Ethereum Haberleri

Elon Musk: Dogecoin Bitcoin’den de, diğer gördüklerimden de daha iyi

Elon Musk: Dogecoin Bitcoin’den de, diğer gördüklerimden de daha iyi, kripto haberleri bölümümüzde Elon Musk: Dogecoin Bitcoin’den de, diğer gördüklerimden de daha iyi başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Elon Musk: Dogecoin Bitcoin’den de, diğer gördüklerimden de daha iyi ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Elon Musk: Dogecoin Bitcoin’den de, diğer gördüklerimden de daha iyi

Özellikle 2021 senesinin ilk yarısına attığı tweet’ler ve katıldığı programlardaki açıklamalarıyla ismini duyuran Elon Musk, ünlü podcast programcısı Lex Fridman’a konuk oldu. Önemli konulara değinen Musk, Dogecoin’den Bitcoin’e ve paranın önemine kadar bir çok hususta açıklamalarda bulundu.

Sözlerine Mars’a “En kaliteli ihtimalle 5, en kötü ihtimalle ise 10 sene içinde SpaceX’in Mars’a bir insan götüreceğiz.” diyerek başlayan Elon Musk’ın podcast’te kripto paralarla alakalı dile getirdikleri şu biçimde:

Akıllı kontratları aslında çok fazla anlamıyorum. Benim aslında burada olmasını istediği açık bir dil olması. Anlaşmanın kısa ve anlaşılabilir olması. Çeşitli şeyler meydana gelirse sonuçları ne olur? Bunlar mühim. İşle alakalı konularda bence mühim olan konular bunlar.

Mars’ın parası, dünya çapından bağımsız olmalı

Bence Mars’ta bir koloni oluşturacaksak onun değişik bir para birimi olmalı. Çünkü ışık hızıyla senkronize olamazsınız. Dolayısıyla dünya çapından bağımsız olmalı. Çünkü Mars ışık hızıyla gidilirse 4 dakika uzaklıkta dünyaya… En uzak noktası da hemen hemen 20 dakika. Eğer bir dakikalık blok zinciri oluyorsa ve ışık hızıyla 20 dakikada oraya ulaşabiliyorsan, burada senkronize olamazsın. Mars’ta bir kripto para olur mu bilmem ama orada bölgesel olarak kullanılabilecek bir şey olmalı. Mars’ın geleceğine Mars’ta yaşayacak olanlar karar vermeli.

“Bankalar hala eski sistemi kullanıyor”

Bence kripto paralar, para adı verilen veritabanındaki hatalara yönelen enteresan bir yaklaşım. PayPal’daki çalışmalarımız aracılığıyla, gün geçtikçe pratik temelde paranın ne olduğu hususunda oldukça önemli bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum. Şu anda partik kullanım amaçları için para sistemi eski tarz COBOL programlama dili sisteminde gidiyor. 2021 senesindeyız ve hala bankalar büyük bilgisayarlar satın alıyorlar, hala eski COBOL kodunu çalıştırıyorlar.

“Devlet istediği zaman para üretiyor”

FED ise olabileceken banka kuruluşlarından bile eski bir sistem kullanıyor. Aslını söylemek gerekirse burada sorun, devletin parayla alakalı veritabanında değişiklik yapma şansı olması… İstedikleri zaman para üretebiliyorlar. Bu da bazı hataların oluşmasına neden oluyor. Kripto paralar da, para arzını artırıp, tehlikeli bir vergi formuna sokmasıyla ürtilen hataları düzeltme denemesi diye düşünüyorum.

“Bir adada tek başınıza aç kalsanız trilyonlarca dolar sizi doyurmaz”

Ben parayı bir bilgi olarak görüyorum. İnsanlar parayı bir güç olarak görüyor. Bence öyle değil. Para bilgidir. Paranın kendi içinde bir gücü yoktur. Fizik kaidelerinı arada bir limitli şeyler üzerinde uygulamak faydalı oluyor. Bir tropik adada trilyonlarca dolarınız olduğunu düşünün. Bu hiçbir işe yaramaz. Çünkü kaynak toplayamazsınız. Para, kaynak toplamak için bir veritabanıdır. Ama orada sizden başka toplayacak kaynak yoktur. Dolayısıyla para da kullanışsızdır. Eğer böyle bir adadaysanız, dünya çapındaki tüm Bitcoin’ler de sizin açlığınızı dindirmeyecektir.

