Ethereum Haberleri

FTX borsasından türev işlemler için dev adım: LedgerX’i satın alıyor

FTX borsasından türev işlemler için dev adım: LedgerX’i satın alıyor, kripto haberleri bölümümüzde FTX borsasından türev işlemler için dev adım: LedgerX’i satın alıyor başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. FTX borsasından türev işlemler için dev adım: LedgerX’i satın alıyor ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

FTX borsasından türev işlemler için dev adım: LedgerX’i satın alıyor

Özellikle ABD’deki yatırım ve reklam kampanyalarıyla dikkat çeken FTX borsası, kripto para türev şirketi LedgerX’i satın alma ve operasyonlarını genişletme kararı aldı. Amerikan medyasındaki haber kanallarına göre, alım işleminin Ekim ayında tamamlanması bekleniyor. Borsanın LedgerX’i satın aldıktan sonra ABD’deki kısıtlayıcı kaideleri atlatarak türev ticareti için çok mühim olan vadeli işlem piyasası lisansı kullanma hakkı olacak.

FTX’in kurucusu ve CEO’su olan 29 yıl yaşındaki Sam Bankman-Fried’ın ise böyle bir hamle yapması uzman kişilera göre kesinlikle enteresan değil. Çünkü borsa son haftalardaki çok kârlı türev işlemlerden kazandığı güçle özellikle ABD’de bir çok reklam kapmanyası yaptı. FTX, ünlülerle elçilik anlaşması imzalanmasının yanında, NBA takımlarından Miami Heat’in stadyum isim sponsoru oldu.

“ABD’deki bu adım çok normal”

FTX.US’in yönetim kurulu başkanı olan Brett Harrison ise şirketin bu adımyla alakalı şu ifadeleri kullandı:

“Kripto türev işlemleri için hem kurumsal hem de perakende taraftan çok büyük bir ilgi var. FTX’in ülkeler arası anlamda kripto türev piyasasındaki başarısı da düşünüldüğünde, bizim ABD’de de bu piyasaya girmek istememiz kadar normal bir durum söz konusu olamaz”

Şirket almak ile büyük avantaj elde etti

FTX, bir kripto türev şirketi satın alarak çok büyük bir zaman avantajı da elde etti. Borsa bu hamlesiyle türev piyasasına girmek için belki de senelerca sürecek olan regülasyon uygulamalarını da atlatmış oldu. Harrison da bu durumla alakalı, “LedgerX’i alarak bu piyasaya girmek, yalnız başımıza girmekten fazla daha bi hayli hızlı olacak” dedi. Lakin Harrison FTX.US’in, bu alım için ne kadar ödediğiyle alakalı bir bilgi vermedi.

LedgerX şifrketinın kripto türev ürünleri sunmasına izin veren 3 tane lisansı yer alıyor. Bunlar; belirlenmiş anlaşma piyasası lisansı (DCM), türev takas organizasyonu lisansı (DCO) ve takas işlemi gerçekleştirebilme şirket lisansı (SEF). SEF, LedgerX’in borsa platformunu regüle ederken, DCO ise takas işlemlerine olanak sağlıyor. 2019 senesinde Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) aracılığıyla verilen DCM lisansı da şirketin vadeli işlem sunmasını sağlıyor. Şu anda CFTC, Bitcoin ve Ethereum vadeli işlemlerine izin verdiği için FTX.US’in bu alandaki hizmetleri, tabii ki FTX’in ülkeler arası hizmetlerinin yanında sönük kalacak.

Harrison, LedgerX’in yönetim kurulu ve çalışanlarının aynı kalacağını fakat ismin eninde sonunda değişeceğini dile getirdi ve bu durumu spot kripto para şirketi Blockfolio’nun FTX olarak markalaşmasına benzetti:

“Sonuçta spot piyasadan ETH almak veya ETF vadelileri işlemi yapmak için FTX uygulamasına gireceksiniz”

Hatırlanacağı üzere FTX, 6 milyon kullanıcıya sahip Blockfolio’yu 150 milyon dolara satın almıştı.

2013 senesinde kurulan LedgerX şifrketi Bitcoin etrafında toplanan çeşitli türev ürünleri sunuyor. Şirketin 2019 senesindeki fiziksel Bitcoin vadelileri sunma denemesi ise CFTC aracılığıyla kabul edilmemişti. Bu yılın son zamanında ise LedgerX’in kurucularından ikisi, Paul ve Juthica Chou şirketten atılmışlardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu