Ekonomi Haberleri

FED: Faiz artışı beklenenden erken gelebilir

FED: Faiz artışı beklenenden erken gelebilir , ekonomi haberleri bölümümüzde FED: Faiz artışı beklenenden erken gelebilir başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. FED: Faiz artışı beklenenden erken gelebilir  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

FED: Faiz artışı beklenenden erken gelebilir

FED: Faiz artışı beklenenden erken gelebilir

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 14-15 Aralık 2021’de tertip edilen toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı.

Politika faizinin yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutulduğu ve varlık alımlarını azaltma hızının artırıldığı son toplantının tutanaklarında, faiz artışının beklenenden daha erken olma ihtimalinin yükseldiği vurgulandı.

Tutanaklarda, “Üyeler genelde, ekonomi, iş gücü piyasası ve enflasyona ilişkin görünümler göz önüne alındığında, federal fon oranının üyelerin bundan öncekilerde tahmin ettiğinden daha erken yahut daha bi hayli hızlı bir biçimde artırmanın gerekebileceğini dile getirdi.” ifadesi yer aldı.

FED: Faiz artışı beklenenden erken gelebilir #1

BİLANÇONUN KÜÇÜLTÜLMESİ KONUŞULDU

Yüksek enflasyon baskıları ve güçlenen istihdam piyasası sebebiyle üyelerin varlık alımlarının cari hızıyla sağlanan politika desteğindeki artışın devam etmesinin artık gerekli olmadığına karar verdiği gösterilen tutanaklarda, ekonomiye sağlanan desteğin azaltılmasını gerektiren bir planda bilanço politikasının nasıl rol oynayacağının aralık ayı toplantısında tartışılmaya başlandığı kayıt edildi.

Fed’in tutanaklarında bazı üyelerin faiz oranını artırmaya başlanmasının ardından bankanın bilançosunun boyutunu küçültmeye başlamanın uygun olabileceğini dile getirdiği aktarıldı.

Üyelerin çoğunun faiz artırımı için gerekli şartların iş gücü piyasasında son haftalardaki iyileşme hızının devam etmesi halinde göreceli olarak yakın zamanda karşılanabileceği kararına vardığı gösterilen tutanaklarda, bazı üyelerin tam istihdam sağlanmadan önce komitenin federal fon oranı hedef aralığını yükseltmesi gereken durumların olabileceğine işaret ettiği vurgulandı.

“OMİCRON, EKONOMİYİ DAHA BELİRSİZ HALE GETİRDİ”

Tutanaklarda, tüm üyelerin enflasyonun yüzde 2 hedefinin üzerinde seyrettiği ve bunun Kovid-19 salgını ile ekonominin normal hayata dönmesiyle ilişkili arz ve talep uyumsuzluklarını yansıttığı altı çizildi.

Üyelerin çoğunun enflasyona yönelik risklerin yukarı yönlü olduğunu düşündüğüne işaret edilen tutanaklarda, üyelerin rekor düzeydeki işten ayrılmalar ile açık iş oranlarının bunun yanında ücretlerdeki kayda değer artış dahil olmak üzere iş gücü piyasasının çok sıkı olduğuna dair bir dizi işarete dikkat çektiği belirtildi.

Tutanaklarda, çoğu üyenin Kovid-19’un Omicron varyantının ekonomik görünümü daha belirsiz hale getirdiğini vurguladığı belirtilerek, bazı üyelerin ise söz konusu varyantın ekonominin toparlanma patikasını değiştirmeyeceğini düşündüğü aktarıldı.

Başa dön tuşu