Ekonomi Haberleri

Evergrande’nin elektrikli otomobil hisseleri yüzde 26 değer kaybetti

Evergrande’nin elektrikli otomobil hisseleri yüzde 26 değer kaybetti , ekonomi haberleri bölümümüzde Evergrande’nin elektrikli otomobil hisseleri yüzde 26 değer kaybetti başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Evergrande’nin elektrikli otomobil hisseleri yüzde 26 değer kaybetti  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Evergrande’nin elektrikli otomobil hisseleri yüzde 26 değer kaybetti

Evergrande'nin elektrikli otomobil hisseleri yüzde 26 değer kaybetti

Borç yükü altındaki Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrand’deki likidite krizi şirketin başka birimlerini de olumsuz etkilemeye devam etmekte.

Evergrande’nin elektrikli otomobil biriminin hisseleri, bi hayli hızlı bir biçimde nakit enjekte edilmediği sürece belirsiz bir gelecekle yüz yüze olduğu ikazsında bulunduktan ve bunun bunun yanında RMB hisse ihracından vazgeçtiğini açıklamasının ardından bugün yüzde 26 geriledi.

UYARI CUMA GÜNÜ PİYASA KAPANIŞININ ARDINDAN GELDİ

Cuma günü piyasa kapanışının ardından gelen ikaz, Evergrand’deki likidite krizinin şirketin başka birimlerini de olumsuz etkilediğinin en açık işareti olarak görüldü.

Elektrikli otomobil birimi China Evergrande New Energy Vehicle Group hisseleri, 1,66 Hong Kong dolarına kadar düştükten sonra kayıplarını yüzde 2,2’ye azalttı.

10 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİ

Evergrande hisseleri ise yüzde 5 artışla geçen hafta kaydettiği 10 yılın en düşük düzeysi yakınında sabit kalırken, Evergrande dolar tahvilleri, yatırımcılar aracılığıyla sıkıntılı olarak tabir edilen düzeylerdeydi.

Evergrande nin elektrikli otomobil hisseleri yüzde 26 değer kaybetti #1

EVERGRANDE ÖDEMESİNİ KAÇIRDI

Evergrande, geçen hafta dolar tahvilinin son ödeme tarihini kaçırdı. Şirketin geri ödeme hususunda sessiz kalması, 30 günlük ödemesiz dönem bittiğinde ülkeler arası yatırımcıların büyük kayıplarla karşılaşma olasılığını gündeme getirdi.

KÜRESEL KRİZ YAŞANMA RİSKİ ARTIYOR

Evergrande’nin borçlarını geri ödeyememesi sebebiyle küresel bir kriz yaşanacağı endişeleri bir miktar azalmış olsa da şirket borçlanma piyasalarındaki bir sonraki büyük sınavını 29 Eylül’de verecek.

Şirketin Mart 2024 vadeli yüzde 9,5’lik dolar cinsi tahvil için 47 milyon 500 bin dolar değerinde kupon ödemesi yapması gerekecek.

Başa dön tuşu