Ekonomi Haberleri

DSİ: Su yatırımları artarak devam ediyor

DSİ: Su yatırımları artarak devam etmekte , ekonomi haberleri bölümümüzde DSİ: Su yatırımları artarak devam etmekte başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. DSİ: Su yatırımları artarak devam etmekte  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

DSİ: Su yatırımları artarak devam etmekte

DSİ: Su yatırımları artarak devam ediyor

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, devasa projeleri tamamlayarak milletin hizmetine sunduklarını ifade ederek, “Bu bağlamda açılışını 6 Kasım 2021 tarihinde Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle yaptığımız, önyüzü beton kaplı baraj tipinde dolgu hacmi yönünden dünya 1’incisi Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve Hidroelektrik Santralinde toplam 6 ünitenin tamamı devreye alınmıştır.” dedi.

“YUSUFELİ BARAJI BİTİRİLME AŞAMASINA GELDİ”

Devasa projeleri tamamlayarak milletin hizmetine sunduklarını ifade eden Yıldız,  6 milyon nüfuslu bir şehrin (Ankara’nın) yıllık enerji gereksinimini karşılayacak 1.200 MW kurulu güce sahip olan proje ile yıllık 4 milyar kwh hidroelektrik enerji üretilmekte, milli ekonomiye yıllık 3 milyar lira katkı sağlanmaktadır. Diğer taraftan tamamlandığında sınıfında dünyanın en yüksek 3. büyük barajı olacak olan 4 milyon metreküp gövde hacmine sahip olan ve milli ekonomiye yıllık 1,8 milyar lira katkı sağlayacak Yusufeli Barajı’nı da bitirme aşmasına getirdik.

DSİ: Su yatırımları artarak devam etmekte  #1

SİLVAN BARAJI’NIN ÖN YÜZÜ TAMAMLANDI

Ayrıca Dicle Nehri üzerindeki en büyük sulama maksatlı barajlardan birisi olan Silvan Barajı’nın ön yüz beton öncesi gövde dolgusu tamamladık.” dedi.

“2023’E KADAR 150 YER ALTI BARAJI HEDEFLİYORUZ”

Yıldız, “DSİ, suların yer altında depolanması prensibine dayanan yer altı barajları inşasına da özel önem vermektedir. Cumhuriyetimizin 100. senesinin kutlanacağı 2023 yılına kadar yer üstü barajlarının yapılamadığı coğrafyalarda 150 adet yer altı barajı inşaa etmeyi planlıyoruz. 2019 senesinde başladık 2021 yılı sonunda 50 adet, 2022 yılı sonunda 100 adet ve 2023 yılı sonunda 150 adet yer altı barajı inşaatı bitmiş olacaktır.” diye konuştu.

“SULAMADA HEDEF MODERNİZASYON”

Ülkemizin yıllık toplam kullanılabilir su potansiyelinin 112 milyar metreküp olduğunun altını çizen Yıldız, “Kişi başına düşen yıllık su miktarı 1.339 metreküptür. Yıllık kullanılan su miktarı 57,73 milyar metreküp olup, bunun 44 milyar metreküpü sulamada, 13,73 milyar metreküpü de içme kullanma ve sanayi suyu gereksinimini karşılamada kullanılmaktadır. Bu bağlamda ülkemizde sulanmakta olan 6,85 milyon hektar arazinin 4,56 milyon hektarlık kısmını sulamaya açan DSİ, (2,29 milyon hektarı Mülga Köy Hizmetleri ve Halk Sulamaları) 2000’li senelerın başından ibu yana yağmurlama ve damlama gibi modern sulama tekniklerine ağırlık vermiştir. Diğer taraftan ülkemizde tüketilen suyun yüzde 77’lik kısmı tarımsal sulamada harcanmaktadır. Tarımsal sulamadaki su tüketimini azaltmak için modern sulama teknikleri yaygınlaştırılmaktadır. Bu bağlamda 2000’li senelerın başında yüzde 6 olan modern sulama oranı yüzde 29’a yükseltilmiştir.” şeklinde konuştu.

