Gündem

EGO Genel Müdürlüğü duyurdu! Ankara’da toplu taşımaya beklenen zam geldi! Yeni tarife 5 Ocakta başlıyor!

EGO Genel Müdürlüğü açıkladı! Ankara’da toplu taşımaya beklenen zam geldi! Yeni tarife 5 Ocakta başlıyor!, gündemdeki haberler bölümümüzde EGO Genel Müdürlüğü açıkladı! Ankara’da toplu taşımaya beklenen zam geldi! Yeni tarife 5 Ocakta başlıyor! konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. EGO Genel Müdürlüğü açıkladı! Ankara’da toplu taşımaya beklenen zam geldi! Yeni tarife 5 Ocakta başlıyor! ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

EGO Genel Müdürlüğü açıkladı! Ankara’da toplu taşımaya beklenen zam geldi! Yeni tarife 5 Ocakta başlıyor!

Ankara’da toplu ulaşıma beklenen zam geldi. EGO Genel Müdürlüğünün yeni toplu taşıma tarifesine ilişkin hazırladığı teklif, Ulaşım Koordinasyon Merkezince (UKOME) karara bağlandı.

EGO Genel Müdürlüğü’nden gelen bilgilendirmede:

“Ankara’da toplu ulaşımı kullanan yolcu sayısı, pandemi döneminin etkisiyle 2020 senesinde yüzde 50 oranında azalmış, öncedenden de zarar eden EGO Genel Müdürlüğü’nün zararı yıllık 683 milyon TL’ye ulaşmıştır.

Bilet fiyat aralıklarının son artış tarihinden bu yana (Eylül 2019) dizelde yüzde 83, CNG’de yüzde 220, elektrikte yüzde 69, bakım-onarım ve sigorta giderlerinde yüzde 75 fiyat artışı yaşanmış, personel maliyetleri ise yüzde 123 artmıştır. Bu zamanda ÜFE ve TÜFE artışlarının hemen hemensı ise yüzde 102 olarak gerçekleşmiştir.

EGO Genel Müdürlüğü açıkladı! Ankara'da toplu taşımaya beklenen zam geldi! Yeni tarife 5 Ocakta başlıyor!

“FİYATLARDA ARTIŞ KAÇINILMAZ”

Bu çalışmalar neticesinde Ankara’da, 2 yılı aşkın süre toplu ulaşım fiyatları sabit tutulmuştur. Tüm direncimize rağmen gelinen noktada sürekli olarak git gide artan maliyetler sebebiyle fiyat artışı yapmak kaçınılmaz olmuştur.

Önemle vurgulamak istedik ki;  maliyet artışlarının yarısından fazlası halkımıza yansıtılmamakta, büyükşehir belediyemiz aracılığıyla karşılanmaktadır. Bu bilet fiyat aralıkları, enflasyona göre karşı karşıya geldirıldığında son 25 yılın en düşük fiyatlardır. Mevcut ekonomik şartlar ve gider maliyetlerindeki artışları göz önüne aldığımızda, toplu taşıma fiyatının 6,5 TL’nin üzerinde olması gerekiyordu.” ifadelerini kullandı.

EGO Genel Müdürlüğü açıkladı! Ankara'da toplu taşımaya beklenen zam geldi! Yeni tarife 5 Ocakta başlıyor!​​​​​​​

TAM BİNİŞ ÜCRETİ 4,5 LİRA OLDU

3,25 lira olan Ankarakart tam biniş ücreti 4,5 lira, 1,75 lira olan öğrenci biniş ücreti 2,5 lira oldu.

Öğrencilerin 60 liraya satın aldığı abonman uygulaması, 75 lira olarak karara bağlandı.

​​​​​​​YENİ TARİFE 5 OCAKTA BAŞLIYOR

Yeni tarife, ANKARAY, Metro, EGO otobüsleri ile validatör olan ÖHO ve ÖTA’da 5 Ocak 2022’den bu yana uygulanmaya başlanacak.

EGO Genel Müdürlüğü açıkladı! Ankara'da toplu taşımaya beklenen zam geldi! Yeni tarife 5 Ocakta başlıyor!​​​​​​​

“AÇIKLANAN ENFLASYONA GÖRE SON 25 YILDAKİ EN DÜŞÜK ORAN”

EGO Genel Müdürlüğü, sosyal platform hesabından yeni toplu taşıma tarifesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanlığının tespit ettiği yıllık yüzde 36 değerleme oranı dikkate alınarak hazırlanan yeni toplu ulaşım tarifesinin, UKOME aracılığıyla gündeme alınarak karara bağlandığı altı çizildi.

Bilet fiyat aralıklarının, açıklanan enflasyona göre son 25 yıldaki en düşük miktarda olduğu elde edilen bilgilendirmede, “Gider maliyetlerindeki artış göz önüne alındığında tam bilet tutarı 6,5 lira olması gerekirken 4,5 lira olarak belirlenmiş, aradaki fark kurumumuzca karşılanacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Başa dön tuşu