Ekonomi Haberleri

Devrim niteliğinde değişikliğe neden olacak ek gösterge yolda

Devrim niteliğinde değişikliğe neden olacak ek gösterge yolda , ekonomi haberleri bölümümüzde Devrim niteliğinde değişikliğe neden olacak ek gösterge yolda başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Devrim niteliğinde değişikliğe neden olacak ek gösterge yolda  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Devrim niteliğinde değişikliğe neden olacak ek gösterge yolda

Devrim niteliğinde değişikliğe neden olacak ek gösterge yolda

Milyonlarca memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge zammıyla alakalı çalışmalar, toplu iş anlaşmasi sürecinde söz verildiği üzere başlatılmıştı. Mecliste görüşülmesi beklenen en mühim konuların başında “ek gösterge” geliyor.

UNVANLAR ARASINDAKİ GÖSTERGE DENGESİZLİĞİ BİTECEK

Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek gösterge sayıları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre değişiklik gösteriyor. Misal verilecek olursa bir şube müdürünün ek göstergesi 2200 iken onun emrinde çalışan bir memurun ek göstergesi 3600 olabiliyor. Hazırlanacak yasa taslağı ile devreye girecek sistem, unvanlar içindeki gösterge dengesizliği ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

EK GÖSTERGE ÖNCE POLİS, HEMŞİRE, DİN GÖREVLİLERİ VE ÖĞRETMENLER İÇİN GÜNDEME GELMİŞTİ

3600 ek gösterge önce zor şartlarda çalışan 2 milyona yakın polis, hemşire, din personelleri ve öğretmenler için gündeme gelmişti. Lakin sorunun diğer memurlar için de ortada olmasıyla kapsamın genişletilmesi planlandı.

Devrim niteliğinde değişikliğe neden olacak ek gösterge yolda #1

ŞİMDİ TÜM UNVANLARI KAPSAYACAK

Çalışmalar, 657 sayılı devlet memurları yasasının ek gösterge cetvelindeki tüm unvanlar yeniden değerlendirmeye alınarak, tüm memurları kapsayacak biçimde genişlediğinde kapsamlı bir hesaplama ile yaşanacak.

KANUN ÜZERİNDE KURUMLAR BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

Söz konusu çalışma için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları ile birlikte Hazine Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Cumhurbaşkanlığı bürokratlarının ortak çalışmalar yapacağı dillendiriliyor.

3600 EK GÖSTERGE MECLİSTE GÖRÜŞÜLECEK

Söz konusu kapsamlı çalışma ardından hazırlanacak kanun taslağı, TBMM’ye gönderilerek yasalaştıktan sonra devreye girecek.

Devrim niteliğinde değişikliğe neden olacak ek gösterge yolda #2

KİMLERİN BU ARTIŞTAN NASIL YARARLANACAĞI KANUNLA BELİRLENECEK

Çalışmalar sırasında göz önüne alınacak konulardan birisi de ek gösterge artışının kapsamı olacak. Yasanın özelliklerinde kimlerin bu artıştan nasıl yararlanacağı, maaş artışlarının kimleri kapsayacağı da kesin olarak belirlenecek.

EN BÜYÜK DEĞİŞİKLİK ŞU ANDA EN DÜŞÜK MAAŞI ALANDA YAŞANACAK

Ek ödemenin artırılması en fazla şu anda en az aylık alanlar ve tazminat alacaklara etki edecek.

BEKLENTİ YÜZDE 24 ZAM

Konunu uzman kişilerı artışın bürüt alınan maaşın tabanının yüzde 24’ünü aşamayacağını savunuyor. Maaşın çarpanları ve katsayıları alınan zamda direk etkili olacak.

Devrim niteliğinde değişikliğe neden olacak ek gösterge yolda #3

KİMİN NE KADAR YARARLANACAĞI MERAK KONUSU

Ek gösterge yasalaştıktan sonra Resmi Gazete’de uygulama tarihi yayına girecek. Ve o tarihten sonra hangi kademe memurun maaşını ve ikramiyesini nasıl etkileyeceği tam anlamıyla ortaya çıkacak.