DSİ: Su yatırımları artarak devam etmekte  #2

“81 İL İÇİN İÇME SUYU EYLEM PLANI HAZIRLADIK”

Türkiye genelinde 2021 yılı sonu 49 milyon insana ilave içme suyu sağlanacağının altını çizen Yıldız, “81 ilimiz için hazırladığımız İçme suyu Eylem Planı ile illerimizin 2040, 2050 ve 2071 senelerına kadar içme suyu ihtiyacı planlanmıştır. DSİaracılığıyla 5.771 kilometre içme ve kullanma suyu isale hattı döşenmiştir. 2021 yılı sonu saygınlığıyla 102 adet modern içme suyu arıtma tesisi bitirilerek günde 9,52 milyon metreküp AB standartlarında arıtılmış su üretilecektir. GAP kapsamı içinde bulunan Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Mardin ve ilçeleri, Şırnak ve ilçeleri ile Siirt ve ilçelerinde DSİ aracılığıyla sona eren tesislerle şimdiye kadar 801 milyon metreküp/yıl içme suyu temin edilerek bölgedeki illerin uzun vadeli ihtiyaçları karşılanmıştır.” dedi.

DSİ: Su yatırımları artarak devam etmekte  #3

“TÜRKİYE’NİN EN UZUN İÇME SUYU TÜNELİNİ TAMAMLADIK”

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Ankara’ya içme suyu getirmek için 31 bin 562 metre uzunluğunda tünel inşa edilen Gerede İçme Suyu Projesi mühim bir projedir. Bu Türkiye’deki en uzun içme suyu tünelidir. Gerede İçme Suyu Projesi’ni de bitirerek Ankara’ya temiz ve sağlıklı içme suyu getirdik. Gaziantep’in uzun vadeli içme, kullanma ve endüstri suyu teminini sağlamak maksadıyla inşa edilen Gaziantep-Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı hizmete açıldı. Gaziantep-Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı da gurur duyduğumuz bir proje olarak tarihe geçecektir. Bunun gibi bir çok proje hayata geçirilmiş olup, şehirlerimizin içme kullanma suyu meselesi kökünden çözülmüştür.” ifadelerini kullandı.

DSİ: Su yatırımları artarak devam etmekte  #4

ATIKSU TESİSLERİ YAPILIYOR

Atıksu tesislerini yapmanın DSİ’nin sorumluluğunda olduğunu ifade eden Yıldız, “Bu bağlamda; ilk olarak Ergene Havzası Koruma Eylem Planında bulunan ve nüfusu 10 binden fazla olan 13 yerleşim yerinin İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile 3 yerleşim yerinin Atıksu Kolektör Hattının yapımı tamamlanarak işletmeye alınmış ve Belediyelerine devredilmiştir. Kurumumuzca yapılan çalışmalarla 21 adet Atıksu Arıtma Tesisleri tamamlanarak belediyelere devredilmiş ve işletmeye alınmıştır.” diye konuştu.

DSİ: Su yatırımları artarak devam etmekte  #5

“TOPLULAŞTIRMA BİRİM ALANDAN ELDE EDİLEN VERİMİ ARTIRIR”

Yıldız, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Hayvancılığa uygun hale getirilmek için mera arazileri de toplulaştırılacaktır. Sulama tesislerinde sulama randımanı ve oranı artmaktadır. Bu bağlamda; ülkemizde 8,42 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışmaları yürütülmektedir. 6,02 milyon hektar alanda tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de arazi toplulaştırma çalışmalarının başladığı 1961 senesinden 2002 yılına kadar, 41 senede toplam 450 bin hektar, 2003-2021 zamanında 19 yılda toplam 5,57 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışmalarının tescili tamamlanmıştır. Sadece 2021 senesinde 1,26 milyon hektar alanda tescil çalışmaları tamamlanmıştır. Arazi toplulaştırma ve tarla içi hizmetlerinde 2023 hedefimiz, 8,5 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışmalarının tamamlanmasıdır.”

Başa dön tuşu