Ethereum Haberleri

Ethereum kurucusu Buterin, 7 aylık short pozisyonunu kârla kapattı

Ethereum kurucusu Buterin, 7 aylık short pozisyonunu kârla kapattı, kripto haberleri bölümümüzde Ethereum kurucusu Buterin, 7 aylık short pozisyonunu kârla kapattı başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Ethereum kurucusu Buterin, 7 aylık short pozisyonunu kârla kapattı ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Ethereum kurucusu Buterin, 7 aylık short pozisyonunu kârla kapattı

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in yedi ay boyunca taşıdığı RAI’daki short pozisyonunu 92 bin dolar kârla kapattığı yaşandı.

Daha önce RAI’nin başarılı projeler içinde olduğunı söyleyen Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, mayıs ve haziran aylarında 400 bin RAI ödünç alıp bunu 1,2 milyon dolarlık sabit coin DAI karşılığında satarak takası gerçekleştirdi. Bu işlemle RAI’de dolara karşı etkin bir short pozisyon oluşturmuştu.

The Block‘un haberine göre, Buterin 22 Ocak’ta 1,13 milyon dolarlık DAI ve RAI karşılığında Ether satarak pozisyonu kapattı. Buterin’in Ethereum cüzdanındaki zincir üstü kayıtlara göre, kripto milyarderi bu işlemlerden 92 bin dolarlık kazanç elde etti.

RAI nedir?

RAI, Reflexer Labs aracılığıyla geliştirilen ve herhangi bir token veya itibari para birimi yerine Ether ile desteklenen deneysel bir “sabit coin” olarak ön planda gözüküyor. RAI basmak için birinin teminat olarak Ether’lerini kilitlemeleri ve yüzde 2’lik bir basım ücreti ödemesi gerekiyor.

RAI, istikrarı korumak için algoritmik bir strateji kullanıyor. Bu yaklaşım, token için arz ve talebi etkileyerek belirli bir varlığa bağlı olmaksızın volatilitesini azaltıyor. Tasarımı sebebiyle ABD dolarına bağlı kalmayan RAI Token, zaman içinde dalgalanma da gösteriyor. Geçen yıl fiyatı 3,07 dolardan 2,79 dolara düşen RAI’nin teminat olarak kullanılan ETH de dahil olmak üzere bir çok kripto paradan daha az volatilite yaşadığı bilinmekte.

Bir short pozisyon daha açtı

Buterin, RAI’a ardından yeni bir short pozisyon daha açtı. 500 ETH’yi teminat olarak kullanan Buterin, 100 bin RAI da borçlandı.

Buterin’in işlemleriyle ‘RAI’nin kusurlu tasarımı’na atıf

Şu anda SpankChain’in kurucu ortağı ve CEO’su olan Reflexer Labs kurucu ortağı Ameen Soleimani, RAI’nin mevcut tasarımının kusurlu olduğu iddiasını desteklemek için Buterin’in işlemlerine dikkat çekti.

Twitter hesabından “Sadece ETH’ye dayalı RAI bir hataydı” diyen Soleimani, RAI basmanın bir fırsat maliyeti olduğunu, çünkü RAI sahiplerinin teminat olarak kullanılan Ether üzerindeki stake ödüllerinden kâr etmediğini dile getirdi. Sonuç saygınlığıyla, RAI’nin istikrarını koruyan RAI itfa oranının her zaman negatif olması gerektiğini ileri sürdü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu