Gündem

Evde bakım maaşı ne kadar olacak 2022? Evde bakım maaşı zammı hangi ayda verilecek, şartlar ne?

Evde bakım maaşı ne kadar olacak 2022? Evde bakım maaşı zammı hangi ayda verilecek, şartlar ne?, gündemdeki haberler bölümümüzde Evde bakım maaşı ne kadar olacak 2022? Evde bakım maaşı zammı hangi ayda verilecek, şartlar ne? konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Evde bakım maaşı ne kadar olacak 2022? Evde bakım maaşı zammı hangi ayda verilecek, şartlar ne? ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Evde bakım maaşı ne kadar olacak 2022? Evde bakım maaşı zammı hangi ayda verilecek, şartlar ne?

Yeni yılda evde bakım maaşlarının zamlı halleri ödeme bekleyen çevredeki insanlar aracılığıyla yoğun olarak araştırılıyor. Her ay tespit edilen tarihlerde hesaplara yatan Evde Bakım aylığına 2022’de zam gelecek. Peki, Evde bakım maaşı ne kadar olacak 2022? Evde bakım maaşı zammı hangi ayda verilecek, şartları nelerdir? İşte en güncel bilgiler..

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLACAK 2022?

Engelli bireylerin evde bakımlarının sağlanması için Evde Bakım Yardımı hizmeti veriliyor. 2021 yılı ikinci altı aylık zamanında geçerli evde bakım yardımı miktarı 1.797 TL olarak belirlenmişti.

Evde bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınına bakanlara ödenen 1.797 lira tutarındaki aylık, artış yüzde 16.2 olursa 2.089 liraya ulaşacak. Bu destek için hane içinde kişi başı gelir sınırı 1.705 liradan 21.835 liraya yükselecek.

Evde bakım maaşı ne kadar olacak 2022? Evde bakım maaşı zammı hangi ayda verilecek, şartlar ne?

EVDE BAKIM MAAŞI HANGİ AYDA VERİLECEK, ŞARTLAR NE?

Evde bakım maaşı, her ayın 15’i ile 30’u içinde gerçekleştiriliyor. Bu ayki ödemeler başladığında, hangi illere yattığını gösteren güncel listeye ahaber.com.tr’den varabilirsiniz.

Evde bakım maaşı ne kadar olacak 2022? Evde bakım maaşı zammı hangi ayda verilecek, şartlar ne?

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Evde bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi tercih ederek giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile alakalı detayalar varabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

SMS İLE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e sms atarak sorgulayabilirsiniz. Mesaj göndermeniz içerisinde 1 sms ücreti operatörünüz aracılığıyla tahsil edilir. Ziraat Bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

Evde bakım maaşı ne kadar olacak 2022? Evde bakım maaşı zammı hangi ayda verilecek, şartlar ne?​​​​​​​

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR?

Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde ispatlanmış hastalara bakan bireylere devlet aracılığıyla verilen hasta bakım parasıdır. Bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde ispatlanmış hastalara bakan bireylere verilir.

Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü bireylere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

2) Bakıma muhtaçlık kriteri,

3) Ağır engelli olduğunu söyleyen sağlık kurulu raporu.Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli birinin ikametgahının olduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl yahut varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılıyor.

Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli birinin ikametgahının olduğu yerdeki Aile ve Sosyal Hizmetler İl yahut varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılıyor.

.

Başa dön tuşu