Ekonomi Haberleri

Enflasyonla mücadele için 102.6 milyar liralık kamu gelirinden vazgeçildi

Enflasyonla mücadele için 102.6 milyar liralık kamu gelirinden vazgeçildi , ekonomi haberleri bölümümüzde Enflasyonla mücadele için 102.6 milyar liralık kamu gelirinden vazgeçildi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Enflasyonla mücadele için 102.6 milyar liralık kamu gelirinden vazgeçildi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Enflasyonla mücadele için 102.6 milyar liralık kamu gelirinden vazgeçildi

Enflasyonla mücadele için 102.6 milyar liralık kamu gelirinden vazgeçildi

Hazine ve Maliye Bakanlığınca alınan önlemler çerçevesinde, enflasyonla mücadele kapsamı içinde bazı hizmet sektörlerine yönelik uygulanan indirimler, enflasyonu azaltıcı rol oynadı.

Devlet, enflasyonun halka daha fazla yansımaması için geçici vergi indirimleri, KVD ve ÖTV indirimleri, eşel mobil sisteminin devreye sokmak, kira stopajlarını indirmek gibi bir çok uygulamadan doğan toplamda 102 milyar 600 milyon liralık kamu gelirinden vazgeçti.

KÜRESEL EMTİA FİYATLARI YÜKSELDİ

“Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Maliyesi Raporu”na göre, 2021 senesinin ilk yarısında enflasyonist baskılar arttı. Bu gelişmede, gıda ve temel mal fiyat aralıklarındaki artışların bunun yanında başta petrol olmak üzere, küresel emtia fiyat aralıklarındaki yüksek seyir ve enflasyon beklentilerindeki artış etkili oldu.

Enflasyonla mücadele için 102.6 milyar liralık kamu gelirinden vazgeçildi #1

HİZMETLER KAYNAKLI ENFLASYON ÜZERİNDE BASKI OLUŞTU

Bunun yanında mayıs ayının ikinci yarısından ibu yana kademeli olarak ekonominin yeniden açılması da özellikle hizmetler kaynaklı olarak enflasyon üzerinde baskı yarattı. Böylelikle yıllık tüketici enflasyonu ağustos ayında yüzde 19,25 düzeysine yükseldi.

ÜRETİCİ ENFLASYONU YÜZDE 45,25’E ÇIKTI

Türk Lirası’ndaki değer kaybının birikimli etkileri, ülkeler arası koşullara bağlı girdi maliyetlerindeki artışlar ve arz kısıtları üretici fiyat aralıklarının yüksek seyretmesinde belirleyici olurken, üretici enflasyonu ağustos ayında yüzde 45,52 düzeysinde gerçekleşti.

Enflasyonla mücadele için 102.6 milyar liralık kamu gelirinden vazgeçildi #2

KORONAVİRÜS SALGINI ETKİLERİNİ AZALTMAK İÇİN KDV İNDİRİMLERİ DEVREYE GİRDİ

Yönetilen yahut yönlendirilen fiyat ayarlamalarının bunun yanında koronavirüs salgını kaynaklı etkileri azaltmak maksadıyla belirli hizmet sektörlerine yönelik uygulanan KDV indirimleri enflasyonu azaltıcı rol oynadı. Yapılan indirim ve fiyat ayarlamaları neticesinde 102 miyar 600 milyon liralık kamu gelirinden vazgeçildi.

YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 16,2

Tüm bu gelişmeler çerçevesinde 2021 yıl sonunda enflasyonun, Orta Vadeli Program’da öngörüldüğü üzere, yüzde 16,2 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Enflasyonla mücadele için 102.6 milyar liralık kamu gelirinden vazgeçildi #3

GELİR POLİTİKALARI ENFLASYONLA MÜCADELEYE HİZMET EDİYOR

Rapora göre, para ve maliye politikası eşgüdümünün sürekli olarak ve sistematik bir yapıya dönüşmesi ve kalıcı fiyat istikrarının sağlanması maksadıyla gelir politikaları da enflasyonla mücadeleye destek olacak biçimde uygulanıyor.

EŞEL MOBİL SİSTEMİ İLE 46 MİLYAR LİRALIK KDV VE ÖTV GELİRİNDEN VAZGEÇİLECEK

Bu bağlamda, eşel-mobil sistemi uygulaması neticesinde yalnızca 2021 yılı için toplam 46 milyar liralık KDV ve ÖTV gelirinden feragat edileceği hesaplanıyor.

Enflasyonla mücadele için 102.6 milyar liralık kamu gelirinden vazgeçildi #4

EŞEL MOBİL SİSTEMİNİN ENFLASYONA ETKİSİ EKSİ 2,48 DÜZEYİNDE GERÇEKLEŞTİ

Eşel-mobil sisteminin Ocak-Ağustos 2021 zamanında enflasyona etkisi eksi 1,42 puan doğrudan, eksi 1,06 puan ise dolaylı olmak üzere toplamda eksi 2,48 puan olarak hesaplandı.

GEÇİCİ VERGİ İNDİRİMLERİ

Salgınla mücadele kapsamı içinde belirli sektörlerde geçici vergi indirimleri yapılması fiyat düzeyini de aşağı yönlü etkilerken, bu düzenlemelerle 2021 senesinin 9 ayı için toplam 25 milyar 200 milyon lira vergi gelirinden vazgeçilecek.

Enflasyonla mücadele için 102.6 milyar liralık kamu gelirinden vazgeçildi #5

KİRA STOPAJLARININ DÜŞÜRÜLMESİ

Ayrıca iş yeri kiraları üzerindeki gelir vergisi stopaj oranının yüzde 20’den yüzde 10’a indirilmesi 3,6 milyar lira gelir kaybı oluşturdu.

TÜTÜN MAMULLERİNDE ÖTV VERGİ ORANININ DÜŞÜRÜLMESİ

Tütün mamullerinde uygulanan ÖTV nispi vergi oranı yüzde 67’den yüzde 63’e indirildi ve tütün mamullerinde yılın birinci ve ikinci yarısı için alkollü içkilerde ise yılın ikinci yarısı için maktu vergi tutarları artırılmadı. Bu uygulamalar ile 2021 yılı için sigarada 8 milyar 800 milyon lira, alkollü içeceklerde 2 milyar lira KDV ve ÖTV sebebiyle gelir kaybı hesaplandı.

Enflasyonla mücadele için 102.6 milyar liralık kamu gelirinden vazgeçildi #6

MOTORLU ARAÇLARDAKİ ÖTV GÜNCELLEMESİ

Motorlu araçlarda ÖTV matrah eşiklerinin güncellenmesi ile otomotiv sektöründe fiyat aralıkların aşağı yönlü etkilenmesi bekleniyor. Bu düzenlemeyle yılın kalanında ortalama 340 milyon lira gelir kaybı oluşacağı tahmin ediliyor.

GELİR VERGİSİ TEVKİFAT ORANLARINDA İNDİRİM

Türk Lirası cinsinden yatırımların teşvik edilmesi maksadıyla Türk Lirası cinsi ürünlere yönelik gelir vergisi tevkifat oranlarında indirim yapılarak, enflasyonla mücadeleye dolaylı yoldan destek veriliyor. Bu düzenleme ile 2021 senesinin 9 ayı için 17 milyar lira gelirden vazgeçilmiş olacak.

Başa dön tuşu