Gündem

Ekrem İmamoğlu, PKK’nın derneği DİAYDER’in programına katılmış! “Eko galiba seni kandırmışlar”

Ekrem İmamoğlu, PKK’nın derneği DİAYDER’in programına katılmış! “Eko galiba seni kandırmışlar”, gündemdeki haberler bölümümüzde Ekrem İmamoğlu, PKK’nın derneği DİAYDER’in programına katılmış! “Eko galiba seni kandırmışlar” konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Ekrem İmamoğlu, PKK’nın derneği DİAYDER’in programına katılmış! “Eko galiba seni kandırmışlar” ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Ekrem İmamoğlu, PKK’nın derneği DİAYDER’in programına katılmış! “Eko galiba seni kandırmışlar”

İstanbul Büyükşehir Belediyesine sızdığı tespit edilen Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamı içinde iddianame hazırlanmış ve 3 kişi tutuklanmıştı. Olay kamuoyunda büyük yankı uyandırırken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 26 Mayıs 2019 tarihinde DİAYDER’in gerçekleştirdiği sahur programına katıldığı yaşandı.

SAHUR PROGRAMINDA BULUŞTU

İmamoğlu’nun sosyal platform hesabından yapılan paylaşımda “Bahçelievler’de Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden din adamları ve kanaat önderleriyle sahur programında buluştuk. Ramazan ayında misafir olduğumuz her sofrada olduğu gibi dilekler birliğimiz, birlikteliğimiz ve kardeşliğimiz için” ifadelerine yer verildi.

Ekrem İmamoğlu, PKK'nın derneği DİAYDER'in programına katılmış! Eko galiba seni kandırmışlar

“SENİ GALİBA KANDIRMIŞLAR”

Bunun yanı sıra bir sosyal platform kullanıcısının söz konusu paylaşıma,” Eko galiba seni kandırmışlar. Bunlar din adamı filan değil, PKK/KCK’nin kurduğu DİAY-DER’in bunlar. Doğrusu gerçek bir din adamı da senin sofrana oturmaz ya” yorumunu yaptığı görüldü. 

Ekrem İmamoğlu, PKK'nın derneği DİAYDER'in programına katılmış! Eko galiba seni kandırmışlar

 

NE OLMUŞTU?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca hazırlanan 335 sayfalık iddianamede, Şirinevler’de faaliyet gösteren DİAYDER isimli derneğin, terör örgütü KCK sistematiği ışığında kurularak faaliyet yürüttüğü anlatıldı.

Ekrem İmamoğlu, PKK'nın derneği DİAYDER'in programına katılmış! Eko galiba seni kandırmışlar

Derneğin kullandığı internet sitesindeki örgütsel öğeler, internet sitesinde Kürt sorununa ilişkin tertip edilen anket çalışmasının örgütsel temeli, üyelerinin 2013’ten bugüne yaptıkları basın açıklamaları, katıldıkları eylemler ve örgütsel beyanlarının terör örgütü PKK perspektifine uyduğu belirtildi.

Terör örgütü KCK anlaşmasinde “Azınlıklar ve İnanç Grupları Komitesi” adı altında örgütlenen ve terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın telkin ve yönlendirmeleriyle alternatif “Kürt Diyanet İşleri” olarak kurularak İstanbul Şirinevler’de faaliyet gösteren DİAYDER isimli derneğin faaliyetlerinin takibi maksadıyla soruşturmaya başlandığı anlatılan iddianamede, örgüte müzahir sitelerde Müslüman Kürtlerin Diyanet’e bağlı camilerde namaz kılmamaları ve alternatif cuma namazları gibi sivil itaatsizlik eylem çağrıları yapıldığı belirtildi.

Ekrem İmamoğlu, PKK'nın derneği DİAYDER'in programına katılmış! Eko galiba seni kandırmışlar

LEGAL BİR ÇATI ALTINDA ÖRGÜTÜN AMAÇLARI İÇİN FAALİYET YÜRÜTTÜLER

İddianamede, elde edilen deliller bir bütün olarak değerlendirildiğinde derneğin, legal bir çatı altında örgütün amaç ve hedefleri ışığında faaliyet yürüttüğünü gösterdiğine yer verildi.

Soruşturma kapsamı içinde illegal faaliyetleri ortaya konulan derneğin tüm yöneticileri, üyeleri veya derneğe bağlı mescitlere dini hassasiyetler ile gelen tüm vatandaşlara yönelik işlem yapılmadığına dikkat çekilen iddianamede, örgütün amaç ve ideolojisi ışığında hareket eden şahıslara yönelik kollukça sıkı bir takip ve titiz bir çalışma neticesinde suça karışan bireylere işlem yapıldığı aktarıldı.

İddianamede, “Burada hiç kimsenin dini yaşayış veya anlayışının sorgulanmadığı, tekelci bir din anlayışına hizmet etme noktasında bir soruşturma yürütülmediği, Kürtçe hutbe veya vaaz verilmesinin suç konusu yapılmadığı”na vurgu yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla derneğe verilen market yardım kartlarının terör örgütü üyelerinin ailelerine dağıtıldığı aktarılan iddianamede, derneğin örgütün kırsal alanında faaliyet yürüten veya faaliyet esnasında etkisiz hale getirilen bireylerin ailelerinin örgüte bağlılığının artması ve kopmaması adına kamu kurum ve kuruluşlarından elde edilen yardım kartlarının sistemli bir biçimde şahıslara ulaştırıldığı kayıt edildi.

Ekrem İmamoğlu, PKK'nın derneği DİAYDER'in programına katılmış! Eko galiba seni kandırmışlar

İBB’DEKİ İŞE ALIMLARA REFERANS OLMUŞLAR

İddianamede ifadesine yer verilen şüphelilerden Mehmet İ. İBB’de gassal olarak alınmasında DİAYDER yöneticilerinin referans olduğunu altını çizerek, kendisiyle birlikte bazı bireylerin de dernek öncülüğünde işe alındığını dile getirdi.

Mehmet İ., bu bireylerle belediyeye ilk girdiklerinde maaşlarından bir kısmını DİAYDER’e vereceklerini dile getirdiklerini aktararak, fakat ardından bu bireylerin derneğe para verip vermediklerini bilmediğini açıkladı.

İSTENEN CEZALAR BELLİ OLDU

Başsavcılıkça onaylanan ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede, 9’u tutuklu 23 zanlının “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme” ve “silahlı terör örgütüne kayıt olmak” suçundan 3,5 yıl ile 15’er yıl içinde değişen oranlarda hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

 

Başa dön tuşu