Gündem

Edirne’ye 4 müze daha açılacak

Edirne’ye 4 müze daha açılacak , ekonomi haberleri bölümümüzde Edirne’ye 4 müze daha açılacak başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Edirne’ye 4 müze daha açılacak  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Edirne’ye 4 müze daha açılacak

Edirne'ye 4 müze daha açılacak

Edirne Valiliği 11 müze bulunan şehirde müze sayısını “Tarihte Kurulmuş Türk Devletleri Müzesi”, “Osmanlı Padişahları Müzesi”, “Padişah Çadırı Müzesi”, “Balkanlar’da Osmanlı Eserleri Müzesi” kazandırarak bu sayıyı 15’e çıkaracak.

KURUCULARIN SİLİKON HEYKELLERİ YER ALACAK

Kurulacak müzelerde tarihte kurulan 16 Türk devletinin kurucuları, 36 Osmanlı padişahı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de 3 silikon heykeli bulunacak.

Müzede bunun bunun yanında Otağ-ı Hümayun çadırından II. Murat’ın Varna zaferi sonrası tebrikleri kabulü canlandırılacak.

Edirne ye 4 müze daha açılacak #1

10 BİN YILLIK SERÜVEN

Edirne Valisi Ekrem Canalp, Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı kompleksine kurulacak müzelerin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, açılacak müzeleri gezenlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihsel köklerinin nereye kadar gittiğini ve Türk milletinin 10 bin yıllık tarihi macerası içinde bugünlere nasıl geldiğinin görüleceğini dile getirdi.

Müzelerden birinin de Balkanlar’da Osmanlı Eserleri Müzesi yer alacağını ifade eden Canalp, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’de bulunan herkes ‘Balkanlar’ dendiğinde ecdat yadigarı bu toprakları ziyaret etmek ister. Balkanlar’daki toprakları ziyaret ettiğimiz zaman çok değişik duygulara kapılırız. Edirne’ye gelmiş olan misafirlerimiz Balkanlar’a gidemeseler bile orada bulunan ülkeleri görememiş olsalar bile buradaki müzede Balkanlar’daki o muhteşem Osmanlı eserlerinin minialarını görme olanağına kavuşmuş olacaklar.” diye konuştu.

Canalp, kurulacak müzelerle tarihi kervansarayın müzeler kompleksi haline geleceğini bu durumun kent ekonomisine pozitif etkisi yer alacağının altını çizdi.

Edirne ye 4 müze daha açılacak #2

“TARİHE OLAN VEFAMIZ GEREĞİ”

Müzelerin ekonomiden öte tarihe vefanın da en güzel emsallari yer alacağını vurgulayan Vali Canalp,“Bu durum Edirne ekonomisine de pozitif yansıyacaktır. Ama ekonomiden, turizmden ve ticaretten öte bu yapılanlar bizim tarihe olan bir vefamızın gereğidir.” dedi.

Vali Canalp Edirne’ye ne kadar hizmet edilse de bunun az yer alacağının bilincinde olduğunu dile getirdi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk de kurulacak müzeler ile ilgili bilgi verdi. Konuşmaların ardından Vali Canalp ve katılımcılar yapımı sona eren örnek eserleri inceledi.

BAHAR DÖNEMİNDE AÇILACAK

Müzelerin bahar aylarında açılması hedefleniyor.

Başa dön tuşu