Gündem

Dünya’nın yakınından geçen dev göktaşı, bir gün sonra fark edildi

Dünya’nın yakınından geçen dev göktaşı, bir gün sonra fark edildi , ekonomi haberleri bölümümüzde Dünya’nın yakınından geçen dev göktaşı, bir gün sonra fark edildi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Dünya’nın yakınından geçen dev göktaşı, bir gün sonra fark edildi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Dünya’nın yakınından geçen dev göktaşı, bir gün sonra fark edildi

Dünya'nın yakınından geçen dev göktaşı, bir gün sonra fark edildi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), özellikle büyük çaplı gök cisimlerini önceden tespit edip, çeşitli ikazlarda yer alıyor. Peki ya tespit edilemeyenler?

İşte bu sorunun cevabı, bi hayli tehlikeli olabilir. Çünkü tespit edilemeyen bir göktaşı aniden Dünya’ya çarptığında felakete hazırlıksız yakalanmış oluruz.

Dünya’nın yakınından geçen ve kimsenin görmediği 2021 SG isimli göktaşı, 16 Eylül’de Dünya’nın 246 bin kilometre yakınından geçti.

GEÇTİKTEN SONRA TESPİT EDİLDİ

NASA’dan yapılan açıklamaya göre gök cismi, Güneş yönünden geldiği için yaklaşırken tespit edilemedi ve fakat bir gün sora farkına varılabildi.

Dünya nın yakınından geçen dev göktaşı, bir gün sonra fark edildi #1

NASA’da çalışan Eddie Irizarry, söz konusu göktaşının 2013’te Rusya’nın Çelyabinsk bölgesine düşen 17 metre çapındaki gök cisminden ortalama 4 kat daha büyük olduğunu dile getirdi. Uzmanlara göre 2021 SG’nin çapı tahmini olarak 42-94 metre içinde.

Çelyabinsk’e düşen göktaşının yarattığı şok dalgaları sebebiyle en az bin 500 kişi yaralanmış, 300 milyon lirayı aşan maddi hasar oluşmuştu. O zamanlarda göktaşı, benzer biçimde Güneş yönünden geldiği için bilim insanları aracılığıyla tespit edilememişti.

NASA, KÖR NOKTAYA ARAÇ GÖNDERECEK

NASA, 2026’da NEO Surveyor adlı bir uzay gemisini Dünya’yla Güneş içindeki kör noktaya göndererek, Dünya’dan görülemeyen nesnelerin tespit edilmesini sağlamayı planlıyor.

Dünya nın yakınından geçen dev göktaşı, bir gün sonra fark edildi #2

Başa dön tuşu