Altcoin Haberleri

Euro NCAP açıkladı: 2021’de test edilen en güvenli otomobiller

Euro NCAP açıkladı: 2021’de test edilen en güvenli otomobiller , ekonomi haberleri bölümümüzde Euro NCAP açıkladı: 2021’de test edilen en güvenli otomobiller başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Euro NCAP açıkladı: 2021’de test edilen en güvenli otomobiller  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Euro NCAP açıkladı: 2021’de test edilen en güvenli otomobiller

Euro NCAP açıkladı: 2021'de test edilen en güvenli otomobiller

Avrupa pazarındaki otomobillerin güvenlik ve performans değerlendirmeleri için 1977 senesinde kurulan bağımsız kurum Euro NCAP, yaptığı testler neticesinde otomobilleri derecelendiriyor.

Euro NCAP, 2021’de test edilen ve her biri kendi kategorisinde en güvenli araç olarak seçilen modellerin bir listesini paylaştı.

Kurum, kendi kategorisinde en iyi olan araçları belirlemek için “Yetişkin yolcu, çocuk yolcu, yaya ve güvenlik yardımcısı” kategorilerinden alınan puanların ortalamasını alıyor.

skoda enyaq

EN GÜVENLİ OTOMOBİLLER

BÜYÜK SUV

Büyük SUV kategorisinde sınıfının en güvenli otomobili elektrikli Skoda Enyaq iV oldu. Yukarıdaki kategorilerde sırasıyla %94, %89, %71 ve %82 başarı gösteren model; BMW iX, Genesis GV80 ve Audi Q4 e-tron gibi iddialı rakiplerini geçmeyi başardı.

KÜÇÜK AİLE

2021’de ufak aile aracı kategorisinin kazananı Skoda Fabia oldu. Geçen yıl bu bölümde yalnızca 3 model test edildi ve Citroen C4 4 yıldız, Dacia Logan ise 2 yıldız aldı.

Bu nedenle Skoda Fabia için zirvede yer almak pek de zor olmadı. Fabia, yetişkin yolcuda %85, çocuk yolcuda %81, yaya güvenliğinde %70 ve güvenlik yardımcılarında %71 başarı gösterdi.

skoda fabia

KÜÇÜK SUV

Küçük SUV sınıfında ise önder, Türkiye’de de satışa sunulacak olan Nissan Qashqai oldu.

2021’de içten yanmalı ve elektrikli dahil birden fazla modelle birlikte test edilen yeni Qashqai, özellikle güvenlik yardımcısı kategorisinde %95 başarı göstererek rakiplerine büyük fark attı.

Qashqai’nin yetişkin, çocuk ve yaya kategorilerindeki başarısı sırasıyla %91, %91 ve %70.

TAMAMEN ELEKTRİKLİ

Euro NCAP, 2021’de ilk kez “tamamen elektrikli araç” kategorisini de bu derecelendirmelere dahil etti. Mercedes EQS, bu kategorinin kazananı oldu.

Bu bölümde de Polestar 2, Alman otomotiv devinin elektrikli sedanını yakında zamandan takip eden isim konumunda.

Başa dön tuşu