Gündem

En sağlıklı kıyma saklama koşulları

En sağlıklı kıyma saklama koşulları , ekonomi haberleri bölümümüzde En sağlıklı kıyma saklama koşulları başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. En sağlıklı kıyma saklama koşulları  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

En sağlıklı kıyma saklama koşulları

En sağlıklı kıyma saklama koşulları

Kasaptan aldığınız kıymayı o gün kullanmak istemiyor veya miktar olarak yemeğinize o kadar kıyma eklemek istemiyorsanız, fazla olan kıymayı doğru koşullarda saklayabilmelisiniz. Lakin çiğ ve pişmiş kıyma buzdolabında o kadar uzun süre dayanmayacağından, en iyi seçeneğiniz onu dondurmak olacaktır.

Dondurulmuş kıymanın ne kadar saklanabileceğinden, buzunun nasıl nizami bir biçimde çözüleceğine kadar, ekstra kıymanızı dondurmak için nihai bir kılavuz bir araya getirdik. Bu kurallara uyarak et hususunda yaşadığınız endişelere son verebilirsiniz.

En sağlıklı kıyma saklama koşulları #1

KIYMA NASIL SAKLANIR?

Gıda ürünlerinde hava ile temaz eden alan ne kadar artarsa, bozulma süreleri de o kadar kısalır. Aynı biçimde etlerde de kıymanın raf ömrü parça ete göre daha kısadır. Çiğ kıymayı buzdolabında en fazla 2 gün saklayabilirsiniz. Kıymanızı hemen pişirmeyi planlamıyorsanız, buzdolabında bakteri üremeye devam edebileceğinden onu dondurmalısınız. Pişmiş kıyma buzdolabında üç ila dört gün iyidir, çünkü buzdolabı bakterilerin hızla büyümesini önüne geçerken, tamamen engellemez. Bu nedenle dondurucu yine, uzun süreli saklama için en iyi seçenektir.

KIYMANIN İYİ OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Çiğ yahut çözülmüş kıyma dokunulduğunda yapışkan bir yapıya sahip olmamalıdır. Ek olarak, kötü bir koku hissettiğiniz kıymadan kesinlikle uzak durun. Taze kıymanın ince, temiz, ironik bir kokusu olduğunu mevcuttur. Bu nedenle, sizinki amonyak yahut kükürt gibi balık kokuyorsa yahut genelde kuvvetli kokuyorsa, olabileceken artık tüketmek iyi değildir.

Renk, tazeliğin bir göstergesi olabilir, fakat her zaman değil. Donmuş etin oksijen eksikliği yahut dondurucuya oksijen girmesi sebebiyle arada bir kırmızıdan kahverengimsiye renk değişebilir. Bu renk dönüşümünün dondurulmuş etten kaynaklı olduğunu bildiğiniz eti rahatlıkla tüketebilirsiniz. Lakin et bundan öncekilerde buzdolabınızdaysa ve rengi kahverengiyse, olabileceken artık iyi değildir; koku ve yapışkan doku bunu daha da doğrular.

En sağlıklı kıyma saklama koşulları #2

KIYMA DERİN DONDURUCUDA NASIL BEKLETİLMELİ?

Donmuş kıymanın uzun süre lezzet kaybetmesinin büyük bir nedeni nem kaybıdır. Bu nedenle et, teknik olarak uygun biçimde soğutulmuş bir dondurucuda sonsuza kadar dayanabilirken, bunun yanı sıra lezzetini kaybetmemesi yönünden dondurucuda kaldıkları süreç mühimdir. Pişmiş kıyma dondurucuda iki ila üç ay dayanır, çünkü pişirme işlemi sırasında bir miktar nem kaybolur. Çiğ kıyma ise dondurucuda üç ila dört ay muhafaza edilebilir.

Kıyma, satılan ambalajında ​​iki haftaya kadar dondurulabilir. Bundan daha uzun süre saklamayı planlıyorsanız, orijinal ambalajın üzerine hava girmesini önlemek için folyoya sarabilir yahut dondurucu poşetine pay edebilirsiniz. Eti dondurduğunuz tarihin üzerine etiketlediğinizden emin olun, kullanırken en eski etleri tercih ederek raf ömürlerini kontrol altında tutabilirsiniz.

Kıymayı ne kadar erken dondurursanız, bakteri üremesini bi hayli hızlıca durdurmuş olursunuz. Marketten eve gelir gelmez dondurucuya koyarsanız, çözdürdüğünüzde, son kullanma tarihine daha yakın dondurduğunuza yahut zaten pişirdiğinize göre daha taze olacaktır.

Buzdolabında dondurulup çözülen çiğ et, hemen pişirmeyi düşünmüyorsanız, dondurucudan çıkarıldıktan bir ila iki gün sonra tekrar dondurulabilir. Lakin, çözülme sürecinde nem kaybedeceği ve tekrar dondurulup çözüldüğünde eskisi kadar lezzetli olmayacaktır. Sadece buzdolabında kalmış yahut yalnızca birkaç saat dışarıda bırakılmış pişmiş et güvenli bir biçimde tekrar dondurulabilir.

En sağlıklı kıyma saklama koşulları #3

KIYMA NASIL ÇÖZDÜRÜLÜR?

Kıymanın buzunu nizami bir biçimde çözdürmenin birkaç yolu mevcuttur, fakat asla buzunu mutfak tezgahında çözmemelisiniz çünkü bu, eti uzun süre zararlı bakterilere maruz bırakır. Bunun yerine, donmuş kıymanın ağır ağır çözülmesi için bir gece önceden buzdolabına koyabilir, bunun yanı sıra enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Çözülürken saldığı suyun diğer çiğ sebzelerle çapraz bulaşını önlemek için altına tabak koymayı unutmayın. Dondurucudan çıkardıktan sonra iki gün buzdolabında saklamak güvenlidir.

Daha bi hayli hızlı çözmeniz gerekiyorsa, fermuarlı bir plastik torbaya koyabilir ve bir ila üç saat yahut eriyene kadar soğuk suda bekletebilirsiniz.  Süreyi hızlandırmak için suyu her 30 dakikada bir değiştirebilirsiniz. Dondurulmuş kıyma, son çare ise olarak mikrodalgada çözülebilir. Suda yahut mikrodalgada çözülen kıyma çözüldükten hemen sonra pişirilmelidir.

Başa dön tuşu