“Bitcoin günlük kullanım olarak kullanışlı değil”

Bitcoin’in hali hazırdaki halinde, işlem hacminin fazlaca sınırlı olmasıyla alakalı temel bir sorun söz konusu. Tamamen onaylanmış bir işlem için bekleme süresi çok uzun. Sizin bekleyebileceğinizden fazla daha uzun. İşlem hacmi veya gecikme süresi aracılığıyla bakınca bu iyi bir şey değil. Dolayısıyla para veritabanı sorununu çözmeye yardımcı olabilir. Varlık değerinin muhafaza edilmesi veya göreceli olarak yükümlülüklerin muhsabeleştirilmesi hususunda işe yarayabilir ama günlük kullanım anlamında, bir para birimi olarak kullanışlı değil.

“Bunu en iyi yapabilen Dogecoin”

Diyelim ki bir ekonomi yönetiyorsunuz ve ürünler ile hizmetler içinde etkin değer oranları belirlemeniz gerekiyor. Devasa sayıda ürün ve hizmetler söz konusu ve bu yüzden siz yalnızca takas yapamazsınız. Bu aşırı derecede zor yönetilen bir durum olur. Dolayısıyla mal ile hizmet içinde size bir değişim oranı sağlayacak bir şeye gereksiniminiz var. Sizin sorumluluklarınız içinde zamanla değişim yapabilmenizi sağlayacak bir şey olmalı. Varlık ve borç içindeki değişimi sağlayabilmeli. Peki bunu en iyi yapabilen nedir? Bir şaka olarak ortaya atılmış olsa da, Bitcoin’den daha yüksek işlem hacmi kapasitesi olması sebebiyle ben Dogecoin’e destek verdim. Bliyorsunuz, Dogecoin’deki işlem fiyatları de çok düşük. Şu anda Bitcoin’de bir işlem yapmak isteğe göre, çok yüksek bir ücret ödersiniz. Dolayısıyla onu bir çok şey için etkin bir biçimde kullanamazsınız. Yüksek hacme de ölçeklenemez.

“Bitcoin bugün için yetersiz”

2008 civarında Bitcoin başlatıldığı zaman, internet bağlantıları bugün olduğundan çok daha kötüydü. Uzun senkronizasyon zamanı veya ufak blok boyutu o dönem için mantıklıydı. Lakin 2021’e veya önümüzdeki on seneye bakınca bu gülünç derecede yetersiz.

“Dogecoin gördüğüm diğer paralardan daha iyi”

Bence, paranın arzında da doğrusal bir artış olabilmesi de mühimdir. Eğer bir para bi hayli fazla deflasyonist ise, veya onun değeri zamanla artacak olursa, onu harcama hususunda isteksizlik oluşacaktır. Çünkü arzın kıtlığı zamanla daha da değerlenecek ve insanlar harcamak yerine onu tutmayı tercih edeceklerdir. ‘Şimdi harcarsam ardından pişman bulunacağım’ diye düşüneceklerdir. Lakin paranın arzındaki sulandırma, onun harcanmasını da teşvik edecektir. Dogecoin’in de her sene rastgele git gide artan bir coin sayısı veya enflasyonu var fakat bu da sabit bir yüzdeye sahip. Zamanla bu enflasyonun oranı da azalıyor. Ben ‘bir para için olması gereken ideal sistemdir’ demiyorum ama temel olarak benim gördüğüm diğer şeylerden daha iyi diyebilirim.

“Satoshi kim bilmiyorum ama tüm bu fikirlerin sorumlusu Nick Szabo”

(Sorulan soru üzerine) “Hayır ben Satoshi değilim. Olsaydım söylerdim. Bitcoin’in başlangıcından önce fikirlerin gelişimine bakabilirsiniz. Ve bu fikirleri kimlerin yazdığına da bakabilirsiniz. Bitcoin’i kim yarattı bilmiyorum ama fikirlerin gelişimi aslında çok açık. Bence bu fikirlerin gelişiminin en büyük sorumlusu Nick Szabo’dur. Diğerlerinden daha fazladır onun sorumluluğu… O da Satoshi olmadığını dile getirdi fakat bu fikirlerin arkasında onun olduğu da görülüyor.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu