Ekonomi Haberleri

Fed: Enflasyon baskıları beklenenden uzun sürebilir

Fed: Enflasyon baskıları beklenenden uzun sürebilir , ekonomi haberleri bölümümüzde Fed: Enflasyon baskıları beklenenden uzun sürebilir başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Fed: Enflasyon baskıları beklenenden uzun sürebilir  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Fed: Enflasyon baskıları beklenenden uzun sürebilir

Fed: Enflasyon baskıları beklenenden uzun sürebilir

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyondaki son artışın nedenlerinin tahmin edilenden daha uzun sürebileceğine ilişkin Kongreyi uyaracağını açıkladı.

Fed, Başkanı Powell’ın 28 Eylül’de ABD Senatosunun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesinde Koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Yasası’na (CARES) ilişkin yapacağı konuşmanın metnini paylaştı.

EKONOMİ GÜÇLENMEYE DEVAM EDİYOR

Koronavirüse karşı aşılamadaki ilerleme ve benzeri görülmemiş maliye politikası eylemlerinin toparlanmaya kuvvetli destek sağladığını söyleyen Powell, ekonominin güçlenmeye devam ettiğini aktardı.

Powell, reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yılın ilk yarısında kuvvetli bir hızda yükseldiğine tasvir ederek, büyümenin ikinci yarıda da kuvvetli bir hızla devam etmesinin beklendiğini açıkladı.

Jerome Powell

“İŞGÜCÜ PİYASASINDAKİ KOŞULLARIN İYİLEŞİYOR”

Salgından en olumsuz etkilenen sektörlerin son aylarda iyileştiğini fakat koronavirüs vakalarındaki artışın bu sektörlerin toparlanmasını yavaşlattığına dikkati çeken Powell, genel ekonomik faaliyette olduğu gibi işgücü piyasasındaki koşulların da iyileşmeye devam ettiğini dile getirdi.

Powell, devam eden koronavirüs korkusu gibi salgınla alakalı etkenlerin istihdam artışı üzerinde ağırlık oluşturduğunu açıkladı.

“DELTA VARYANTI EKONOMİK TOPARLANMANIN YAVAŞLAMASINA NEDEN OLDU”

Enflasyonun yükseldiğini ve olabileceken gelecek aylarda ılımlı hale gelmeden önce yüksek kalmayı sürdüreceğini vurgulayan Powell, ekonominin normal hayata dönmesi ve harcamalardaki toparlanma devam ederken, özellikle bazı sektörlerdeki arz dar boğazları sebebiyle fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskılar görüldüğünü, bu etkilerin beklenenden daha büyük ve uzun süreli olduğunu fakat enflasyonun uzun vadeli yüzde 2 hedefine doğru gerilemesinin beklendiğini aktardı.

Jerome Powell

“NORMALE DÖNME SÜRECİ BELİRSİZ”

Powell, ekonomik faaliyetin durması gibi yeniden normale dönme sürecinin de “benzersiz” olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

“Normalleşme devam ederken, dar boğazlar, istihdam zorlukları ve diğer kısıtlamalar beklenenden daha büyük ve kalıcı olabilir, enflasyon için yukarı yönlü riskler oluşturabilir. Sürekli yüksek enflasyon oldukça önemli endişe haline gelirse, kesinlikle yanıt verir ve enflasyonun hedefimizle tutarlı düzeylerde olmasını sağlamak maksadıyla araçlarımızı kullanırız.”

Başa dön tuşu