Ekonomi Haberleri

Fed para politikası yetkilileri ikiye böldü

Fed para politikası yetkilileri ikiye böldü , ekonomi haberleri bölümümüzde Fed para politikası yetkilileri ikiye böldü başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Fed para politikası yetkilileri ikiye böldü  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Fed para politikası yetkilileri ikiye böldü

Fed para politikası yetkilileri ikiye böldü

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini sabit tutmasını bırakarak sıkılaşma politikası ile birlikte yükselteceğine işaret etmesi fiyatlamaları etkiliyor. Fed yetkililerinin de dile getirdileri görüşlerde mühim konularda ayrıştığı görülüyor.

“FAİZLER MARTTAN DAHA ÖNCE YÜKSELTİLEBİLİR”

St Louis Fed Başkanı James Bullard, dünkü açıklamalarında Fed’in mart ayı kadar erken bir tarihte faizleri yükseltebileceğini ve şu anda enflasyon karşısında ihtiyaç duyulan daha agresif hamlelerde bulunmak için “iyi bir konumda” olduğunu dile getirdi.

“PARA POLİTİKASINDA SIKILAŞMANIN PİYASAYA ZARAR VERME İHTİMALİ VAR”

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise dün gerçekleşen değişik bir etkinlikte Bullard’ın sıkılaştırma yanlısı açıklamalarından farklı olarak, kendisinin de bu sene faiz artırımları beklediğini fakat politikanın sıkılaştırılması hususunda fazla agresif hamlelerde bulunmanın istihdam piyasasına zarar verebileceği ikazsında bulundu.

Fed

“BU YIL İKİ FAİZ ARTIŞI OLABİLİR”

Bu haftanın başında konuşan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ise, uzun süredir savunduğu 2024 yılına kadar faizlerin yükseltilmemesi gerektiği görüşünü terk ederek bu sene iki faiz artırımının yaşanacağını beklediğini söylemişti.

“FED YETKİLİLERİ İKİYE AYRILDI”

Bank Policy Institute baş ekonomisti olan eski Fed ekonomisti Bill Nelson, Fed yetkililerinin şu anda “para politikasını sıkılaştırmak isteyenler ve para politikasını daha da erken sıkılaştırmak isteyenler” olmak üzere iki gruba ayrılmış olduğunu açıkladı.

Fed yetkililerinin çoğunun hâlâ ilk grupta kaldığını söyleyen Nelson, “bu dağılım, büyük ekonomik sürprizler hariç olmak üzere para politikası için aşağı yönlü değil, yukarı yönlü risklere yol açacaktır.” dedi.

Başa dön tuşu