Gündem

Diyanet 7 Ocak 2022 Cuma Hutbesi açıklandı: Günahlardan Arınma İradesi

Diyanet 7 Ocak 2022 Cuma Hutbesi bilgisi verildi: Günahlardan Arınma İradesi , ekonomi haberleri bölümümüzde Diyanet 7 Ocak 2022 Cuma Hutbesi bilgisi verildi: Günahlardan Arınma İradesi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Diyanet 7 Ocak 2022 Cuma Hutbesi bilgisi verildi: Günahlardan Arınma İradesi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Diyanet 7 Ocak 2022 Cuma Hutbesi bilgisi verildi: Günahlardan Arınma İradesi

Diyanet 7 Ocak 2022 Cuma Hutbesi açıklandı: Günahlardan Arınma İradesi

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü aracılığıyla yayına giren cuma hutbesinin her hafta başka bir konuyu müslümanlarla paylaşıyor.

Cuma namazı için camiye gidecek olan vatandaşlar, her hafta değişik bir konuyu ele alan Cuma hutbesi konusu nedir? sorusuna yanıt ararken, 7 ocak 2022 Cuma hutbesi konusunun Diyanet İşleri aracılığıyla açıklamaldu.

Peki bu haftaki Cuma hutbesi bilgisi verildi mı, konusu nedir? İşte detaylar…

7 OCAK 2022 CUMA HUTBESİ

TÖVBE: GÜNAHLARDAN ARINMA İRADESİ

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Cenâb-ı Hak şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler! İçtenlikle ve kararlılık içinde Allah’a tövbe edin. Umulur ki Rabbiniz kötülüklerinizi örter ve sizi içinden ırmaklar akan cennetlerine koyar…”

Okuduğum hadis-i şerifte Allah Resûlü (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Günahından tövbe eden, hiç günahı olmayan kimse gibidir.”

Aziz Müminler!

İnsanoğlundan istenen daima iyiye ve güzele yönelmesidir. Yüce Allah’ın emir ve yasakları ışığında bir hayat sürmesidir. Ne var ki insan arada bir, bilerek yahut bilmeyerek günaha sürüklenir. Zira o, hem iyi yönde hem de kötü yönde meyilli yaratılmıştır. Cenâb-ı Hakk’ın kullarına lütfettiği tövbe ise günahlardan kurtulmak için bir rahmet ve umut kapısıdır.

Kıymetli Müslümanlar!

Tövbe, nefsimizle hesaplaşmak, içtenlikle ve içtenyetle günahlardan pişmanlık duymaktır. Hata ve günahta ısrar etmemek, bir daha onlara dönmeme kararlılığını göstermektir. Hevâ ve hevesimizin esiri olmamaya söz vermektir. Tövbe, günahlarla kirlenen yüreklerimizi paslarından arındırmaktır. Yenilenmek ve tertemiz bir başlangıç yapabilmektir. Yüce Rabbimizin sevgisine, hoşnutluğuna talip olmaktır.

Değerli Müminler!

Günahları örten, çok affedici ve bağışlayıcı olan Yüce Mevlâmız bizleri tövbeye davet ediyor:

“Ey müminler, hep birlikte Allah’a tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!”

Öyleyse geliniz, tövbelerimizi dilimizden kalbimize indirelim ve içtenlikle “Tevvâb” olan Rabbimize yönelelim. Gönülden, nasûh tövbelerle kalben ve ruhen arınalım, Rabbimizle aramızdaki bağı kuvvetlendirelim. O’na layık bir kul olamadığımız için nedametle ve gözyaşlarıyla tövbe ve istiğfar edelim. Allah Resûlü’ne yaraşır bir ümmet olamadığımız için af dileyelim. Yeryüzünde kötülüğü engelleyemediğimiz, iyiliği hâkim kılamadığımız için bağışlanma isteyelim. Dilimizle işlediğimiz yalan, gıybet ve kötü sözler için tövbe edelim. Harama uzanan ellerimiz, günaha giden ayaklarımız için bağışlanma dileyelim. Gözümüzü, kulağımızı haramdan sakınamadığımız için istiğfar edelim. Kalbimizi kaplayan kin, haset, kibir, bencillik gibi kötü hasletler için tövbe edelim. Ömrümüzü salih amellerle bereketlendiremediğimiz için tövbe ve istiğfar edelim; bıkmadan, yorulmadan.

Aziz Müslümanlar!

Hutbemi Peygamber Efendimizin bizlere öğrettiği tövbe-istiğfarın en güzeliyle bitiriyorum. Söylediklerimi lütfen içinizden tekrarlayınız: “Allah’ım, benim Rabbim sensin, senden başka ilâh yok. Beni sen yarattın ve ben senin kulunum. Ben gücüm yettiğince sana verdiğim söz üzereyim ve senin vaadine de güveniyorum. Yaptıklarımın şerrinden sana sığınırım. Bana olan nimetini itiraf ediyorum. Günahlarımı da itiraf ediyorum. Günahlarımı bağışla, çünkü günahları senden başka bağışlayacak hiç kimse yoktur.”

Diyanet 7 Ocak 2022 Cuma Hutbesi bilgisi verildi: Günahlardan Arınma İradesi #1

Başa dön tuşu