Kripto Haberleri

Dev Tahminler: Altın Fiyatları 2022’de Bu Seviyelerde Olacak!

Dev Tahminler: Altın Fiyatları 2022’de Bu Seviyelerde Olacak!, kripto para takipçileri için Dev Tahminler: Altın Fiyatları 2022’de Bu Seviyelerde Olacak! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. Dev Tahminler: Altın Fiyatları 2022’de Bu Seviyelerde Olacak! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

Dev Tahminler: Altın Fiyatları 2022’de Bu Seviyelerde Olacak!

Altın fiyat aralıkları, 2021’in son işlem gününde 1.800 doların üzerine çıkarak sağlam bir yükseliş gördü. Bunun yanı sıra kıymetli metal 2021’i hemen hemen %4’lük bir kayıpla kapattı. Bunun yanında, bireysel yatırımcılar gelecek yıl altın fiyat aralıklarında mühim ölçüde boğa olmaya sürdürmekte. Bireysel yatırımcıların anket sonuçlarını ve altın fiyat aralıkları için analistlerin 2022’den beklentilerini Kriptosite.com okuyucuları için bir araya getirdik.

Altın fiyat aralıkları anket sonuçları ne gösteriyor?

Oldukça volatil hareketlerin meydana geldiği altın piyasası için nispeten hayal kırıklığı yaratan bir yıl oldu. Buna fiyatın 1.700 doların altına düştüğünü gören Ağustos ayındaki ani çöküş de dahil. Altın fiyat aralıkları, müthiş enflasyon baskısının etkisiyle reel faiz oranları tarihi negatif bölgeye düşerken bile boğaların dikkatini çekmek için mücadele etti.

Analistler, geçtiğimiz yıl tüketici fiyat aralıklarındaki artışın, Federal Rezerv’in beklenenden daha erken faiz oranlarını artıracağı beklentileriyle karşılandığını belirtiyor. Aralık ayı para politikası toplantısında ABD merkez bankası, aylık tahvil alımını Mart ayına kadar sonlandıracağının ve 2022’de faiz oranını üç kez artırabileceğinin sinyallerini verdi.

Altın fiyat aralıkları

Bunun yanında, ABD para politikası, yeni yıla girerken altın hususunda mühim ölçüde boğa pozisyonu alan bir çok bireysel yatırımcıyı korkutmuyor. Kitco News’in yıllık görünüm anketine göre, Main Street yatırımcılarının açık bir çoğunluğu, altın fiyat aralıklarının 2022’de yeni rekor düzeylere çıkmasını bekliyor. Bu yılki online ankete hemen hemen 3.000 kişi katıldı. Bu 1.605 kişiden %54’ü altın fiyat aralıklarının 2.000 doların üzerinde bulunacağını tahmin ediyor. Katılımcıların %20’si ise, altının 1.900 ile 2.000 dolar içinde işlem göreceğini düşünüyor. Sonuçlar, yalnızca katılımcıların %12’sinin altın fiyat aralıklarının 1.800 ila 1.900 dolar içindeki mevcut aralıkta nispeten sabit kalacağını, %5’i fşyatların1.700 ile 1.800 dolar içinde bulunacağını dile getiriyor.

Altının geleceği hususunda analistler ikiye ayrılmış durumda

Son haftalarda öne çıkan birkaç ayı piyasası tahmini göze çarpıyor. J.P.Morgan Research’teki analistler, altın fiyat aralıklarının 2022’nin dördüncü çeyreğine kadar hemen hemen 1.520 dolar civarında olabileceğini dile getiriyor. Bunun yanı sıra, Hollanda bankasının kıdemli FX ve kıymetli metaller stratejisti Georgette Boele, altın fiyat aralıklarının gelecek yılın sonuna kadar 1.500 dolara düşeceğini tahmin ediyor.

Wall Street analistleri, gelecek yıl altın fiyat aralıklarının nereye gideceği hususunda net bir fikir birliğine sahip değil. Pek çok analist, gelecek yılki faiz artışlarının altın fiyat aralıkları üzerinde baskı oluşturabileceğini, fakat kötü haberlerin çoğunun fiyatlandığını belirtiyor.

Altın fiyat aralıkları

Birçok banka, altın fiyat aralıklarının 1.800 dolar ile 2.000 dolar içinde bi hayli geniş bir aralıkta işlem göreceğini öngörüyor. 2022’de altın fiyatını yönlendiren en mühim faktör reel faiz oranları olmaya sürdürmekte. Federal Rezerv, gelecek yıl faiz oranlarını üç kez yükseltmek istese de, bir çok ekonomist enflasyonun %4’ün üzerinde kalmasını bekliyor, bu da reel oranların derinlerde negatif bölgede kalacağı manasına geliyor. Hemen hemen tüm ekonomistler, Federal Rezerv’in 2022’de enflasyon eğrisinin bi hayli gerisinde kalacağını tahmin ediyor.

Boğa bankalar içinde Goldman Sachs en iyimser olanlardan biri. Kasım ayında analistler, fiyat aralıkların yıl sonuna kadar 2.000 doların üzerine çıkacağını tahmin ediyorlardı. Wells Fargo da gelecek yıl altının üzerinde boğa pozisyonu alıyor ve kıymetli metal oyunları emtia kompleksinin geri kalanına yetişirken 2.000 dolar arıyor. Wells Fargo altınının reel varlık stratejisi başkanı John LaForge’a göre, altın 2022’de ABD para politikasına hassas olacak. Lakin, Federal Rezerv’in aşırı agresif para politikaları benimsemesinin de olası olmadığını belirtiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu