Gündem

Doğal yöntemlerle cilt lekelerinden kurtulmanın 5 yolu

Doğal metotlarla cilt lekelerinden kurtulmanın 5 yolu , ekonomi haberleri bölümümüzde Doğal metotlarla cilt lekelerinden kurtulmanın 5 yolu başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Doğal metotlarla cilt lekelerinden kurtulmanın 5 yolu  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Doğal metotlarla cilt lekelerinden kurtulmanın 5 yolu

Doğal yöntemlerle cilt lekelerinden kurtulmanın 5 yolu

Güneş hasarı, alerjik reaksiyonlar, diyet, tıkanmış gözenekler ve kirlilik gibi etkenler cilt sağlığına zarar verir. Bu etkenler ciltte aşınmaya ve inatçı lekelere neden olabilir. Cilt lekeleri söz konusu olduğunda, karın yağları kadar inatçıdırlar. Ciltteki leke problemi, kusursuz ve temiz teniniz içinde devasa bir dumevcuttur.

Lakin daha temiz bir ciltle uyanmak istiyorsanız o zaman bir adım öne geçmeniz gerekiyor. Bu sorunu aşmanın yollarını düşünüyor musunuz? Tabi ki de, cilt lekelerinden kurtulmanın en güvenli yolu doğal metotlardir. O halde lafı daha fazla uzatmadan imdadınıza yetişebilecek doğal malzemelerin listesine bir göz atalım.

Doğal metotlarla cilt lekelerinden kurtulmanın 5 yolu #1

1. YUMURTA AKI

Yumurta akı, cildi aydınlatmaya kolaylık sağlayan doğal enzimler içerir. Bu protein yönünden zengin süper besin, yalnızca bedensel güç için değil bunun yanı sıra cildimiz için de çeşitli faydalar sunar. Yumurta akılarının, hücre duvarlarını bozarak bakterileri yok eden ve bunun yanı sıra akneye neden olan bakterileri öldüren antibakteriyel bir bileşik olan lizozim içinde pirinç olduğunu, bundan dolayı akne eğilimli ciltler için faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik yumurta akı, yaraları ve lekeleri iyileştirmede faydalı oluyor.

Şu biçimde uygulayabilirsiniz: Bir yumurta sarısını bir yemek kaşığı bal ile karıştırın ve pürüzsüz bir macun yapın. Yüzünüzü temizleyin ve üzerinde toz olmadığından emin olun. Şimdi bu yüz maskesini uygulayın ve 15 dakika beklemede bırakın. Bundan sonra, su ile uygun biçimde durulayın.

Doğal metotlarla cilt lekelerinden kurtulmanın 5 yolu #2

2. ALEO VERA

Aloe vera, her türlü cilt sorununu iyileştirebilen bir bileşendir. Cildi pürüzsüzleştirir ve cilt tahrişini, yaraları ve lekeleri yatıştırabilen anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Aloe vera bunun bunun yanında, sivilce izi ve hiperpigmentasyon görüntüsü azaltır. Kolajen ve elastin lifi üretimini artırmaveya yardımcı olmaktadır.

Şu biçimde uygulayabilirsiniz: Cildinizi temizledikten sonra günde iki kez aloe vera jelini yüzünüze sürün. Yarım saat kadar beklettikten sonra sade su ile yıkayın.

Doğal metotlarla cilt lekelerinden kurtulmanın 5 yolu #3

3. ELMA SİRKESİ

Cilt için elma sirkesi kullandığınızda her şey olabilecek. Elma sirkesi harika bir toniktir ve cildinizi temizlemeye yardımcı olmaktadır. Fermantasyon işlemi ile yapıldığı için içinde asetik asit bulunur. Bu asit, ACV antibakteriyel ve antifungal özellikler verdiği için sağlıklı görünen cildin anahtarıdır. Bu nedenle, toz ve sebum sivilce yapmaya çalışsa bile, ACV onlara bir şans vermeyecektir. Aslını söylemek gerekirse elma sirkesi egzama ve güneş yanığı gibi cilt hastalıklarını da tedavi etme özelliği mevcuttur.

Şu biçimde uygulayabilirsiniz: Nohut unu, bal ve sirkeyi karıştırın. Bu macunu tüm yüzünüze uygulayın. Yüzünüzdeki maskeyi 15 dakika beklemede bırakın. Ardından ılık suyla durulayın.

Doğal metotlarla cilt lekelerinden kurtulmanın 5 yolu #4

4. ZERDEÇAL

Anında parlamak ister misiniz? Evet ise, o zaman zerdeçal tam da size göre. Zerdeçal, anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahip olduğu için akne dahil bazı cilt hastalıklarının nasıl tedavi edileceğine yardımcı olabilir. Zerdeçal, kurkuminoid adı verilen kuvvetli bileşikler içerir, kurkumin olarak anılan aktif bir bileşene sahiptir. Kurcumin, hastalık ve kanserle mücadele özellikleri ile bilinen bir antioksidandır. Kurkumin bunun yanı sıra doğal bir iltihap önleyicidir, yani vücudun iltihaplanma ve lekelere karşı savaşmasına yardımcı olabilir.

Şu biçimde uygulayabilirsiniz: Zerdeçal ve yoğurdu karıştırın ve pürüzsüz bir macun yapın. Önce yüzünüzü temizleyin ve ardından bu macunu tüm yüzünüze uygulayın. 15 dakika beklemede bırakın. Kuruduktan sonra, bu maskeyi ılık suyla nazikçe çıkarın.

Doğal metotlarla cilt lekelerinden kurtulmanın 5 yolu #5

5. YEŞİL ÇAY

Yeşil çayın sağlıklı bir içecek seçimi olduğu gerçeği inkar edilemez. Lakin yeşil çaydaki yüksek konsantrasyondaki antioksidanların cildinizin sağlıklı ve göz alıcı kalmasına yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Evet hanımlar, yeşil çay harikalar yaratabilir. Yeşil çay, antibiyotik, iltihap önleyici ve antioksidan özelliklere sahip katekinler içerdiği için ciltteki lekeleri azaltmaya faydalı oluyor.

Şu biçimde uygulayabilirsiniz: Yeni yahut kullanılmış bir yeşil çay poşetini kesip açın, çay yapraklarını çıkararak bal ve ezilmiş domatesle karıştırın. Macun kıvamındaki karışımı cildinize uygulayıp 15 dakika beklemede bırakın ve ılık suyla durulayın. Yeşil çay, cildinize ekstra doz göz alıcılık, beslenme ve ışıltı katacaktır.

Başa dön tuşu