Ekonomi Haberleri

Emtia piyasasında dalga boyu yükseldi

Emtia piyasasında dalga boyu yükseldi , ekonomi haberleri bölümümüzde Emtia piyasasında dalga boyu yükseldi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Emtia piyasasında dalga boyu yükseldi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Emtia piyasasında dalga boyu yükseldi

Emtia piyasasında dalga boyu yükseldi

Emtia piyasasında geçen hafta sert dalgalı bir seyir görüldü. Enerji ve tarım emtialarında pozitif, metallerde karışık bir seyir izlendi.

EMTİA PİYASASINDA SATIŞ BASKISI ARTTI

Çinli Evengrade şirketinden kaynaklanan belirsizliklerin emlak ve inşaat sektöründe ham madde talebini olumsuz etkileyebileceğine yönelik endişeler, geçen hafta emtia piyasasında satış baskısını artıran mühim unsurlar içinde yer aldı.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ve dolara talebinde artışlar da düşüşlere yol açtı.

ARTAN ENERJİ FİYATLARININ ŞİRKETLERİ ÜRETİMİ DURDURMAYA YÖNELTTİĞİ UYARISI

Dünyanın ileri gelen metal şirketleri de gittikçe artan enerji fiyat aralıklarının şirketleri üretimi durdurmaya yönelttiği ikazsında bulundu. İhracat verilerindeki yükselişler ve stoklardaki düşüşler ise emtia fiyat aralıklarını yükselten etkenler içinde yer aldı.

Emtia piyasasında dalga boyu yükseldi #1

BRENT PETROL VE DOĞALGAZ DEĞER KAZANDI

Geçen hafta Brent petrol yüzde 3,3, doğalgaz yüzde 1,8 değer kazandı.

Brent petrolün varil fiyatı, böylece yükseliş eğilimini art arda beşinci haftaya taşıdı.

ABD’nin ticari ham petrol stoklarının beklenenden fazla düşmesi, talebin toparlandığı algısıyla fiyat aralıkları yukarı yönlü destekledi. ABD’nin güney kıyılarının tropik fırtınaların etkisi altında kalması sonrası Meksika Körfezi’ndeki petrol üretim platformlarında tam kapasite üretime geçilememesi de fiyat aralıkların yükselişine destek oluyor.

Emtia piyasasında dalga boyu yükseldi #2

ELEKTRİK ŞİRKETLERİ ÜRETİM İÇİN GAZ YERİNE PETROL KULLANABİLİR

Petrol fiyat aralıklarındaki yukarı yönlü hareketlenmenin, doğalgaz fiyat aralıklarındaki rekor artışı desteklendiğini söyleyen uzman kişiler, kış aylarının soğuk geçmesi durumunda gaz arzında yaşanan sıkıntılar sebebiyle elektrik şirketlerinin üretim için gaz yerine petrol kullanabileceğini vurguluyor.

DEĞER KAYBEDEN EMTİALAR

Geçen hafta platin yüzde 4,5, alüminyum yüzde 1,8, çinko yüzde 0,2 değer kazanırken, paladyum yüzde 2,2, kurşun yüzde 2,7, nikel yüzde 3,7, altın yüzde 0,2 değer kaybetti.

Emtialar arısındaki gümüş ve bakır fiyat aralıkları ise yatay seyir izlendi.

Emtia piyasasında dalga boyu yükseldi #3

PALADYUM FİYATLARINDAN DOLAYI ÜRETİCİLER PLATİNE YÖNELDİ

Analistler, otomobillerde kullanılan katalitik konvertör üretiminde paladyum ve platinin kullanıldığını vurgulayarak, paladyum fiyat aralıklarının bu sene zirveyi gördüğünü ve yüksek paladyum fiyat aralıklarından dolayı üreticilerin platine yöneldiğini aktardı.

Emtia piyasasında dalga boyu yükseldi #4

Başa dön tuşu