BUGÜNDEN YAPILAN HESAPLAR NET TABLOYU ORTAYA KOYAMIYOR

Maaşı etkileyecek unsunlar birden fazla etmene göre saptanacağı için net hesaplamanın şimdilik zor olduğu belirtiliyor. Konunun uzman kişilerında o zamandan önce yapılan tüm hesaplamaların tahminlerin ötesine geçemeyeceği görüşü hakim.

Devrim niteliğinde değişikliğe neden olacak ek gösterge yolda #4

EK GÖSTERGE MAAŞLARA EN FAZLA ŞÖYLE YANSIYACAK

Ek göstergelerin yüzde 24 zam öngördüğü düşünüldüğünde kesin olmamakla birlikte en fazla maaşlara şöyle yansayacağı hesaplanıyor:

6. Dönem Toplu Sözleşme maaş artışı ardından 2021 Temmuz maaşına göre, sendika üyesi ve bekar bir kamu memurunun zam oranı:

GÖREVİ-ŞU ANDAKİ MAAŞI- ZAMLI MAAŞ

Hizmetli 15/1 – 4 bin 348 lira – 5 bin 391,52 lira

Şef 8/1 – 5 bin 508 lira – 6 bin 829,92 lira

Öğretmen-9/1 – 5 bin 872 lira – 7 bin 281,28 lira

Hemşire 1/7 – 6 bin 334 lira – 7 bin 854,16 lira

Devrim niteliğinde değişikliğe neden olacak ek gösterge yolda #5

EK GÖSTERGEDEKİ ARTIŞ MAAŞLARDAN ÇOK EMEKLİ İKRAMİYESİNE ETKİ EDECEK

Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları yükseltmekla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapacak.

MAAŞA ETKİSİ UNVAN, HİZMET SINIFI VE DERECELERE GÖRE FARKLILIK GÖSTERECEK

Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek gösterge sayıları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre değişiklik gösterecek.

MAAŞI VE İKRAMİYESİ YÜKSEK OLAN UNVANLARDA İYİLEŞTİRMENİN ORANI DÜŞÜK TUTULMASI BEKLENİYOR

Devlet üst düzey yöneticilerin yüksek miktarda olan maaşlarına bazı sınırlama getiriyor. Bu maaşlara yol, yemek gibi ek ödemelerde bir standart yakalayarak, emekli olduktan sonra aldıkları maaşların diğer memurların aldıklarının çok üzerinde olmamasına dikkat ediliyor. Konunun uzman kişilerı, yüksek maaşın da bir sınırı olduğunu söyleyerek, ek göstergede düşük maaşlarda iyileştirme yaşanırken, bu kesimin emekli ikramiye ve maaşlarına diğer unvanlardan daha fazla artış yapılmayacağı görüşünü taşıyor.

Devrim niteliğinde değişikliğe neden olacak ek gösterge yolda #6

EMEKLİ OLMUŞ MEMURLARI DA ETKİLEYECEK Mİ

Ayrıca ek gösterge artışının yalnızca mevcut memurları mı yoksa emekli olmuş memurları da mı etkileyeceği de yine çalışma gündeminde bulunacak.

EMEKLİ AYLIKLARINDA 1.000 LİRA ARTIŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

Lakin konuşulanlara göre, 3600 ek gösterge hayata geçmiş olduğunda 30 senelik hizmeti bulunan öğretmen, polis ve 4 senelik dini yükseköğrenim mezunu imam hatiplerin emekli aylığı 943 lira artmış olacak. Hemşireler ve diğer imam-hatiplerin emekli aylığı1.063 lira artış yaşayacak, öğretmen ve polisler ile eşitlenmiş olacak.

Başa dön tuşu