Gündem

Facebook, İngiltere’nin Giphy kararına itiraz edecek

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, İngiltere’nin Giphy kararına itiraz edecek , ekonomi haberleri bölümümüzde Sosyal paylaşım sitesi Facebook, İngiltere’nin Giphy kararına itiraz edecek başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Sosyal paylaşım sitesi Facebook, İngiltere’nin Giphy kararına itiraz edecek  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, İngiltere’nin Giphy kararına itiraz edecek

Facebook, İngiltere'nin Giphy kararına itiraz edecek

Son senelerda özellikle sosyal platform üzerinden hareketli resimler göndermenizi sağlayan GIF formatına olan ilgi bir hayli arttı.

Bunun farkında olan Sosyal paylaşım sitesi Facebook, bi hayli büyük bir adım atarak GIF üretim ve paylaşım aracı Giphy’yi geçtiğimiz yıl 400 milyon dolara satın almıştı.

İNGİLTERE’DEN ENGEL

Daha sonra ise İngiltere, Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un çatı şirketi Meta’nın gif paylaşım platformu Giphy’yi satın alma işlemini engellemişti.

İngiltere Rekabet ve Piyasa Otoritesi, anlaşmanın sosyal platform üyelerine ve İngiltere’deki reklamverenlere zarar verebileceğini ve sosyal platform platformları içindeki yarışı azaltacağını söylüyor.

facebook giphy

META, İTİRAZ EDECEK

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un çatı şirketi Meta, İngiltere’nin aldığı karara itiraz ederek satın almanın önündeki engeli kaldırmak istiyor.

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan İngiltere Rekabet Temyiz Mahkemesi, Meta’nın karara altı gerekçeyle itiraz ederek, 23 Aralık’ta inceleme başvurusunda bulunduğunu dile getirdi.

Son birkaç senedir Instagram, Sosyal paylaşım sitesi Facebook ve WhatsApp uygulamaları, Giphy’nin API’si (uygulama programlama arayüzü) aracılığıyla üyelerine GIF seçenekleri sunuyordu.

Hatta Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Giphy’nin trafik kaynaklarının yüzde 50’sini Sosyal paylaşım sitesi Facebook grubuna ait uygulamalardan geldiğini belirtiyor.

FACEBOOK, RAKİPLERİN ERİŞİMİNİ KESEBİLİR

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Giphy’yi satın aldıktan sonra diğer platformların gif’lere ulaşımini engelleyebilir. Lakin İngiltere’ye göre bu durum rekabete aykırı.

Başa dön tuşu