Kripto Haberleri

Dev Analistler: Altın Fiyatları, 2022’de Bu Seviyeleri Görecek!

Dev Analistler: Altın Fiyatları, 2022’de Bu Seviyeleri Görecek!, kripto para takipçileri için Dev Analistler: Altın Fiyatları, 2022’de Bu Seviyeleri Görecek! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. Dev Analistler: Altın Fiyatları, 2022’de Bu Seviyeleri Görecek! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

Dev Analistler: Altın Fiyatları, 2022’de Bu Seviyeleri Görecek!

Altın fiyat aralıkları, yılı altı yılın en büyük kaybıyla kapattı ve analistler, kıymetli metalin 2021’deki düşük performansının arkasındaki ana tetikleyicilerden birinin yatırımcı ilgisinin eksikliğine işaret ediyor. RBC Capital Markets, JPMorgan ve Dünya Altın Konseyi (WGC) analistlerinin 2022 altın tahminlerini ve değerlendirmelerini Kriptosite.com okuyucuları için bir araya getirdik.

Altın fiyat aralıkları için 2021, 2015’ten bu yana en kötü yıl oldu

Küresel ekonomiler Covid-19 pandemisinden kurtulurken, yatırımcılar riske dayalı bir yaklaşımı benimsediğinden enflasyon anlatısı büyük ölçüde göz ardı edildi. Sarı metal, yılı %3,6 aşağıda kapattı ve altının %10 düştüğü 2015’ten bu yana en kötü düşüşü kaydetti.

Dünyanın en büyük altın destekli ETF’si SPDR Gold Shares’in 2021 verileri de benzer bir eğilim gösteriyor. GLD, hemen hemen on yılın en büyük yıllık çıkışını gördü ve 2021’de hemen hemen 14,1 milyar dolarlık varlık yitirerek hemen hemen 195 metrik ton külçe değerine karşılık geldi. GLD aracılığıyla sağlanan sayılara göre, bu durum, altın fiyat aralıklarının 1.700 dolardan 1.180 dolara düşmesiyle 41 milyar dolardan fazla kaybedilen 2013 senesinden bu yana en büyük yıllık çıkış manasına geliyor.

Altın fiyat aralıkları

Varlık kayıplarının çoğu, spot altın fiyatındaki aynı hareketle örtüşen ilk çeyrekte gerçekleşti. 2021 senesinin ilk çeyreğinde GLD, 150,5 tonluk çıkış gördü. Bu zamanda altın fiyat aralıkları 1.954 dolardan 1.686 dolara düştü. Üçüncü çeyrekte de mühim çıkışlar gördü ve 53 ton daha satıldı.

“Geçen yıl altına yatırımcı ilgisi olmadı”

RBC Capital Markets emtia stratejisti Chris Louney, verdiği bir demeçte, daha sıkı para politikası ve riskli bir ortam beklentilerinin 2021’de yatırımcıları altından uzaklaştırdığını dile getiriyor:

Altına ilginin yoğun olduğu bir yıl olmadı. Benim için gerçekten göze çarpan şey, altının son haftalarda yaşadığımız en enflasyonist mekanlardan biri olmasına rağmen gösterdiği performanstı. Altın bu sene 200 dolar aralığında dalgalandı ve yılın büyük bölümünde yatırımcı ilgisinin eksikliğinden bahsettik. Altın destekli borsada işlem gören ürünlere bakarsak, bi hayli mühim ölçüde düştükleri için tartışmasız en alakalı örnek bunlar.

Altın fiyat aralıkları

Chris Louney, enflasyon anlatısının 2021’de altın fiyat aralıklarını artırmada başarısız olmasına rağmen, altın fiyatında taban bulmayı başardığını da kelimelerine ekliyor:

Enflasyon ve alakalı bazı makro rüzgarlar, yatırımcı ilgisi eksikliği bağlamında fiyat aralıkları desteklemeyi başardı. Bu, en azından yıl boyunca altın için bir zeminin sağlamlaşmasına yardımcı oldu. Lakin altını, bazı soğuk böceklerin istediği yahut beklediği düzeyye çıkarmak için yeterli değildi.

JPMorgan: Altın fiyat aralıkları yıl boyunca kararlı bir biçimde düşecek

Altın fiyat aralıkları üzerinde baskı oluşturmaya devam eden mühim bir olay, Federal Rezerv’in hızlandırılmış tapering planını Mart ayına kadar tamamlama ve piyasaların 2022 için en az üç faiz artışı fiyatlaması ile oranları artırmaya başlama planı oldu.

Altın fiyat aralıkları

Fed’in özellikle son toplantıda taperingi hızlandırdığını, olabileceken Mart gibi erken bir tarihte artırım yapmaya başladığını ve gelecek yıl üç artırım yapacağını öngören analistlere göre, para politikası yönünden bakıldığında, pozitiften fazla altının negatif olması için daha fazla alan var. Bundan dolayı 2022 görünümünde JPMorgan, Federal Rezerv görünümü sebebiyle altın üzerinde ayı eğiliminde olduğunu  belirtiyor:

Ultra uyumlu merkez bankası politikasındaki gevşeme, 2022 boyunca altın ve gümüş için en açık düşüş olacak. İlk çeyrekte hemen hemen 1.765 dolardan altın fiyat aralıklarının yıl boyunca kararlı bir biçimde düşmesi bekleniyor. Altın fiyat aralıkları için 4. çeyrek hemen hemensını 1.520 dolar olarak tahmin ediyoruz.

XAU

Altın ETF’lerinde durum nasıl?

Bunun yanında, altın destekli ETF varlıklarındaki eğilim, son WGC raporunun Kasım ayında toplam 13,6 ton giriş göstermesiyle tersine dönmek üzere olabilir. Çünkü Temmuz ayından bu yana ilk kazanç ayı. WGC analistleri raporda, şu konuların önemini vurguluyor:

Hem Kuzey Amerika hem de Avrupa altın ETF’leri Kasım ayındaki girişlere katkıda bulundu, bu seneın büyük bölümünde bu bölgelerdeki daha büyük fonların yüz yüze geldiğı ters rüzgarların tersine çevrildi. Yıldan bugüne altın ETF’leri, büyük Kuzey Amerika ve bazı Avrupa fonlarının dalgalanan altın fiyat aralıklarına paralel olarak varlıklarını kaybetmesi sebebiyle 8,8 milyar dolar (-167 ton) küresel çıkış gördü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu