Ethereum Haberleri

FED Şikago başkanı Evans: Tahvil alımlarını kısa süre içinde azaltacağız

FED Şikago başkanı Evans: Tahvil alımlarını kısa süre içinde azaltacağız, kripto haberleri bölümümüzde FED Şikago başkanı Evans: Tahvil alımlarını kısa süre içinde azaltacağız başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. FED Şikago başkanı Evans: Tahvil alımlarını kısa süre içinde azaltacağız ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

FED Şikago başkanı Evans: Tahvil alımlarını kısa süre içinde azaltacağız

Pandemi kriziyle adeta tetiklenen ABD Merkez Bankası FED’in tahvil alımlarının artık azaltılması gerektiği konusu son haftalarda ciddi biçimde tartışılırken, konuyla alakalı olarak FED Şikago başkanı Charles Evans konuştu.

“ABD ekonomisi beklentileri karşılayacak düzeyye yakın”

Tahvil alımının azaltılması için gerekli olan düzeyye hemen hemen ulaştıklarını söyleyen Evans “National Association for Business Economics” konferansında şunları dile getirdi:

“Eğer işgücü piyasası gelişmeye devam ederse, istediğimiz düzeyye ulaşacağız. Bunun yanında yüksek ihtimalle tahvil alımlarını kısa bir sürede azaltmaya başlayabiliriz. FED artık %2 hedefine uygun, sürdürülebilir bir enflasyon ortamı yaratmaya odaklanmak zorunda. Son enflasyon oranları, arz şoku başğlantılı… ”

8 ayda 1 trilyon dolar!

Bunun yanı sıra tahvil alımlarıyla piyasaya para pompalayan FED’in bilançosu son 8 ayda 1 trilyon dolar arttı. 2021’in ilk ayonda 7.4 trilyon dolar olan bilanço şu an ise 8.4 trilyon dolar düzeysinde. Evans önceden de FED’in aylık 120 milyar dolarlık varlık alımının bu sene içinde azaltılması beklediğini dile getirmişti.

FED Şikago başkanı bunun bunun yanında tahvil alımlarının azaltılmasının faizlerde anında yükseliş yaşanacağı manasına gelmediğini de dile getirdi.

FED başkanı Jerome Powell da geçen haftaki konuşmasında kurumun büyük ihtimalle Kasım ayı itibariyle varlık alımlarını azaltmaya başlayacağını söylemişti. Powell Eylül ayı başındaki bir başka konuşmasında ise ABD’de sürekli olarak olarak git gide artan Delta varyantı sebebiyle tahvil alım azaltma tarihinin biraz daha ertelenme ihtimali olabileceğini belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu