bilinmektedir. D vitamini, doğal bir ruh hali düzenleyicisidir ve uzun süreli iç gözlem ve üzüntü evresi genelde D vitamini eksikliği ile ilişkilidır. Eksikliğinin bunun bunun yanında endişe, depresyona yol açtığu ve stres düzeylerini artırabileceği bilinmektedir.

D vitamininin en iyi doğal kaynağı güneş ışığı olmakla birlikte, süt, yumurta ve mantar gibi yiyecekleri tüketmek de sisteminize D vitamini eklemenin harika bir yoludur.

Depresyon oluşumunu tetikleyen 3 vitamin eksikliği #3

C VİTAMİNİ

C vitamini, soğuk algınlığı, iskorbütün iyi bilinen bir savaşçısıdır ve bağışıklık sistemini iyileştirdiği bilinmektedir. Bunun yanında, bunun yanı sıra depresyon ve endişeyı engellemeye kolaylık sağlayan kuvvetli bir gıdadır. C vitamini eksikliği, vücutta nörolojik hasara neden olabilen askorbik asit salınımına yol açar ve bazı akut durumlarda anksiyete, depresyon ve bipolar bozukluğa yol açar.

Yapılan bir araştırma, farelerde C vitamini yoksunluğunun depresif ve boyun eğici davranışların ortaya çıkmasına yol açtığunu ortaya koymuştur. Bu nedenle, C vitamini eksikliği, endişe ve depresyona neden olabilecek dopamin ve serotonin düzeylerini azaltabilir. C vitamini, portakal gibi sitrik meyvelerde, kivi gibi meyvelerde ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde doğal olarak bulunur.

Başa dön tuşu