Gündem

EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor? Emeklilikte Yaşa Takılanlar güncel bilgiler

EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor? Emeklilikte Yaşa Takılanlar güncel bilgiler, gündemdeki haberler bölümümüzde EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor? Emeklilikte Yaşa Takılanlar güncel bilgiler konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor? Emeklilikte Yaşa Takılanlar güncel bilgiler ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor? Emeklilikte Yaşa Takılanlar güncel bilgiler

8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirilmişti. Peki, EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor? İşte Emeklilikte Yaşa Takılanlar güncel bilgiler…

Konu ile alakalı Bakanlık aracılığıyla yapılan bilgilendirmede, “Bakanlığımızın öncelikli gündeminde EYT ile alakalı bir çalışma bulunmamaktadır.” ifadeleri yer aldı. İşte konu ile alakalı güncel bilgiler.

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK, KİMLERİ KAPSIYOR?

Gündemde EYT çalışması yer almazken, düzenlemenin ne zaman ele alınacağı da halen belli değil fakat düzenlemenin 2022 senesinde yapılması bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptığı bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi:

“Son günlerde kamuoyuna yansıyan haberlere ilişkin bir düzeltme ihtiyacı oluşmuştur. Bakanlığımızın önündeki çalışma takviminde 3600 ek gösterge hususunda kapsam ve maliyet çalışması ile asgari ücret tespiti bulunmakta ve bu iki konuya ilişkin çalışmalar sürdürmektedir. Bakanlığımızın öncelikli gündeminde EYT ile alakalı bir çalışma bulunmamaktadır”

0x0-eyt-ne-zaman-cikacak-ve-kimleri-kapsiyor-emeklilikte-yasa-takilanlar-eyt-son-durum-ne-1640673407408.jpg

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR GÜNCEL BİLGİLER

8 Eylül 1999 tarihinde yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirilmişti. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlanmıştı. Sonuç olarak, emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı.

0x0-eyt-ne-zaman-cikacak-ve-kimleri-kapsiyor-emeklilikte-yasa-takilanlar-eyt-son-durum-ne-1640673409090.jpg

8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı.

Sonuç olarak, emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı.

Emeklilikte yaşa takılanlarla alakalı en son Meclis’te gerçekleştirdiği basın toplantısında konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu mühim açıklamalarda bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“3600 ek gösterge teklife dönüştürülüp Meclis’e geldikten sonra anlaşmali personelin, emeklilerin durumu ve emeklilerin durumu kapsamı içinde EYT’lilerin durumu üzerinde bu yapılan çalışmaların nihayetlenmesi süreci ardından bu konuları da Cumhur İttifakı olarak kendi aramızda istişareyle Meclis’in gündemine taşıma ve diğer partilerle de görüşüp kamuoyuna bu çalışmaların neticesini açıklama durumu söz konusu olacaktır.”

0x0-eyt-ne-zaman-cikacak-ve-kimleri-kapsiyor-emeklilikte-yasa-takilanlar-eyt-son-durum-ne-1640673412592.jpg​​​​​​​

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplumun bütün kesimlerinin alım gücünü artıracak politikaları hayata geçirmek noktasında talimatları olduğunu aktaran Akbaşoğlu, “Biz, asgari ücreti, 3600 Ek Gösterge’yi, anlaşmalilerin durumunu, emeklilerimizin durumunu bu bağlamda EYT’lilerin durumunu, gündemimizde olmak suretiyle, bir zaman yönetimi ve sıralama çerçevesinde kamuoyu ile sunacağız.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu