Ekonomi Haberleri

Ford ve SK Innovation’dan tarihi yatırım

Ford ve SK Innovation’dan tarihi yatırım , ekonomi haberleri bölümümüzde Ford ve SK Innovation’dan tarihi yatırım başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Ford ve SK Innovation’dan tarihi yatırım  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Ford ve SK Innovation’dan tarihi yatırım

Ford ve SK Innovation'dan tarihi yatırım

ABD’nin büyük otomobil üreticilerinden Ford, 118 yıllık tarihindeki en büyük üretim yatırımını Güney Koreli ortağı SK Innovation ile ABD’de 3 batarya fabrikası ve elektrikli F Serisi kamyonetler için bir montaj tesisi kurmak maksadıyla planladığını kaydetti.

Ford’un ABD’nin Tennessee eyaletinde kuracağı mega kampüs ve Kentucky eyaletinde kuracağı ikiz batarya tesisleriyle ülkenin elektrikli araçlara geçişine önderlik edeceği vurgulandı.

11 BİN KİŞİYE İSTİHDAM YARATILACAK

Şirketin elektrikli araçlara bir defada şuana dekki en büyük yatırımını yapmayı planladığına dikkat çekilen bilgilendirmede, SK Innovation ile birlikte 3 batarya fabrikası ve elektrikli F Serisi kamyonetler için bir montaj tesisi kurulması maksadıyla 11,4 milyar dolarlık yatırım yapılmasının ve ortalama 11 bin insana yeni istihdam yaratılmasının planlandığı kayıt edildi.

Ford ve SK Innovation dan tarihi yatırım #1

ARAÇ HACMİNİN YÜZDE 40 İLA 50’Sİ ELEKTRİKLİ OLACAK

Açıklamada, Tennessee’nin batısında ortalama 15 bin 540 dönümlük bir araziye “Blue Oval City” olarak adlandırılan kompleks inşa edileceği ve burada yeni nesil elektrikli F serisi kamyonetler ile gelişmiş bataryaların üretileceği aktarıldı.

Kentucky’de ise ikiz batarya tesislerinden oluşan “BlueOvalSK Batarya Parkı”nın inşa edileceği gösterilen bilgilendirmede, yeni elektrikli araçların ve gelişmiş lityum iyon pillerin üretimine 2025’te başlanacağı kayıt edildi.

Açıklamada, Ford’un 2030 yılına kadar küresel araç hacminin yüzde 40 ila yüzde 50’sinin tamamen elektrikli olmasının beklendiği bilgisine yer verildi.

Ford ve SK Innovation dan tarihi yatırım #2

Başa dön tuşu