Gündem

Evdeki rutubeti yok edecek çözümler: Kedi kumu, hardal, kahve…

Evdeki nemi yok edecek çözümler: Kedi kumu, hardal, kahve… , ekonomi haberleri bölümümüzde Evdeki nemi yok edecek çözümler: Kedi kumu, hardal, kahve… başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Evdeki nemi yok edecek çözümler: Kedi kumu, hardal, kahve…  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Evdeki nemi yok edecek çözümler: Kedi kumu, hardal, kahve…

Evdeki rutubeti yok edecek çözümler: Kedi kumu, hardal, kahve...

Kıyafet dolabınızdan yayılan garip bir koku, duvar dibinde oluşan kirlilik, kabarmalar, dökülmeler, zamanla başlayan öksürüki nefes darlığı: İşte nem kabusu

Rutubet kelimesi su ve buharının neme dönüşmesi demektir. Özellik ile kış aylarının gelmesi ile birlikte yaşanan evdeki nem nasıl giderilir sorusuna yanıt aramaya başlayan ev sahipleri de bu durumdan bi hayli muzdarip…

Soğuk havalarda yağmakta olan yağmurun evin bulunduğu binanın duvarlarına zarar vermesinden sonra yaşanan bu nem kokusunun rahatsız edici etkisinden kurtulmak ve sağlığınızı korumak için bu kokudan kurtulmak en doğru yol olacaktır.

Rutubeti önlemek için aslında önce oluşmasına neden olan etkenleri ortadan kaldırmak gerekir.

RUTUBET NEDEN OLUR?

Rutubetin ana nedeni evin içinde oluşan su buharının dışarı çıkamamasıdır. Bu su buharı zamanla tavanlarda veya evin duvarlarında birikir. Biriken bu nem, bakterilerin üremesi için uygun bir zemin oluşturur.

Evdeki nem nasıl gider, nem nasıl önlenir gibi soruların cevabı aslında burada saklıdır.

En başta, bir kısmı veya tamamı toprak altına gömülü evler yapılırken izalasyona önem verilmemesi, rutube sorununun temel nedenidir.

Çatıya yakın evler için de, çatının izalasyonunun iyi yerine getirilmemesi, çatıda çatlakların olmasında kaynaklı su sızıntıları, çatıdaki olukların tıkanması sonucu dış cepheye su sızdırması gibi problemler de nem sorununi görülmektediran etkenlerdir.

Evdeki nemi yok edecek çözümler: Kedi kumu, hardal, kahve... #1

EVDEKİ RUTUBETTEN KURTULMA YOLLARI

Rutubetli bir evde oturmak zorundaysanız neme çözüm, evdeki nem nasıl giderilir, nemi ne önler, evdeki nem nasıl gider noktasında önerebileceğimiz bazı ipuçları var.

KAHVE VE HARDAL KARIŞIMI

Bir çorba kaşığı kahve telvesini yine bir çorba kaşığı hardal ile birlikte karıştırarak nemin bulunduğu yere dikkatli bir biçimde sürmeniz gerekiyor. Bu karışım ile birlikte iyice ovduğunuz duvar birkaç işlemden sonra düzelmeye başlayacaktır.

Bu işlemi düzenli aralıklarla yaptığınız zaman evde bulunan nem kokusunun giderek geçtiğini göreceksiniz. Eğer hardal kokusu sizi rahatsız ediyorsa, yalnızca kahve kullanabilirsiniz.

Evdeki nemi yok edecek çözümler: Kedi kumu, hardal, kahve... #2

ÇİÇEKLERE VEDA

Rutubet kokusuna çözüm önerileri olarak sunulan bir başka seçenek de nemin oluşmasından korktuğunuz duvarın bulunduğu odada kesinlik ile çiçek bulundurmamanızdır. Zira çiçekler odada bulunan bütün nemi arttırdığı gibi bu durum da bunun yanı sıra nem kokusunu arttırmaya başlar.

Evdeki nemi yok edecek çözümler: Kedi kumu, hardal, kahve... #3

ETKİLİ BİR ÇÖZÜM: KEDİ KUMU

Rutubetin bulunduğu yere koyacağınız kedi kumu nemi bi hayli hızlı bir biçimde kendisine çekecektir. Bundan dolayı gözden uzak bir yerde kedi kumu koymanız nem sorununu kolay bir biçimde çözecektir.

Evdeki nemi yok edecek çözümler: Kedi kumu, hardal, kahve... #4

CAMSİL VE ÇAMAŞIR SUYU

Çamaşır suyu ve camsil karışımını denediniz mi? Bir miktar çamaşır suyunu cam silin içine ilave edip nemli bölgeye sıkın. Yaptığımız bu işlem hem nemin azalmasına hemde kokunun gitmesine yol gösterecektır.

Evdeki nemi yok edecek çözümler: Kedi kumu, hardal, kahve... #5

KAYA TUZU LAMBASI

Stres, yorgunluk ve uykusuzluk gibi poblemleri çözdüğü söylenen, bundan dolayı de son senelerda bir hayli popüler olan isimlerden kaya tuzu lambası, fazla nemle de baş etmeyi biliyor, bu sayede de nemten kurtulmanın en enteresan metotları içinde kendine yer buluyor.

Evdeki nemi yok edecek çözümler: Kedi kumu, hardal, kahve... #6

ÇAY AĞACI YAĞI

Çay ağacı yağı, nemin yol açtığu leke ve kokuları gidermek için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Bir sprey şişesinin içine su doldurun. Suyun üzerine 10 damla çay ağacı yağı ilave edin. Rutubetli bölgelere bu karışımı sıkın ve 30 dakika beklemede bırakın. Daha sonra nem kokusunun ve lekelerin azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Evdeki nemi yok edecek çözümler: Kedi kumu, hardal, kahve... #7

UNUTMAYIN:

Ev içinde çamaşır kurutmak, nem sorununi görülmektedirır. Bu nedenle ev içinde çamaşırlarınızı kurutmamanız, nem nasıl önlenir hususunda alabileceğiniz ilk önlemlerden biridir.

Rutubetin yoğun olduğu odalarınızdaki pencerelere havalandırma ızgaraları taktırabilirsiniz. Özellikle evinizin banyo, tuvalet, mutfak gibi yoğun nem üretiminin olduğu yerlerde ufak da olsa bir pencerenin sürekli olarak açık kalması neme çözüm hususunda bi hayli faydalı olacaktır.

Duvarlarınızın iyi havalanması için mutlaka duvar ile dolap, vitrin, çekyat, komodin gibi eşyalarınız içinde en az iki santimlik boşluklar bırakmanız gereklidir.

Evdeki nem nasıl önlenir, nemi ne önler hususunda alabileceğiniz en kesin önlem yalıtım yaptırmaktır.

Boya tercihinizi anti-küf seçeneğinden yana kullanın.

Başa dön tuşu