Gündem

Dünya’dan 9 milyar ışık yılı uzaklıktaki Einstein halkası görüntülendi

Dünya’dan 9 milyar ışık yılı uzaklıktaki Einstein halkası kayıt edildi , ekonomi haberleri bölümümüzde Dünya’dan 9 milyar ışık yılı uzaklıktaki Einstein halkası kayıt edildi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Dünya’dan 9 milyar ışık yılı uzaklıktaki Einstein halkası kayıt edildi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Dünya’dan 9 milyar ışık yılı uzaklıktaki Einstein halkası kayıt edildi

Dünya’dan 9 milyar ışık yılı uzaklıktaki Einstein halkası görüntülendi

İsmini Amerikalı astronom Edwin Hubble’dan alan ve 1990 senesinde Uzay Mekiği Discovery aracılığıyla Dünya etrafındaki yörüngesine taşınan Hubble Uzay Teleskobu, enteresan görüntüler yakalamaya devam etmekte.

Hubble, uzay-zamanın ve ışığın bükülmesi neticesinde yaşanan ve Dünya’dan 9 milyar ışık yılı uzaklıkta olan bir Einstein halkası görüntüledi.

Galaksiden gelen ışık ise tam 9 milyar yaşında. Bu da ışığın evren halen 5 milyar yaşındayken oluştuğu manasına geliyor. Bu dönem evrenin doğuş senelerına denk geliyor.

Dünya’dan 9 milyar ışık yılı uzaklıktaki Einstein halkası kayıt edildi #1

EINSTEIN HALKASI NEDİR

Albert Einstein, uzaktan gelen bir yıldız ışığı bir gök cisminin yakınından geçerken, yer çekiminin ışığı bükerek yolunu değiştireceğini ve mercek etkisi yaparak ışığın göz alıcılığını artıracağını öngördü.

Einstein halkası; bir galaksi veya yıldız gibi bir kaynaktan bir başka galaksi veya kara delik gibi devasa bir kütleden çıkan ışık kaynağının, yerçekimsel merceklemesine doğru giden ışığın deformasyonuna deniyor.

Einstein Halkası, aslında uzayın her yerinde gördüğümüz kütleçekimsel merceklenme fenomenin en büyüleyici sonuçlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Yerçekimsel kırılma olarak da anılan bu enteresan olay, en basit anlamda evrenin dev objelerinin devasa kütleçekimleri sebebiyle, tıpkı uzay-zamanı büktükleri gibi ışığı bükmesi ve arkalarındaki cisimler için bir mercek görevi görmesi manasına geliyor.

Günümüzde bilim insanları, kütleçekimsel merceklenmeden faydalanarak milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki yıldızları görüntüleyebiliyor.

Dünya’dan 9 milyar ışık yılı uzaklıktaki Einstein halkası kayıt edildi #2

Başa dön tuşu