Gündem

Elon Musk: Çip krizi yakında sona erecek

Elon Musk: Çip krizi yakında zamanda sona erecek , ekonomi haberleri bölümümüzde Elon Musk: Çip krizi yakında zamanda sona erecek başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Elon Musk: Çip krizi yakında zamanda sona erecek  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Elon Musk: Çip krizi yakında zamanda sona erecek

Elon Musk: Çip krizi yakında sona erecek

Küresel yarı iletken tedarik poblemleri sebebiyle bir çok otomobil üreticisi üretime ara vermek zorunda kalırken, ABD’li marka Tesla da bazı sorunlar yaşamıştı. Lakin Tesla CEO’su Elon Musk, gelecek adına umutlu konuştu.

İtalya Teknoloji Haftası kapsamı içinde Stellantis Yönetim Kurulu Başkanı John Elkann’ın konuşma yaptığı bir oturuma canlı bağlanan Musk, inşası devam eden çip fabrikalarının küresel krizi yakında zamanda bitireceğini dile getirdi.

Söz konusu tesisler aracılığıyla küresel otomotiv üretiminin çip krizinden kısa vadede etkileneceğini bildiren Musk, “Hali hazırda birden fazla çip fabrikasının inşası devam etmekte. Önümüzdeki yıl, çip tedarikinde iyi bir kapasiteye ulaşacağımızı tahmin ediyorum.” dedi.

elon musk

TESLA VE STELLANTIS ANLAŞTI

Bunun yanı sıra, söz konusu oturumda Stellantis ve Tesla’nın gittikçe artan küresel enerji gereksinimini karşılamak için nükleer enerjiden gelebilecek potansiyel destek hususunda anlaşmaya varması da dikkat çekti.

Musk, konu ile alakalı olarak, “Bazı ülkelerin güvenli olan nükleer enerjiden yakın zamanda uzaklaşmasına şaşırıyorum” ifadesini kullandı.

Musk’ın açıklamalarının bunun yanında, araştırma firmaları çip krizinin bilançosunun her geçen ağırlaştığına yönelik veriler paylaşıyor.

Alixpartners aracılığıyla yapılan bir çalışmada, söz konusu krizin otomotiv üreticilerine yıl sonuna kadar 210 milyar dolarlık fatura çıkaracağı ortaya konurken, Susquehanna Financial Group ise, çip siparişi veren otomotiv şirketlerinde tedarik sürelerinin 21 haftaya çıktığını açıkladı.

Başa dön tuşu