Kripto Haberleri

Ekonomistler: Altın Fiyatları Bu Seviyelere Kapıları Açtı!

Ekonomistler: Altın Fiyatları Bu Seviyelere Kapıları Açtı!, kripto para takipçileri için Ekonomistler: Altın Fiyatları Bu Seviyelere Kapıları Açtı! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. Ekonomistler: Altın Fiyatları Bu Seviyelere Kapıları Açtı! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

Ekonomistler: Altın Fiyatları Bu Seviyelere Kapıları Açtı!

Yellen, Fed’in 1970’lerin konusunu önleyeceğini dile getirdi. Piyasa enflasyonun Federal Rezerv’in izin verdiği/düşündüğü kadar geçici olabileceğine artık ikna olmuyor. ABD tüketici fiyat aralıklarının 1990’dan bu yana en yüksek rakam olan, Ekim ayında yıllık bazda %6,2 artması piyasaları endişelendiriyor. Altın fiyat aralıkları yüksek enflasyonla çıkışa geçti. Ayrıntılar Kriptosite.com’da.

Altın fiyat aralıkları ve enflasyon ilişkisi

Verilere yanıt olarak altın, gün içinde hemen hemen 40 dolar yükseldi ve Aralık Comex vadeli işlemleri Çarşamba günü %2 artışla 1.867.50 dolardan işlem gördü. Hisse senetleri ise riskten kaçınma hissi yayıldıkça düştü. Aylık bazda, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) %0,9 artarak dört ayın en büyük kazancı oldu. Ayrıca, gıda ve enerji maliyetlerini çıkaran çekirdek TÜFE, Ağustos 1991’den bu yana en büyük artışa tasvir ederek yıllık %4,6 arttı. Fiyat artışlarına daha yakında zamandan bakıldığında, enerji, barınma ve gıda maliyetleri Ekim ayında ana etkenler oldu. Gıda, bir yıl öncesine göre %5,3 arttı – Ocak 2009’dan bu yana en büyük artış. Benzin fiyat aralıkları %6,1 artarak Mart’tan bu yana en büyük kazancı kaydetti. Akaryakıt, bir önceki aya göre %12,3 artarak 2007’den bu yana en büyük artışı gördü. Elektrik maliyetleri ise %1,8 artarak yedi yılın en büyük aylık artışı oldu.

Cornerstone Wealth’in baş yatırım yetkilisi Cliff Hodge, “Yüzeyin altında, TÜFE alt bileşenlerinin %80’inden fazlası, 1991’den bu yana en yüksek miktarda olan %2’nin üzerindeydi, bu da yalnızca yeniden açılmayla alakalı değil, daha kapsamlı fiyat artışlarına işaret ediyor. Tahvil piyasası size Fed‘in politika eğrisinin çok gerisinde olduğunu dile getiriyor. Kısa oranlar fırlarken, uzun oranlar ağır ağır serbest bırakılırken. Yassılaşan bir eğri, riskli varlıklar için gelecek yıl için iyi bir işaret değil” dedi.

Hazine Bakanı Janet Yellen Salı günü yüksek fiyat baskılarının sürmeyeceğini altını çizerek piyasaları rahatlatmaya çalıştı. Yellen, Fed’in 1970’ler tarzı enflasyonu önlemek için gerekirse harekete geçmeye hazır olduğunu da kelimelerine ekledi. Yellen, Ulusal Halk Radyosu’nun ‘Marketplace’ programına verdiği demeçte, “Fiyat artışlarının dengelenmesini beklerdim ve normal olarak kabul ettiğimiz %2’ye daha yakın olan enflasyona geri döneceğiz” dedi. Yellen, ekonomi ve talep normale dönerken enflasyonun gelecek yıldan sonra da devam edeceğini görmediğini dile getirdi. Yellen, 1970’lerin konusunun tekrar edilmek üzere olmadığını altını çizerek, 50 yıl önce, “insanlar politika yapıcıların bunu bittirmeyeceğini düşündüler ve enflasyon beklentileri Amerikan ruhuna yerleşti… Bu şimdi olmuyor, ve Federal Rezerv bunun olmasına izin vermez” dedi.

Enflasyonun seyri kısa vadede nasıl olacak?

Lakin ekonomistler, kısa vadede enflasyonun yıllık bazda %7’ye artmasıni göz ardı etmiyorlar. ING baş ekonomisti James Knightley, “ABD enflasyonu yine beklentileri geniş bir farkla aştı. Manşet ve çekirdek oranlar şu anda yakın vadeli ivme ile 30 yılın en yüksek düzeylerinde, %7’nin olabilecek olduğunu gösteriyor. Fiyat baskıları çok az azalma işareti gösteriyor ve enflasyon beklentileri şu anda tırmanıyor. QE daralmasının hızlanacağı ve faiz artışlarının daha erken geleceği sonucuna varmamızı sağlıyor” dedi.

Ekim enflasyon verileri, altının aylarca beklediği tetikleyici gibi görünmekte ve yatırımcılar şimdi agresif bir biçimde onu bir enflasyon koruması olarak arıyorlar. Teknik olarak, kıymetli metal nihayet 1.830 dolarlık kritik direnç düzeysinin üzerine çıktı ve bu da ons başına 1.900 dolara kapıyı açabilir.  TD Securities’de çalışan stratejistler, “Altın fiyat aralıkları, beklenenden daha kuvvetli gelen enflasyon verilerinin ortasında tüm zamanların en yüksek düzeysinden bir araya gelen çok aylı düşüş trendi boyunca baskı yapıyor, bu da merkez bankası zamlarının fiyatlandırması değişkenliğini korurken enflasyon koruması için bir baskı oluşturuyor. Çok aylı düşüş trendinin üzerinde bir kırılma, ETF çıkışlarının eğiliminin tersine dönmesine yardımcı olabilir ve altın fiyat aralıklarını daha da yükseltebilir” diyor.

Live 24 hours gold chart [Kitco Inc.]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu